Astrolojİ  Dergİsİ

 

 

   ANASAYFA

 

Astrolojiye Giriş

- Giriş-Gezegenler
- Burçlar
- Yükselen Burçlar
- Ay Burçları
- Evler
- Açılar

 

Yazılar ve Konular

- Makaleler 
-
Astroloji Tarihi
-
Mitolojik Astroloji
-
Astroloji ve Sağlık
-
Gezegen Döngüleri
-
Astronomi
 

 

Çeşitli

- Öyküler,Öğütler
-
Rüyalar - Semboller
-
Karikatürler
-
Çin Burçları
-
Doğum Günü Renkleri

 

Tablolar

- Burç Değişimi
- Enlem ve Boylam
- Yaz Saati
- Ay Fazları
- Gökgünlüğü
- Sembol Anahtarı  
  

 

Test

- 4 Element Testi

 

Linkler

- Astroloji Siteleri
-
Kitaplık
-
Barış İlhan Yayınevi

 

Haberler

- Haberler
-
Araştırma
-
Seminer-Eğitim

 

 

          Foto Galeri

      

Okuyucu Mektupları

 

 

 

BARIŞ İLHAN

kişisel sitesi

 

NCGR-TURKEY

 

TAROT DERGİSİ

 

 

Ebu Maşer :  Astrolojik Metaforlar*

 

 

Geri Giden Gezegenler Hakkındaki Bölümler

 


II, 180. İleri giden yıldızlar ve geri harekete sahip yıldızlar hakkında
Bilinmelidir ki bu beş yıldızın hareketlerinde iki değişik düzen vardır: daha sonra geri gitmek için dururlar ve sonra ileri gitmek için tekrar dururlar; ve bu düzenlerin her birinin ayrı anlamı vardır. Gerçekte ilk durağa ulaşan yıldız, yani demek istiyorumki oradan geri gitmeye başlayacağı durak gücü azalmaya başlayan hasta bir adama benzer, canlılığı ve enerjisi hastalıkla zayıflamıştır. Yıldız ikinci durağa ulaştığında bu, sağlığı iyileşmeye başlamış bir adama benzer ve nihayet ileri gitmeye başladığında hastalıktan iyileşmiş adam gibidir. Özellikle Venüs geri gitmekten çok rencide olur. Gerçeği söylemek gerekirse geri gittiği zaman yanar, bu nedenle iki türlü rahatsızlık vardır, birisi geri gitmesi, diğeri yanması nedeniyle. Merkür de geri giderken yandığı için sıkıntıya girer, ama Venüs kadar yanmasına rağmen, geri gitmekten rencide olmaz…Yıldızlar eğer geri giderken yabancı bir yerde veya ters yerlerinde(zararlı) ya da aşağılandıkları (düşük) yerlerde ve özellikle geri çekilirken ard niyetli bir yıldızdan mustarip olduklarında (bir malefikten gerilimli açı aldıklarında) özellikle incitici olurlar. O zaman gücü düşen ve aynı zamanda bir başka kötü şey tarafından zaptedilen hasta bir adama benzerler, gerçekten de geri giden gezegenlerin doğaları başkalaşır ve bu nedenle operasyonlarını zayıf bir şekilde bitirirler.

 

II, 185. İleri Giden ve Geri Giden Yıldızlar Ne Demektir
Geri giden bir gezegen sahtelik, yanlışlık ve aldatmaca demektir. İleri giden gezegen doğruluk ve dik duran her şey demektir. Ama eğer yanarsa anne bir bebek gibi, kendine güveni olmayan olmayan ve kendi zayıflığından başka bir şeyden emin olmayan hasta adam gibi olur.

 

Türkçesi: Barış İlhan

 

* Abû Ma'sar, Libri mysteriorum, The astrological metaphors. Italian translation by Giuseppe Bezza from Angelicus 29, fo. 62ss. Laurentianus Plut. 28, 33, fo. 123ss.english translation by Daria Dudziak 

 

Başa Dön

 

© 2012, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu dergideki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.