Astrolojİ  Dergİsİ

 

   ANASAYFA

 

Astrolojiye Giriş

- Giriş-Gezegenler
- Burçlar
- Yükselen Burçlar
- Ay Burçları
- Evler
- Açılar

 

Yazılar ve Konular

- Makaleler 
-
Astroloji Tarihi
-
Mitolojik Astroloji
-
Astroloji ve Sağlık
-
Gezegen Döngüleri
-
Astronomi

 

Çeşitli

- Öyküler,Öğütler
-
Rüyalar - Semboller
-
Karikatürler
-
Çin Burçları
-
Doğum Günü Renkleri

 

Tablolar

- Burç Değişimi
- Enlem ve Boylam
- Yaz Saati
- Ay Fazları
- Gökgünlüğü
- Sembol Anahtarı  
  

 

Test

- 4 Element Testi

 

Linkler

- Astroloji Siteleri
-
Kitaplık
-
Barış İlhan Yayınevi

 

Haberler

- Haberler
-
Araştırma
-
Seminer-Eğitim


 

  

          Foto Galeri

      

Okuyucu Mektupları

 

 

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

 

TAROT DERGİSİ

 

 

 

Geleceği yanlış bilen falcıya ceza

Geleceği yanlış bilen falcı ya da büyücülerin “geleceği” pek parlak olmayacak. Kehaneti yanlış çıkan kodesi boylayacak!

10 Şubat 2011 Perşembe, 09:57:01 GAZETE HABERTÜRK

 

Romanya'da hükümet bir ay önce falcı ve büyücülere vergi zorunluluğu getirmişti. Uygulamaya tepki gösteren büyücüler, hükümeti “kara büyü” yapmakla tehdit etmişti.

Ancak bu tehdit işe yaramadı! Yeni yasa teklifine göre, kehanetleri doğru çıkmayan falcılar para cezasına çarptırılacak ya da hapse atılacak.

“Falcıların kraliçesi” Bratara Buzea, “Bu yasanın geçmemesi için son nefesime kadar mücadele edeceğim” dedi.

Geçtiğimiz hafta senatoda kabul edilen taslak yasanın yürürlüğe girmesi için parlamentonun onayı gerekiyor.

 

Türkiye'de en çok hangi burç yaşıyor?

24 Ocak 2010, Milliyet

İçişleri Bakanlığı'nın nüfus verileri, Türkiye'nin burç haritasını da ortaya koydu. Buna göre Türkiye'de en kalabalık burç; 10 milyon nüfusuyla Oğlaklar.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin burç istatistiğini çıkardı. Buna göre Türkiye'de ilk sırayı nüfusunun yaklaşık 7'de birini oluşturan 10 milyon nüfuslu 'Oğlak'lar alıyor. Oğlak burcunu, 8 milyon nüfusla Yengeçler, 7 milyon 2 yüzbin nüfusla da Balıklar izliyor. Son sırada ise 4 milyon 2 yüz bin nüfusla Yay'lar yer alıyor.

EN ÇOK DOĞUM ARALIK-OCAK'TA
Kadın Doğum Uzmanı Dr. İlhami Atılgan, Oğlak burcunun doğum aralığı olan 23 Aralık- 20 Ocak tarihleri arasında doğum olaylarının yoğun yaşanmasının tıbbi bir açıklamasının bulunmadığını belirtti. Atılgan, "Bunun tıbben herhangi bir açıklaması yok, olamaz da. Ancak kış aylarının uzun olması nedeniyle doğumlar daha çok Aralık-Ocak aylarına denk düşebilir. Ama tekrar ediyorum; bunun tıbbi hiçbir izahı yoktur" dedi. Astrolog İslam Aker ise durumu "Türkiye'nin önü açık" diye yorumladı. Aker; "Astrolojide oğlak burcu azimli, hevesli, tutucu ve diplomatiktir. Türkiye açısından bakıldığında, toplu, birlikte karar alabilme, belirli bir amacın peşinden gidilebilmektir. Oğlak burcunun fazlalılığı gerektiğinde tek vücut olma anlamında algılanabilir" dedi.

Oğlak Burcu (23 Aralık-20 Ocak): Olumlu Yönleri: Çalışkan. Güvenilir. Kararlı. İstekli. Sabırlı. Azimli. İhtiyatlı. Disiplinli. Plancı. Espri gücü. Düzenli. Sebatkâr. Azla yetinir. Zengin olur. Dayanma gücü yüksek. Sorumlu. İyi eş, iyi anne baba. Mülkiyetçi. Olumsuz Yönleri: Eğilmez. Dik başlı. İhtiraslı. Kötümser. Kuşkucu. Kindar. Sert. Karamsar. Yalnızlık meraklısı.

İŞTE BURÇLARIN NÜFUS SAYILARI
Koç  (21 Mart-20 Nisan):.................................6.304.041
Boğa (21 Nisan-21 Mayıs): .............................6.336.049
İkizler  (22 Mayıs-21 Haziran): ...................... .5.646.499
Yengeç  (22 Haziran-23 Temmuz):................  .7.964.783
Aslan  (24 Temmuz-23 Ağustos):...................  5.204.819
Başak (24 Ağustos-23 Eylül):........................  5.628.562
Terazi (24 Eylül-23 Ekim):.............................. 5.302.047
Akrep (24 Ekim-22 Kasım):............................ 4.514.785
Yay (23 Kasım-22 Aralık): ..............................4.206.969
Oğlak (23 Aralık-20 Ocak): ...........................10.041.392
Kova (21 Ocak-19 Şubat): ............................. 6.499.345
Balık (20 Şubat-20 Mart):............................... 7.170.373
(13 Ekim 2006'daki 74 milyon 819 bin 664 kişilik nüfusu kapsıyor. Sabah)

 

İş ilanında astroloji kriteri!

Milliyet Gazetesi, 6.2.2009

 

Avusturya’da bir sigorta firması gazetelere verdiği iş ilanında, işe alacağı elemanda aradığı nitelikler arasında belirli bir burçtan olmayı da gösterdi.

 

Satış ve yönetim bölümü için eleman arayan firma, işe başvuracakların kova, oğlak, boğa, koç ve aslan burcundan olmasını istedi. Gazetelerin hafta sonu nüshalarında yayımlanan ilanda “Satış ve yönetim bölümü için, 20 yaşın üzerinde belirtilen burçlardan eleman aranıyor” denildi.

 

Merkezi Salzburg’ta bulunan firmanın ilanı, eşit haklar savunucusu gruplarının tepkisine yol açtı. Bu gruplar, firmanın sıraladığı burçların dışındaki burçlardan olanlara karşı ayırımcılık yaptığını belirttiler. Ancak firmanın sözcüsü, adını verdikleri burçtan olanların çok iyi çalıştığının istatiksel olarak saptandığını ileri sürdü.  

 

***

Kraliyetlerde kız çocuk sorunu  (Satürn Aslan'da örneği)

Yüzyıllardan beri monarşiyle yönetilen Japonya, İspanya, Monako, Norveç gibi ülkelerde tahta çıkacak erkek çocuk bulunamıyor. Kızların da tahta çıkmasına izin veren yasalar hazırlanırken ilk kriz Japonya'da patladı. İmparator'un kuzeni "Kadından İmparator mu olur?" diye isyan çıkardı

Dünyadaki tüm ülkelerin tarihinde başrollerde hep Kral Arthur, Kanuni gibi güçlü krallar ya da imparatorlar oldu. Savaşları onlar kazandı, uygarlıkları onlar kurdu. Erkek egemen tarih sahnesinde kadınlara da ya bizans oyunlarıyla kendi oğullarını başa geçirmek için elinden geleni yapan Hürrem Sultanlar, ya da saraylarında beyaz atlı prenslerini bekleyen mutsuz prenses rolü biçildi. Ancak roller kısa zamanda değişecek gibi görünüyor. Kraliyet ailelerinde son yıllarda "kız çocuk" patlaması yaşanınca "tahta kim çıkacak" tartışması başladı. Japonya ve İspanya anayasalarını değiştirerek kızlara taht hakkı vermeye hazırlanırken ilk isyan Japonya'da patlak verdi.

2665 yıllık gelenek bozulmasın
İmparator Akihito'nun ardından tahta geçecek olan Prens Naruhito'nun tek çocuğu 4 yaşındaki prenses Aiko... Yani 1965'ten beri kraliyette erkek çocuk doğmadığı için Naruhito'nun ardından tahta geçecek veliaht yok. Hükümet, bir yasa ile Aiko'nun imparatoriçe olmasının önünü açmak istiyor. Ancak buna tepki yine kraliyet ailesinden geldi. İmparator'un kuzeni ve tahtın 5'inci varisi Prens Tomohito, "Kadından imparator mu olur! 2 bin 665 yıllık gelenek değişir mi?" diye isyan başlattı. Tomohito, ilginç bir çözüm önerisi de getirdi. 59 yaşındaki Prens, ikinci Dünya Savaşı'nda çıkarılan bir yasayla unvanları ellerinden alınan 11 asil aileye unvanlarının geri verilmesini, Prens Naruhito'nun da bu ailelerden erkek çocuk evlat edinmesini istedi. Tomohito, "Yüzlerce yıldır 'Güneşin Oğlu' olarak anılan imparatorların unvanının da 'Güneşin Kızı' haline gelmesi engellensin" dedi.

Danimarka
Veliaht doğdu kriz son anda önlendi
Tahta "kadın varis" tartışmalarının alevlendiği dönemde Prens Frederick ile Avustralyalı Prenses Mary'nin Christian adı verilen veliaht prense kavuşmasıyla Danimarka krizi şimdilik atlattı. Ancak hükümet gelecekteki olası karışıklıkları engellemek için anayasasını değiştirmeye hazırlanıyor.

Norveç
Minik prenses Ingrid tahta hazırlanıyor
1971'e kadar Norveç tahtına yalnızca erkekler oturabiliyordu. Bu tarihte kadınlara da tahta geçme hakkı verildi. Ancak yine de öncelik kendilerinden küçük bile olsa erkek kardeşlerindeydi. 1990'da bu yasa da değişti. Veliaht Prens Haakon Prenses Matte-Marit'in kızları Prenses Ingrid babasından sonra Norveç tacını devralacak.

İspanya
Anayasa değişecek
Veliaht Prens Felipe ile Prenses Letizia Ortiz'in geçtiğimiz günlerde dünyaya gelen kızları Leonor ülkede yeni bir kriz yarattı. Kadın-erkek eşitliğinin savunucularından Sosyalist Başbakan Zapatero, İspanya'ya "Tahtın varisi kardeşinden küçük de olsa erkektir" ifadesini içeren anayasayı değiştirerek Prenses Leonor'a taht hakkı sözünü verdi.

Monako
45'lik bekar prens
500 yıldır Monako'yu yöneten Grimaldi ailesi Albert'in (45) bir türlü evlenmemesi nedeniyle varis krizini yaşadı. Prensliğin Fransa'ya geçmesini önlemek için Albert'in ablası Caroline'a taht hakkı verildi.

6 11 2005, Habertürk

* * *

Deprem uzmanları uyarıyor: Mart 2006 ya dikkat, Milliyet 18 Ekim 2005

Pakistan’da yaşanan depremin, Güneş tutulmasından 5 gün sonra meydana gelmesi, birçok kesimin ‘Güneş tutulması-deprem’ ilişkisini tartışmasına neden oldu. TEMPO dergisinin bugün piyasaya çıkan sayısında yeralan bir araştırmaya göre, özellikle ülkemiz bu konuda çok hassas, çünkü 1999 depreminden 9 gün önce de Güneş tutulması yaşanmıştı ve Türkiye’de 29 Mart 2006’da da Güneş tutulacak...

 

Bu tutulma Türkiye’nin; Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yer alan 13 ilde tam, dışında kalan bölgelerde ise parçalı halde izlenebilecek.

Hatırlanacağı üzere, 8 Ekim Pazar günü Pakistan’da meydana gelen ve binlerce insanın ölmesine neden olan 7.6 şiddetindeki depremi 3 Ekim Pazartesi günü meydana gelen Güneş tutulmasının akabinde meydana gelmişti. Yani Güneş tutulmasından 5 gün sonra. Elbette yaşanan bu doğa olaylarından sonra birçok kesim, “Güneş tutulmaları depremi tetikliyor mu” sorusunu tartışmaya başladı. Çünkü bu, ilk örnek değildi. Tempo dergisi bu tartışmaya ayna tutabilmek amacıyla bilim adamlarına sordu.

 

Prof.Dr.Ahmet Ercan, Güneş tutulmalarının depremler üzerindeki etkisinin ciddi olarak tartışma konusu haline geldiğini belirterek: “10 Temmuz 1894 İstanbul depreminden 11 gün önce, 1999 depreminden 9 gün önce ve en son 8 Ekim 2005’te Pakistan’daki depremden 5 gün önce Güneş tutulmaları meydana geldi. Bu tür örnekleri arttırmak mümkün. Azerbaycanlı bilim adamlarının çalışmalarına göre, Güneş tutulmasının tam olarak izlenebildiği kuşak boyunca depremlerin olduğunu belirlenmiş. Güneş tutulmalarını izleyen günlerde Dünya üzerindeki deprem sayılarında da artış var. Sonuçta, uzay deprem yaratmıyor, depremi oluşturan yerin içindeki olaylar ama uzayla etkileşim bunu tetikleyebiliyor” dedi.

İTÜ Öğretim Üyesi Berk Üstündağ ise Türkiye’deki sığ depremlerde, Güneş tutulmaları arasında ilişkiler olduğunu ama tüm depremlerde bu ilişkinin kurulamadığını belirtti. Üstündağ, “Hiç ilişki yok da denemez. Normal gelgit etkisiyle bile kıtalar hareket ediyor. Hal böyleyken, yerküreyi bu kadar güçlü bir kuvvet altında bırakan olayı, gölge oyunu olarak yansıtmak toplumu yanıltmak olur” dedi. Üstündağ, “Ancak bu, her Güneş tutulması sonrası deprem olacağı anlamına gelmiyor” görüşünü savunuyor.

BÜ Kandilli Rasathanesi Sismoloji Laboratuar Şefi Jeofizik Mühendisi Dr. Doğan Kalafat, 1999 depreminden sonra inceledikleri 20’ye yakın büyük deprem ve Güneş tutulması arasında ciddi anlamda korelasyon göremediklerini belirterek, “Bu, tamamen karşı çıkmak da değil. Güneş tutulmaları, gelgitler aslında bardağı dolduran su kütlesini oluşturmuyor, aksine bardak tamamen ağzına kadar doluyken son damla atılmış kadar etkisi oluyor ve bardağı taşırıyor. Örneğin bardak doluysa, Güneş tutulması tetikleyici olabiliyor. Ve bu tartışmaların dışında önemli bir nokta daha var. 2003’te yaşanan Bingöl ve Pülümür depremi dışında, o yıldan bu yana Türkiye’de büyüklüğü 6’nın üzerinde bir deprem olmadı. Yani bu ne demek? Türkiye’de 6’nın üzerinde deprem riski bu yılın sonuna kadar yüksek. Çünkü istatistiksel olarak bakınca, ‘Her 15 ayda bir bu ülkede 6’lık bir deprem olur’ diyoruz, demek ki bunu artık bekliyoruz. Tesadüfen 6’lık bir deprem olmazsa, önümüzdeki yılın ilk ayında risk iyice artmış olacak” diye görüş belirtti.

 

* * *

AYA BURCA GÖRE HASAT  

‘.....Vehbi Ersöz Ay’ın konumuna göre tohumu ekip, ürünün türüne göre ait olduğu burç geldiğinde sulayıp topluyor. Örneğin kornişon salatalığın asla Ay’ın yenisinde ekilmemesi lazım. Salatalık meyvesi alınan bir bitki olduğundan daha iyi verim alabilmek için Aslan, Yay burçlarında iken ekim ve sulama yapılır. Böylece sebzelerin rengi canlı, kokusu keskin ve lezzetli olur. ...’

 

Yukarıdaki alıntı 09/09/2004 tarihli Radikal Gazetesi’nin ‘Şehirden İndim Köye’ adlı haberinden alınmıştır. Haberde, ekolojik tarım yapan çiftliklerle ilgili olarak Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nce oluşturulanTa-Tu-Ta Projesi’nden bahsedilmektedir.  Haberin yazarı Bengi Tüzün,  Afyon Başmakçı’daki  Sultan ve Vehbi Ersöz’e  ait olan çiftliğe gitmiş ve izlenimlerini bu yazıda aktarmıştır.

 

* * *

DOĞUM AYINIZ HASTALIĞINIZI ELE VERİYOR

 

Burcunuz artık sağlığınızı da etkiliyor. Bilim adamlarının iddiasına göre; doğduğunuz ay ileride sağlığınızı bozabilecek hastalıklara işaret ediyor. Yapılan araştırmalar bazı hastalıkların belirli aylarda doğanlarda daha sık görüldüğünü ortaya koyuyor.

 

Bilim adamlarının yeni iddiasına göre; bazı aylarda doğan kişilerde sıklıkla aynı hastalıklar ve davranış bozuklukları görülüyor. Bu sağlık sorunlarının başında; astım, epilepsi, şizofreni, MS, kan kanseri ve diyabet ( şeker ) gibi hastalıklar geliyor. Örneğin, şizofreni daha çok Ocak, Şubat ve Mart ayında doğan kişilerde görülüyor. Uzmanlar yine de, elde edilen bulgularla sadece genellemelere varılabileceğini, bunların kesinlik taşımadığını vurguluyorlar. Peki doğduğunuz ayın ya da mevsimin hastalıklarınızla ne gibi bir bağlantısı olabilir? Uzmanlar bu sorunun yanıtında çevresel faktörlere dikkat çekiyorlar. Örneğin; grip gibi mevsimler virüsler yılın belli dönemlerinde görülüyor ve bulaşıcı özelikleriyle yayılıyorlar. Bu nedenle, bu aylarda doğan bebeklerde solunum yollarını ilgilendiren belli başlı bazı hastalıklara daha sık rastlanabiliyor.

 

ANNE ADAYI DİKKAT ETMELİ

Uzmanlar şizofreni gibi nörolojik hastalıkların, hamileliğin ikinci üç aylık periyodunda embriyonun nörolojik gelişimi başladığında kapılan bir virüsten kaynaklanabildiğini açıklıyor. Ya da bebek kış mevsiminde doğarsa, güneş ışığını yeterli alamaması sonucu D vitamini eksikliği görülebiliyor. Tüm bu etkenler yeni doğan bebeğin gelecekte yaşayacağı hastalıklara adeta yön veriyor. Uzmanlara göre; anne adayları düzenli beslenerek, egzersiz yaparak, yeteri kadar dinlenerek ve hijyene özen göstererek, doğacak bebeklerini mevsimsel hastalıklardan koruyabilirler.

 

ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

Pek çok bilim adamı doğum ayı ile ileri yıllarda karşılaşılan hastalıkların ilişkisini araştırıyor. Southwest Missouri State Üniversitesi doktorlarından Steven C. Capps “ Kendinize gereken özeni gösterir ve yeterli önlem alırsanız, hastalıklara karşı savunmasız kalmamış olursunuz “ diyor. Capps, doğum tarihine göre hastalıklar hakkında bir şey söylemek için, bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğini savunuyor.

 

KESİN DEĞİL

Capps’in ekibinin yaptığı araştırmaya göre Nisan ve Temmuz ayları arasında doğanlarda öğrenme bozuklukları yüzde 8 oranında daha fazla görülüyor. Diğer bilim adamları gibi Capps da Ocak ve Mart ayları arasında doğanlarda şizofrenin daha sık görüldüğünü savunuyor. Bethes’da bulunan Stanley Tıp Araştırmaları Merkezi psikiyatristlerinden Doktor Fuler Torrey. “ Tüm hastalıklara oranla şizofreni için elimizde olan kanıtlar çok daha güçlü. Yine de bu tüm Ocak ve Mart ayları arasında doğanların şizofreni hastası olacağı ya da diğer aylarda doğanlarda şizofrenin görülmeyeceği anlamına gelmiyor “ diyor.

 

HANGİ AYDA HANGİ HASTALIK?

 

OCAK           Alzheimer, Şizofreni

ŞUBAT         Alzheimer, Şizofreni, Epilepsi

MART           Alzheimer, Şizofreni, Epilepsi, Otizm, Hoçkin ( lenf kanseri ), MS

NİSAN          MS, Epilepsi, Parkinson, Öğrenme güçlüğü, Kan kanseri

MAYIS          MS, Parkinson, Öğrenme güçlüğü

HAZİRAN       Anoreksia ( İştah kaybı, yemek yiyememe ), Diyabet ( şeker  hastalığı ), MS, Parkinson

TEMMUZ       Diyabet, Öğrenme güçlüğü

AĞUSTOS     Diyabet, otizm

EYLÜL           Hiperaktivite, Astım

EKİM             Astım, egzema

KASIM           Astım, Egzema, Solunum yolları hastalıkları

ARALIK          Solunum yolları hastalıkları

 

7 Şubat 2004   “SABAH’la GÜNAYDIN” ekinden alıntıdır.

 

* * *

EN TEHLİKELİ ŞOFÖRLER İKİZLER BURCU

HÜRRİYET, 11.02.2002

Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre, trafikte kaza yapmaya en eğilimli şoförler İkizler burcundan. Bu burcu,Boğa ve Balık izliyor.

 

Mali hizmetler grubu Suncorp Metway Ltd. şirketinin yaptığı, trafik kazalarında yıldız burcunun etkisiyle ilgili araştırmanın sonuçlarına göre, trafikte en tehlikeli şoför İkizler burcu.

Suncorp şirketinin bireysel sigorta müdürü Warren Duke, ''Hareketliliği, çabuk sıkılması ve işlerin yavaş gitmesine kızmasıyla bilinen İkizler burcu şoförlerinin, diğer yıldız burçlarına göre trafikte en çok kaza yapanların başında geldiğini'' söyledi.

Duke, Balık burcu insanlarının, riske girebildiklerine ve gözü pekolduklarına, Boğa burcu insanlarının inatçılığına ve kararlılığına dikkat çekerek, Oğlak burcu şoförlerinin, sabırlı ve dikkatliliği yüzünden direksiyon başındaki en güvenilir kişiler olduğunu öne sürdü.
Araştırmanın, son 3 yılda meydana gelen 160 bin trafik kazasıyla ilgili sigorta taleplerine dayanılarak yapıldığı bildirildi.

 

* * *

AVRUPALILARIN ÇOĞU ASTROLOJİYİ BİR BİLİM OLARAK GÖRÜYOR

11 mart 2002 tarihinde  Pluto- Key to the Expansion of Consciousness'ın  yazarı profesyonel astrolog ve Helsinki’de köşe yazarı olan Ula Palomaki’den alınan bir habere göre:

Avrupalıların %52’si astrolojiyi bilim olarak kabul ediyormuş (karşı olanlar %38).16.000’den fazla kişiyle görüşülmüş. Bunlardan astrolojiye 1-5 arasında puan vermeleri istenmiş. (5=çok bilimsel, 1=hiç bilimsel değil) Astroloji hakkında kuşkuculuğa en fazla Doğu Almanya’da, Italya’da (2.63/5), ve İngiltere’de (2.70/5) rastlanmış.

Astrolojiyle ilgili bir açıklamanın ardından, erkekler astrolojinin bilimsel temelini 5 üzerinden 2.91 ve kadınlar da 3.08 olarak puanlamışlar.

 

Kaynak: http://www.astrology.co.uk/AstroStats.htm

             http://europa.eu.int - Report page 18.  

             http://europa.eu.int/comm/public_opinion/archives/eb/ebs_76_en.pdf

 

* * *

THE TELEGRAPH GAZETESİ

KALKÜTTA, HİNDİSTAN              

10 AĞUSTOS 2004, SALI

Kalküta’daki komünist hükümet bugün, astrolojinin üniversitelerde ders olarak okutulmasına karşı çıktı.  Eğitim Bakanı Kanti Bishaw  ‘eğer astolojinin başlatılması  için girişimlerde bulunulacak olursa, şiddetle karşı çıkacağız’  dedi. Biswas Kurul’da Bengal’i temsil ediyor.  

 

Dersin ilk kez üniversitelere girişi   BJP hükümetinin iktidarda  olduğu dönemde başladı.

 

Yüce Divan, kanunda Üniversite Burs Komisyonu’nun astrolojiyi üniversitelerde başlatmasını engelleyecek hiçbirşey kanun bulunmadığına karar verdi.

 

* * *

THE DAILY TELEGRAPH GAZETESİ

 

HİNDİSTAN,  2 AĞUSTOS 2003

  • Daily Telegraph’ın 2 Ağustos 2003 tarihli haberine göre Yeni Delhi’de astrologlar ve sismologlar deprem ve doğal afetleri önceden saptama konusunda işbirliği yapıyorlar. Ülkenin İnsan Kaynakları ve Gelişme Bakanı Murli Manohar Joshi bu projeyi destekliyor. Tanınmış bir fizikçi olan Bakan: “gelişmiş bilgisayarlara sahip olan bilim adamları zaman zaman önemli depremleri atlayabiliyorlar, ama astrologlar bazen kabaca bazen de kesinlikle bu depremleri öngörme yöntemlerine sahipler.” Astrolojinin üniversite programına alınması için çalışan Bakanın bu tavrı bazı rasyonalistlerce eleştiriliyor.  

  • İkinci haber Litvanya’dan ve Mart 2003 tarihli. Habere göre bu ülkenin yeni devlet başkanı Rolandas Paksas kendisine bir astrolog atamıştı ve bu nedenle Katolik Kilisesi tarafından suçlanmıştı. Bu olayın çalkantıları hala devam ediyor.

 * * *

HİNTLİ BİLİM ADAMLARI DEPREMİ DÖRT GÜN ÖNCE BİLDİ

SABAH, 30.12.2004 - 07:02

 

Hintli bilim adamları 22 Aralık'ta hazırladığı raporla, depremin tarihini ve yerini yakın bir tahminle bildi. Gezegenlere bakarak tahmin yapan Hintli ekip, sürede 28 dakika, deprem merkezinde de 157 kilometre yanıldı.

 

Hindistan'daki Madras Üniversitesi jeoloji bölümü öğretim görevlileri, son 44 yılın en büyük felaketi olan depremi önceden bildi. Üniversiteye bağlı Venkatanathan Araştırma Okulu "Depremi öngörme" doktora programı çerçevesinde 22 Aralık günü, afetten dört gün önce bir raporla depremin tarihini ve yerini yakın bir tahminle haber verdi. 15 kişilik ekibin başkanı SK Tandam 26 Aralık saat 00.58'de 3.298 paralel, 95.779 boylamda gerçekleşen depremin 26 Aralık saat 00:30'da, 3.54 paralel, 97.17 boylamında tahmin ettiklerini söyledi.

GEZEGENLERİN YERİ BELİRLİYOR
Depremi önceden bilen Hintli uzmanlar zaman olarak sadece 28 dakika yanılırken, deprem merkezini 157 kilometrefarklı tahmin etti. Ekip başkanı Tandam, en fazla 7 şiddetinde bekledikleri depremin yıkımının bu kadar kuvvetli olacağını düşünmediklerini belirtti. Tahmini, ekibin geliştirdikleri yeni bir yönteme göre yaptıklarını söyleyen Hintli uzman; Güneş, Ay, iki ya da daha fazla gezegenin 180 derecelik açıdaki tek hatta sıralanmaları
halinde dünyanın dönüşünün hızlandığını ve depremi tetiklediğini iddia etti.

 

* * *

ASTROLOJİ ÜNİVERSİTEDE

Batı dünyasında 400 yıl sonra ilk astroloji üniversitesi Amerika’da kuruldu. Kepler Kolej isimli bu resmi üniversitede lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim uygulanıyor. Bilmeyenler için söyleyelim ki Kepler de bir astrologdu ve astrolojiye yeni bir takım katkılarda da bulunmuştu. Bu nedenle Batı’nın ilk astroloji üniversine onun adı verildi. İki yıldır eğitimini sürdüren üniversite sayesinde astroloji akademik dünyaya adım atmış oldu. Bunu 2002 güz döneminde İngilte’de Bath Spa Üniversitesindeki Kültürel Astronomi ve Astroloji Lisansüstü programı izledi. Sophia Projesi adı altında  Southhampton Üniversitesinde bir astroloji araştırma grubu kuruldu. Bunun ardından Leicester ve Kent at Canterbury Üniversiteleri geldi. Yani yavaş yavaş astroloji Batı’daki üniversitelere yayılmaya başladı.

 

Türkiye’de de özellikle Kepler Koleji ile bağlantıyı hedefleyen bir eğitim ve sertifika programı başlıyor. Buna göre önce eğitim verilecek, sonra özellikle dört seviyelik eğitim programıyla uzmanlaşmış olan NCGR’ın  (National Council for Geocosmic Research) sertifika sınavları verilerek Kepler Kolejinin lisansüstü programına girmek mümkün olacak. Dolayısıyla henüz Türkiye’de olmasa bile Amerika’da üniversite diploması almak mümkün olabilecek.

 

Ağustos, 2003'te

Radikal 2'de yayınlandı.

* * *

* * *

DİYANETTEN HUTBE: ASTROLOJİ VE FAL KARANLIK YÖNTEM

 

18 EYLÜL 2004, HÜRRİYET

İbrahim OKUMAMIŞ /ANTALYA (DHA)

Diyanet İşleri Başkanlığı, 26 Kasım’da camilerde okutulması için ‘Sihir ve Büyünün Karanlık Dünyasından Uzak Durmak’ başlıklı hutbe hazırlattı.

Hutbede büyücülük, falcılık, astroloji, kahinlik ve medyumluğun İslama aykırı olduğu, hayali ve karanlık yöntemler olduğu vurgulanarak şöyle denildi: ‘Toplumda büyücülük, falcılık, astroloji, kahinlik ve medyumluk gibi İslamın onaylamadığı birtakım hayali ve karanlık yöntemlere talep artmaktadır. Maalesef bu talep, önemli bir pazar oluşturmakta ve bu pazar, bu tür karanlık işlerden çıkar sağlayanların işini kolaylaştırmaktadır. Halbuki İslam Dini, falcılık, kehanet, sihirbazlık, medyumluk ve benzeri faaliyetleri şiddetle yasaklamıştır.’

 

Aşağıdaki hutbe diyanet işleri başkanlığının web sitesinden alınmıştır.

 ..: HUTBELER :..

19.11.2004 - SİHİR VE BÜYÜNÜN KARANLIK DÜNYASINDAN UZAK DURMAK

Muhterem Müslümanlar!

Peygamberlerin ortaya koyduğu aydınlık yolun ilkelerini özümseyemeyen ve bunu kendi çıkarları ve sahte konumları bakımından tehlikeli gören bir takım insanların öteden beri başvura geldikleri karanlık işlerden biri de sihir ve büyüdür.

Toplumda İslâmî konulardaki temel bilgi ve kültür azalmasına paralel olarak büyücülük, falcılık, astroloji, kahinlik ve medyumluk gibi İslam’ın onaylamadığı bir takım hayali ve karanlık yöntemlere talep artmaktadır. Maalesef bu talep, önemli bir pazar oluşturmakta ve bu pazar, bu tür karanlık işlerden çıkar sağlayanların işini kolaylaştırmaktadır. Halbuki İslam Dini; falcılık, kehanet, sihirbazlık, medyumluk ve benzeri faaliyetleri şiddetle yasaklamıştır. Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

“…fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı.”[1]

“Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.”[2]

“…düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, …sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”[3]

Değerli Müminler!

Hz. Peygamber sihri en büyük günahlardan saymıştır.[4] Sihri ve sihirle meşgul olanları ve büyücülere başvuranları yeren pek çok Hadis-i şerif bulunmaktadır. Bu hadislerde büyücülere ve medyumlara başvuran kişilerin, Allah’ın yardımından mahrum kalarak başvurdukları yöntemlerle baş başa bırakılacakları anlatılmaktadır. Bu sebeple İslam bilginleri sihir, büyü, kehanet gibi uğraşları şiddetle reddetmişlerdir.

Muhterem Müslümanlar!

İslam’a göre her işin meşru fiziki ve maddi sebeplerine sarılmak gerekmektedir. Dolayısıyla sihir, kehanet, medyumluk ve benzeri uğraşlara itibar edilmez. Müslümanların bunlardan uzak durması ve bunlarla meşgul olanlara ilgi göstermemesi gerekir.

Sihirde: yalan, aldatma, kandırma, göz boyama, saf zihinleri bozma, Allah’tan başkasına bağlanma ve Allah’tan başkasının gaybı bilebileceğini sanma gibi hepsi de İslam’ın temel ilkeleriyle bağdaşmayan birçok olumsuzluk vardır. Bu itibarla sağlam inançlı bir Müslüman, bunlardan uzak durur, inancına gölge düşürebilecek şeylere itibar etmez ve bu karanlık işlerle uğraşanlara prim vermez. Çünkü bunlara itibar etmek , bir cahiliye adetidir.

Değerli Müminler!

Dinimizi doğru ve güzel bir şekilde öğrenmeye çalışmalı ve her işte üzerimize düşenleri yaptıktan sonra yalnızca Allah’a güvenmeli, O’na tevekkül etmeli, İslam’ın aydınlık yoluna ters düşen bütün karanlık faaliyetlerden uzak durmalıdır.

Dr. Ömer MENEKŞE
Din İşl. Yük. Krl. Uzmanı

_______________

[1] Maide (5): 3.

[2] Maide (5): 90

[3] Felak (113): 1,4

[4] Ebu Dâvud, Vesâya 10; Nesâi, Tahrim 3, (VII/ 89).

 

 

* * *

Dikkat! Venüs'ün etkisindesiniz.. (11/06/2004-VATAN)

Selahattin Duman

Benimki hayal işte.. Olur ya! Türk Ceza Kanunu'nun maddeleri üzerine yapılan değişiklikler yürürlüğe girmeden önce kapıma bir heyet gelir..

"Bay Duman.. Yeni kanun yürürlüğe girmeden önce bir defaya mahsus istediğinizi yapabilirsiniz.. Ceza da görmezsiniz.." derler.. Takdiri bana bırakırlar..

İşte o zaman memlekette ne kadar astrolog varsa bir meydana toplatırım.. Yanı başlanna da Devlet Senfoni Orkestrası'nı ful kadro dikerim..

Onlara Gürer Aykal yönetiminde "Lingo lingo şişeleri.." çaldırırım..

(Ama türküyü kendi haline bırakmam.. Dinleyene zulüm olsun diye "kafası müziği modernleştirmeye.." takılı bir besteciye yeniden düzenletmek şartıyla..)

Astrologları da devamlı tekrarlanan bu müzik eşliğinde 48 saat aralıksız oynatırım..

"Aman yoruldum.. Dayanamıyorum.." deyip yere düşene "Uykum var.." diye kaytarmaya kalkana da mesleklerinden men cezası..

Hem içim soğumuş olur hem de memleket rahat nefes alır.. Niye gazaplandın, diye sormayın.. Evinize gazete giriyorsa şu son bir ayda yaptıkları bile yeter..

Hangi gazeteyi çevirsem bir "astrolog sallaması" karşıma çıkıyor..

Otur.. Salla!

Temsil.. Biri oturmuş "En zengin insanlar İkizlerden çıkıyor.." diye sallamış.. Oturup iyi niyetle okuyorsun.. Burçlara göre zengin diye bildiklerinin isimlerini saymışlar.. Tamamı artist taifesinden..

Balık burcunun en zenginleri Bruce Willis, George Harrison ve Elizabeth Taylor'muş mesela.. Elizabeth Taylor'un acından öleceğini bilmesem belki inanırdım.. Nerede sanayiciler, nerede Bill Gates gibi dünya devleri? Yok..

Çünkü astronomi sallamaya dayanır.. Dünya'nın gayri safi milli hasılasını hesaplayıp, burçlara bölmek, onun içine koyduğun insanların buna katkısını hesaplamak yok.. Sallaaaa!

Geçen yolda giderken arabanın radyosunu dinliyordum.. DJ kız, bir astrolog bulup çıkarmış mikrofona.. Kadın sallıyor.. "Astroloji artık bir bilimdir.. Bütün dünya bunu kabul etmiştir.." diyor..

Bilim nedir, sözcük olarak dahi karşılığı nedir, astroloji cadısının kafasında yok.. Cehaletin yıldızlara vurmasıdır bu..

Bilim yüzde yüz kesinliktir.. Yüzde yüz kesin olmayınca nazariye yani teori olarak kalır.. Doğruluğuna inansan bile "teorik" olduğu gerçeğini aklından çıkarmadan izinde yürürsün..

Astrolojiyi "bilim dalı" olarak ilân etmek, o kişinin bilime ne kadar uzak olduğunu göstermeye yeter..

O kadını alacaksın.. Benim meydanın orta yerine koyup, bilim havaları eşliğinde yirmi dört saat fazladan oynatacaksın..

Hiza meselesi..

Venüs gezegeni Güneş'in önünden geçti.. Bunların kısm-ı azamisi astrologluk gayretine geldi.. İlla ki bir şey söylemeleri lazım.. Gazeteler de kendi okurunun yüksek zekâsına güvendiğinden bu işe teşne..

Başladılar sallamaya..

Birbirlerinden habersiz salladıkları için senkron da tutturamıyorlar.. Birinin ak dediğine öbürü kara diyor..

Bir cenahın kehaneti "Güneş ile Venüs 122 yıl sonra aynı hizaya geldiklerinden.." diye başlıyor.. Bre sütlaç beyinli zırpolar! Senin baktığın açıdan 122 seneden beri ilk kez aynı hizaya geliyor..

Bunları bir düzlem üzerinde düşün.. İkisinin arasına bir doğru yani çizgi çek.. Görürsün ki evrende var olduklarından beri aynı hizadalar.. Haydi bundan da bir mânâ çıkar bakalım..

Devam ediyor:

"Dünya üzerinde olumsuz bir etki yarattı.. Özellikle aşk ve finans dünyasında.."

"Aşk.." üzerine kehanete diyeceğim yok da "finans" lafının işin içine katılması tehlikeli.. Ekonomide panik çıkarma eylemi.. Cezası kara kitapta var.. Ayrıca bizim uçan kuşun kanadından hile sezen "finansfobik" bir borsamız var..

Dua edin de bu haber birinci sayfada çıkmadı.. Yoksa o saat borsamız tepetaklak giderdi..

Demeye getiriyor ki bu saatten sonra âşıkların düzeni bozulacak.. "Sensiz yaşayamam.." diyen âşıklardan en az biri fikir değiştirip "Seni yaşatmam.." diye düşünmeye başlayacak..

Vahim!

Diğer taraftan Güneş-Venüs ilişkisinden tersine mânâ çıkaran astrologlar var.. Onlara göre Venüs'ün Güneş'in önünden geçtiği saatten itibaren, takvim tutun.. Tam bir ay süreyle cinsel arzularımız coşacak.. Zaptedilmez olacağız..

Aman dikkat edin..

On beş, yirmi yıl önceki bir polisiye olay aklıma geldi.. Ankara'da yetmişin üzerinde yaşı olan bir kadın dolmuşa binmiş.. Etlik hattında çalışan minibüsü de muavin kullanıyormuş..

Yaşı da olsa olsa on dokuz, yirmi..

Arabada başka kimse yok.. Hava da kararmış.. Direksiyondaki oğlanı Venüs dürtmüş.. Aracı hattan çıkarıp tenhalara sürmeye başlamış.. Yetmişlik müşteri "Oğlum nereye gidiyorsun?" diye sorunca da oğlan azgınlığın etkisi ile "Seni tenhaya götürüyorum teyze.." demiş..

Kadın "Aman oğlum.. Ben yetmişimi geçmiş bir kadınım.. Ne yapacaksın beni?" diye sızlanınca astrolojik azgınlığı tutan dolmuş muavini cevap vermiş:

"N'apalım teyze.. Gönül bu.. Ferman dinlemez.."

Kadıncağızın o gün başına gelenler konumuz değil. Bizim konumuz "Cinsel olarak azıtacağımız.." kehâneti üzerine.. Astrologların kastettiği de direkt olarak budur..

Eğer doğruysa yakında bu dolmuş muavininden beter olup, hayvanat bahçesini gezerken göz göze geldiğimiz maymuna bile tuhaf tuhaf bakacağız demektir.. Allah ıslah etsin bizi..

Bu arada.. Hazır Venüs'ün etkisindeyken elime bu astrologlardan birini düşürmesin.. O sebepten bunları "meydanda zorla oynatma" fikrinde ısrar ediyorum..

* * *

HASSSTRROLOJİ  Ya da Kısaca HASTROLOJİ

Prof. Dr. Tolga YARMAN, Bilim, Teknik, Cumhuriyet, 12 Mart 1994

Yazı başlığına bakıp:

- Yahu, gayrı ciddiyet, Tolga Hoca’ya yakışmıyor, demeyin.

 Gerçi, “bilimsel” içerikli olmakla birlikte, bu tür yazılarıma “fantazi boyutunu” katmayı çok seviyorum, biliyorsunuz. Ama hiç gayrı ciddi olmadım. Onu da teslim edeceğinize güveniyorum.

Sahi, yazı başlığına bakıp, yaklaşımımın size, “gayrı ciddi” olduğunu düşündürtecek birşey mi sezinliyorsunuz  ki! (Gülmeyin)

Sizin ilk bakışta, başlıktan ne anlayacağınızı bilmiyorum. (Aslında galiba biliyorum!) Yine de ben, neden onu seçtiğimi , biraz açıklayayım.

Bu yazıda esas olarak, son zamanlarda iyice revaçta olan “Astroloji”, Türkçe bir deyişle “Yıldız Falı” ya da bunun, yazılı basının ötesinde artık televizyon ekranlarında da sıkça rastladığımız “öğütlerini”, konu etmek istiyorum.

 “Astroloji”, Latince kökler itibariyle “astr” ve “loji” sözcüklerinden oluşuyor. “Astr”, “yıldız” demek. Örneğin “Astrofizik” işte, “Yıldız Fiziği” oluyor.

 

devamı için tıklayın.

 

© 2008, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.