Astrolojİ  Dergİsİ

 

   ANASAYFA

 

Astrolojiye Giriş

- Giriş-Gezegenler
- Burçlar
- Yükselen Burçlar
- Ay Burçları
- Evler
- Açılar

 

Yazılar ve Konular

- Makaleler 
-
Astroloji Tarihi
-
Mitolojik Astroloji
-
Astroloji ve Sağlık
-
Gezegen Döngüleri
-
Astronomi

 

Çeşitli

- Öyküler,Öğütler
-
Rüyalar - Semboller
-
Karikatürler
-
Çin Burçları
-
Doğum Günü Renkleri

 

Tablolar

- Burç Değişimi
- Enlem ve Boylam
- Yaz Saati
- Ay Fazları
- Gökgünlüğü
- Sembol Anahtarı  
  

 

Test

- 4 Element Testi

 

Linkler

- Astroloji Siteleri
-
Kitaplık
-
Barış İlhan Yayınevi

 

Haberler

- Haberler
-
Araştırma
-
Seminer-Eğitim


 

  

          Foto Galeri

      

Okuyucu Mektupları

 

 

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

 

TAROT DERGİSİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ASTROLOJİ HABERLERİ

GAZETELERDEN haberler için tıklayın....

 

EN ESKİ AY GÜNLÜKLERİ

 

Almanya ve Fransa’da “mağara sanatı” olarak bulunmuş en eski Ay Günlükleri ve ilk Takımyıldızları tanımlandı. Üst Paleotik Dönem astronom-keşişler ayın yıllık döngüsü, ekliptik, soltist ve mevsimsel değişimler arasındaki etkileşimleri ve matematiksel düzeni anlamışlardı.  

 

 

İlk Ay Günlüğü

Arkeolojik kayıtların ilk verileri, Avrupa’nın Aurignacian kültürünün, yıldızları ve “cennet”i fark etmelerine dayanıyordu. c.32,000, B.C.

 

1964-1990'ların başları arasında Alexander Marshack , Avrupa’nın Üst Paleotik Dönem Kültüründeki matematiksel ve astronomik bilginin belgelerini içeren araştırmasını yayınladı.  

 

Marshack hayvan kemiklerine ve mağaraların duvarlarına oyulmuş işaretleri ayın döngüsünün kayıtları olarak deşifre etti. Bu işaretler yeni ayın veya çizgilerin göstergesiydi. Uzmanlar bu yoğun çizgileri kontrol ettiler ve ay fazları ile aralarında mümkün olduğunca bir benzerlik olduğunu algıladılar. İşaretler çoğunlukla kavisli bir şekilde oluşturulmuşlardı, bir yılan krallığını ya da bir akarsu ve nehri andırıyorlardı.

 

Bu ay günlüklerinin bir çoğu küçük taşların, kemiklerin, boynuzların üzerlerine kazındığı için kolaylıkla taşınabilmişlerdi. Bu küçük, portatif, hafif ay günlükleri kolaylıkla uzun av yolculukları ya da mevsimsel göçler esnasında dışarıya taşınabilmişler.

 

 Çok büyük hayvanların avlanması zordu ve uzun haftalar boyunca at, bufalo, mamut veya dağ keçisi sürülerini takip etmeyi gerektiriyordu. (yaban öküzü, mağara ayısı, mağara aslanı gibi büyük hayvanlar da iyi biliniyordu ancak genellikle yemek için avlanılıyorlardı çünkü mitik alemde özel bir statüye sahiplerdi. Yaban öküzü eski takımyıldızı araştırmalarında çok önemliydi ).

 

İşaret setlerinde tarif edilen ay fazları hatalıydı. Kesinlik şayet ki bütün gece açık değilse, gerçekçi olmayan bir beklentiydi. Bu küçük ay günlükleri için aritmetik hesaplama yeteneği zorunluydu ve burada ay fazlarının ve yıllık mevsimlerin derinlikli hesapları tanımlanıyordu ki bunlar çok önemliydi.

 

Tüm hayvan aktiviteleri zamansaldı, zaman geçiyordu. Zamansallığın gerçekçiliği nesnel bir gerçekti ve insanlığın bilincine ya da farkındalığına dayanmıyordu. Marshack’ın çalışmasına kadar bir çok arkeolog bu işaret setlerinin hiçbir şey ifade etmediğini sadece can sıkıntısından yapılmış karalamalar olduğuna inanıyordu. Marshack sezgisel bir buluş olarak yapılmış matematiksel hesapların üstündeki örtüyü kaldırdı ve bir günlüğün oluşmasında kullanılan uygulamaları ortaya çıkarttı.

 

Kemik tercih edilen bir araçtı çünkü taşıması kolaydı ve uzun bir kullanım ömrü vardı. İnsanlığın erken dönem astronomisi klan gruplarını çok katmanlı bir tanrılar evrenine getiriyordu. Ritüellerde kullanılan objeler kültürel değerlere, yüksek içeriklere sahipti ve çok saygı görüyorlardı.

 

Hayvan ve mitolojik görseller ile ay bilgileri görselleri hakkında İngilizce okumaya devam etmek için,  http://scribol.com/science/the-oldest-lunar-calendar-on-earth 

Çeviren: Nilay Göncü

 

Astroloji Prensibinin Bilimsel Olduğu Kanıtlandı:

Gezegensel Pozisyonlar, Memelilerin Biyolojik Saatlerini Belirliyor.

 

Biz (NaturalNews) “astroloji” sözcüğünü söyler söylemez, septikler (kuşkucular) hemen bir sinir krizine girerler. Bir insanın kişiliğinin Güneş, Ay ve diğer gezegenlerin pozisyonlarına göre doğum haritasında görüldüğü fikri, birey ve kozmos arasındaki bütüncül ilişkiye dayalı her türlü görüşe direnen sözümona “bilimsel” çevrelerce “şarlatanlık” olarak görülmüş ve uzun süreden beri küçümsenmişti.

Geleneksel görüşe göre, genleriniz ve yetiştiriliş tarzınız kişiliğinizi belirler ve Dünya’nın doğum anındaki pozisyonunun bununla hiçbir ilgisi yoktur. devamı

 

Giderek Artan Sayıda Amerikalı Astrolojinin Bilim Olduğunu Düşünüyor!

-ChrisMooney , 11 Şubat 2014

Haber kaynak :  www.motherjones.com

 

 

“Astrolojiye çok inanıyorum” Geçenlerde GQ dergisi için yapılan bir söyleşide ünlü megastarKaty Perry böyle demişti.Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın bu yıl yayınladığı “Bilim ve Mühendislik Göstergeleri” adlı çalışmadan edinilen bilgilere göre giderek artan sayıda Amerikalı daKaty Perry gibi düşünmeye başlıyor. Bu vakfın raporlarına göre 2010’dan 2012 yılına kadar astrolojiyi hiç bilimsel bulmayanların oranı yüzde 62’den yüzde 55’e geriledi. 1983 yılından bu yana astrolojiye kuşkuyla yaklaşan Amerikaların oranı ilk kez bu kadar düşük çıktı.

Bununla birlikte astrolojiyi “çok bilimsel” ya da “biraz bilimsel” diye nitelendiren Amerikalıların oranı ise söz konusu yıllar aralığında yüzde 31 ila yüzde 45 arasında değişkenlik göstermiştir.

 

Astrolojiyi “bilimsel” ya da “biraz bilimsel” olarak nitelendirenlerin Amerikalıların yaş grupları olarak dağılımı:

 

 

Astrolojiyi hiç bilimsel bulmayan Amerikalıların yıllara göre dağılımı:

 

 

Michigan Eyalet Üniversitesinden John Besley,bu çalışmada görülen astrolojiye olan inancın artışını kayda değer bulduğunu ancak bunun gerçek bir değişim olup olmadığını anlayabilmek için biraz daha veriye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Derleyen: Zekai Kardaş

 

Ölüm oranı parlak Ay ışığında artıyor
Ellen Kelleher tarafından Kasım 4, 2012


Uzun yaşam sırlarını araştıranlar, gökyüzünde Ay’ın yarısından fazlasının görünür olduğu zamanlarda ölüm oranlarında ani artışlar olduğunu gözlemlediler.

 

Çalışanların emeklilikten sonraki ömür sürelerini araştıran  Club Vita, 2001-2010 yılları arasındaki  ölüm oranlarını incelemiş ve kambur ay fazında - ayın görünür yüzü daha fazla iken- Ay'ın daha karanlık olduğu fazlarına kıyasla, İngiltere’de yılda fazladan 2,000 kişinin öldüğünü saptamıştır.
Kısmen de olsa, işçilerin emeklilik ödemelerinin tahminleri ile bağlantılı bu ürkütücü araştırma, emeklilik programları ya da rant sağlayıcılara çok yardımcı olmamaktadır. Ancak, yine de güncellenen analizlerden ne kadar bilgi edinilebileceği hakkında bir göstergedir.


Club Vita'da uzun yaşam danışmanı olan Steven Baxter şöyle dedi: “Bu araştırmanın vurguladıklarından biri, hemen göze çarpmayan pek çok faktör, insanların ne kadar uzun yaşayabilecekleri ve yılın hangi zamanlarında ölebilecekleri konusunda etkili olmaktadır.”

Sıradışı ve potansiyel risk taşıyan davranışların, öteden beri dolunay ile bağlantılı olduğuna inanılır - bu sebeple "Lunatik" kelimesiyle adlandırılır"
Bu analiz Club Vita’nın bilgi bankasındaki 313,276 ölüm vakası temel alınarak yapılmıştır.

Çeviri:Betty Sarda

 

Bilinen En Eski Astroloji Panosu Keşfedildi

Bir araştırma ekibi, üzerinde Zodyak işaretlerinin kazındığı, tahtadan yapılma ve muhtemelen dünyanın en eski astroloji panosunu keşfettiler. Panonun, kişinin doğduğu andaki gezegen konumlarını tespit etmek ve doğum haritasını saptamak için kullanıldığı düşünülmektedir. Bir eskiçağ astroloğu, bir şahsın doğum haritasını belirlerken bu panoyu Güneş’i, Ay’ı ve diğer gezegenleri göstermek için kullanmış olabilir.
Pano, Hırvatistan’da Adriyatik denizi yakınlarında bir mağarada keşfedildi. 2000 yıldan daha eski bir döneme olduğu düşünülmektedir. Buluntunun ortaya çıkarılan kısmında 30 fildişi desen ile birlikte Yengeç, Balık ve İkizler burcu figürlerine rastlandı.
New York Üniversitesi, Eski Dünya Çalışamaları Enstitüsü profesörü Alexander Jones, bir şahsın doğum anına göre belirlenmiş, Zodyak kuşağı üzerinde yer alan gezegenlerin bu panoya işaretlenmiş olduğu görüşünü taşıdığını bildirmektedir. Jones aynı zamanda bunun bilinen en eski doğum haritası olduğunu söylemektedir.
Aslında 1999 yılından beri arkeologlar tarafından bilinmekte olan bu mağaranın gizlenmiş bir bölümü olduğu yeni keşfedilmiş. Bu pano da binlerce yıldır kimsenin ayak basmadığı bu gizlenmiş bölümde tespit edilmiş.
Panonun bu mağarada bulunmasının ardında nasıl bir gerçeklik olduğu konusunda arkeologlar kesin bir kanıya sahip değiller. Geçmişte- 2400 yıl öncesinde Babillilerin doğum haritası kullandıkları bilinmektedir. Sonrasında, yaklaşık 2100 yıl kadar önce astroloji, Doğu Akdeniz’e yayılarak populer oldu. Bu tarihlerde Yunan hakimiyeti altındaki Mısır’da da yayıldı.
Jones’a göre astroloji, şimdilerde kullanılan modern formunu bu dönemdeki Yunan etkileri sayesinde oluşturdu ve daha sonra da ortaçağdan geçerek bugün Modern Avrupa ve Modern Hindistan’da kullanılan formuna ulaştı.
Pano üzerindeki fildişi desenlere Radyokarbon yöntemiyle tarih saptama çalışması uygulanandığında, panonun yaklaşık olarak 2200 yıl öncesine ait olduğu tespit edilmiştir. Yani bu da, bugünkü astrolojinin temellerinin ilk olarak atıldığı tarihten kısa bir süre öncesine denk gelmektedir.

Haberin tamamı aşağıdaki sitede İngilizce olarak bulunmaktadır:
http://www.livescience.com/17943-oldest-astrologer-board-zodiac.html

Zekai Kardaş, 2012

 

Astroloji mahkeme kararıyla bilim

Hürriyet, 07 Şubat 2011

 

Bilim adamları yıllardır gezegenlerin dizilişinden, yaşamda her olayı açıklamaya çalışan astrolojiyi bilim olarak görmediklerini açıklasalar da Hindistan’da bir mahkeme tersi yönde karar aldı.
Bombay Yüksek Mahkemesi, Janhit Manch isimli astroloji örgütünün, sahte astrologların çalışmasının yasaklanması için başvurduğu davada, astrolojinin bilim olduğuna karar verdi.
 

Hindistan rahatladı
Karar, düğün hatta seçim tarihlerinin bile yıldızlara göre ayarlandığı Hindistan'da büyük rahatlama yarattı. Ülkede eğer astrolog bir günü şanslı gün olarak kabul ediyorsa, o gün binlerce kişi evlenmek için nikah dairesine koşuyor.
 

 

 

Astrolog Hülya Koçak vefat etti.

 

5.7.2007

 

 NCGR'ın "Geocosmic Alchemy: Astrological Tools for the 21st Century" isimli konferansı 8 - 12 Mart, 2007 tarihinde Amerika'da Baltimore'da yapıldı.

Konferansa Türkiye'den 5 kişi katıldı. NCGR Türkiye'nin başkanı Barış İlhan konferansta Osmanlı İmparatorluğunda Astroloji konulu bir konuşma yaptı. Ayrıca orada düzenlenen diploma töreninde NCGR diplomasını aldı. Daha sonra NCGR yararına yapılan açık arttırmada NCGR Türkiye'nin kendi elleriyle yapıp bağışladıkları astrolojik sanat eserleri büyük ilgi topladı ve açık arttırmada NCGR'a en büyük bağışları sağladı.

 

 11 Eylül Öngörüleri

Bu yazıda 11 Eylül olayını öngören astrologlar tanıtılıyor.

 

 Astrolog ve Hakim

İsrail'de hakim Yitzhak Shimoni eski adalet bakanının astroloğa 50,000 NIS ve masrafları ödemesine karar verdi. Devamı için yukarıdaki linki tıklayın.

 

NCGR-Türkiye ilk sertifika sınavını 30 Mayıs 2004 tarihinde verdi... 

29 Mayıs  tarihinde yapılan Eğitim Konferansının ardından 30 Mayıs 2004 tarihinde NCGR I. Seviye Sertifika Sınavı yapıldı. Sınava toplam 20 kişi katıldı. İlk yıl için bu kadar yüksek bir sayı NCGR merkezinde yankı yarattı. Konferansın açılış konuşmasını yapmak üzere gelen NCGR Danışma Kurulu Başkanı Joyce Levine Türkiye'de şahit olduğu çalışmalardan çok gururlandığını söyledi. Ülkesine dönünce de NCGR bültenine buradaki seyahati ile ilgili bir yazı yazdı.

 

NCGR TÜRKİYE Kuruldu...

Astroloji eğitimi ve sertifika programı konusunda dünyadaki en saygın ve söz sahibi kuruluşlardan olan NCGR (National Council of Geocosmic Research) –Ulusal Jeokozmik Araştırma Konseyi- nin  Türkiye Chapter’ı (bölümü)  Astrolog Barış İlhan başkanlığında  11 üyesiyle Mayıs 2003'te kuruldu.

 

Astroloji dünyası iki önemli kişiyi kaybetti...

Çeşitli insanların doğum verilerini araştırmacıların hizmetine sunan Astrodata'nın kurucusu Lois Rodden 5.Haziran 2003'te ve sitemizde de makalalerini okuduğunuz Zipporah Dobyns 7.Haziran.2003'te kanserden öldüler.

 

PTT çıkarttığı ilk gün zarfı üzerinde Zodyak (burçlar) kuşağını kullandı.

 

 


 
Astroloji alanında iş ilanları....

 

23-Mart-2003 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin İnsan Kaynakları ekinde astrolojiyle ilgili iki adet iş ilanı yayınlandı. Bunlardan bir tanesi İsviçre kökenli Astro-Psikiyatri konusunda danışmanlık hizmeti veren bir kuruluşa ait. Firmanın web sitesine girince, değişik alternatif tedavi yöntemleriyle ilgili hizmetleri hakkında da bilgi edinmek mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

Barış İlhan NCGR Danışma Kurulu üyesi oldu... 

 

10 yıldır profesyonel astrolog ve 6 yıldır astroloji öğretmeni olan Barış İlhan Amerika'nın en büyük astroloji kuruluşu olan ve Kepler Kolej'den sonra en iyi astroloji eğitimini veren NCGR (National Council for Geocosmic Research - Ulusal Jeokozmik Araştırmalar Konseyi) Danışma Kuruluna aday gösterildi ve 2002 Ekim ayında üyeliği onaylandı. Barış İlhan 1994'ten bu yana NCGR üyesidir. Bu üyelikle ilk defa bir Türk astrolog yurtdışında önemli bir organizasyonun onurlu bir kuruluna kendi talebi olmaksızın aday gösterilmiş ve onaylanmış oluyor. Danışma Kurulunun diğer üyelerinin isimleri alfabetik soyadı sırasına göre aşağıda verilmektedir:

Joyce Levine (Başkan), Camille Adams, Paul Bottigliero, JoeAnne Bridge, Joseph Carasso, Dee Davis, Zipporah Dobyns, Michael Erlewine, Madela Ezcurra, Irene E. Goodale, Robert Hand, Charles Hannan, Eleanora Kimmel, Arlene A. Kramer, Luis Lesur, Vivian Martin, Margaret Millard, Michael Munkasey, Bill Sarubbi, Gloria Star, Valerie Vaughan, Donald Wharton, Dorothy S. Willis.

Barış İlhan konuyla ilgili şöyle diyor: 

"Benim için şaşırtıcı gelişmeler devam ediyor. Aslında astroloji serüvenimde bütün ağırlığı Türkiye'de astrolojinin geliştirilmesine vermeme rağmen bir şekilde yurtdışı gelip beni buluyor. 1994'ten bu yana Amerika'daki konferanslara gidiyorum. Gitme amacım astroloji bilgimi arttırmak ve yeni gelişmeleri izleyebilmek. Bu konferanslarda genellikle konuşmaları dinlerim, yeni kitapları alırım ve öğrendiklerimi sindirmeye çalışırım. Öyle fazla konuşmayı, insanlarla ahbaplık etmeyi sevmem. Soranlara Türkiye'deki durumu ve çalışmalarımı anlatırım o kadar. Bu durumda astroloji camiasında popüler olmam, oraya buraya aday gösterilmem pek olası görülmüyordu, ancak yanılıyormuşum. Meğer bu çalışmaları izleyenler varmış. Temmuz ayında katıldığımız UAC 2002 toplantısında önce seminer vermem teklif edildi, şimdi de Danışma Kurulu üyeliği gerçekleşti. Kendilerine bir teşekkür mektubu yolladım, dergilerinde yayınlamak üzere izin istediler. Kabul ettim. Mektubun Türkçe'sini siz de okuyun istedim":

 Sevgili NCGR Yönetim Kurulu Üyeleri,

 

Beni Danışma Kuruluna aday gösterdiğiniz ve üyeliğimi onayladığınız için teşekkür ederim. Bu üyelik benim için, öğrencilerim için ve Türkiye'deki astroloji camiası için bir onurdur.

 

NCGR dünyada en iyi astroloji eğitimi ve sertifikası programına sahip birkaç kuruluştan birisidir. Ancak daha fazla uluslararası olma ihtiyacındadır. Türkiye'nin de iyi bir eğitim ve sertifika programına ihtiyacı vardır. Bu durumda elele vermek herkes için ve öncelikle astroloji için çok verimli olacaktır. Türkiye'nin tarihinde astrolojinin önemli bir yeri vardır, ancak bu unutulmuştur ve yavaş yavaş uyanmaktadır. Yetmiş milyon nüfusu ve tepe noktasındaki Uranüs'ü ile Türkiye'nin astroloji alanında çok değerli olduğuna inanıyorum. Kuşkusuz bu süreçte NCGR'ın da katkıları büyük olacaktır.

 

Saygılarımla

Barış İlhan

Türkiye'de İki Özel Üniversitenin Kurs Programlarında Astroloji Dersleri Başladı (2002 Güz Dönemi)...

Doğuş ve Bilgi Üniversitelerinin yan faaliyeti olan atölye programları üniversite öğrencisi olmayan kişilerin de katılabilecekleri zengin içerikli programlar. Örneğin Bilgi'nin atölyelerinde Arkeoloji Atölyesi, Ses Terapisi, Yoga, Reiki, Yazı Kursları, Göbek Dansı gibi kurslar var. Şimdi bunların arasına astroloji de eklendi. Bilgi 'deki dersleri Erkan Şimşek, Doğuş'taki dersleri Hakan Kırkoğlu veriyor. Bu kurslar belirli bir sayıya ulaşılınca açılıyorlar.  

* Bilgi Üniversitesindeki program başlayamadı. Doğuş Üniversitesi programı ise sona erdi.

 

Altıncı His Yarışma programı (2002)...

ATV kanalında iki astroloğun (birisi Kemal Milar, diğeri sanırım hep değişiyor) danışmanlık yaptığı bir yarışma programı başladı. Orijinali Belçika televizyonunda yayınlanan bu yarışmada kim oldukları bilinmeyen iki ünlünün tanınabilmesi için doğum haritalarından yararlanılıyor. Astrolojinin geleceği tahmin etmenin dışında bir kişiyi tanımak için kullanılmasına çok iyi bir örnek sunuluyor. 

*Yarışma programı birkaç hafta sonra yayından kaldırıldı.

 

© 2008, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.