20 Şubat 2023 – Venüs Koç burcuna giriyor

Venüs bugün 17 Mart’a kadar sürecek olan Koç burcundaki yolculuğuna başlıyor. Temas ettiği yeri yatıştıran ve sakinleştiren, soğuk ve nemli tabiata sahip Venüs, ateş elementi (sıcak ve kuru) olan Koç burcunda “zararda”dır.

Koç burcundaki Venüs’ün ilişki kurma tarzı, ben-merkezci, rekabetçi, dürüst, net ve açıktır. Çekildiği şeyin ardından bağımsızca, bodoslama bir şekilde, cesurca gidebilir. Barışı, sevgiyi ve uyumu yaratmak için heves ve istek duyulabilir. Ancak sevgide, kendi isteklerini karşıdakinden talep etme söz konusu olabilir. Bağımsızlığının önüne geçen hiçbir şeye tahammül edemeyebilir. Heves sönerse, ilişkilerde kendini vermek zorlaşabilir. Bu durumda ilişkiyi başlatmış olsa bile devamını getirmek, kalıcı sevgi bağı kurmak zor olabilir.

Barış için aktif bir rol üstlenilebilir ve önderlik yapılabilir. Ancak bunu, dönüp geçmişe bakmadan, sadece “şimdi”ye ve önündekine bakarak aceleci bir şekilde yaratmaya çalışabilir. Bu süreçte Venüs’ün yöneticisi Mars’ın İkizler burcunda olduğunu düşünürsek, akıl ve dille harekete geçerek, direkt ve hızlı bir şekilde barışa önderlik edecek ifadeler kullanılabilir. Fakat bunu yapmaya çalışırken agresif tarzda bir sosyal ve duygusal ifade söz konusu olabilir. Yani saf bir dürtüyle barış ve uzlaşı için girişimde bulunmuşken, düşünmeden, aceleyle atılan adımlar neticesinde, laflar gafa dönebilir. Ölçü tutturulamazsa, sinirle harekete geçilebilir, öfkeli, egoist bir tutum sergilenebilir. Bu durumda barış, zarar görebilir. Aceleyle, önünü arkasını düşünmeden atılan adımlarla, kalıcı barışı sağlamak zor olabilir. Ayrıca, hevesle birçok şeye aynı anda iştah duyup, aynı anda birden fazla proje başlatmak istenebilir, enerji dağılabilir.

Olumlu anlamıyla, yöneticisi Mars’ın İkizler burcunda olması ile, eyleme geçmeden önce yeterli ve doğru bilgi toplanırsa, ateş etmeden önce nişan alınması mümkün olabilir. Yani, yeterli ve doğru bilgi ile harekete geçilerek, barışı ve uyumu yaratmak için cesurca mücadele edilebilir, barış için yeni yolların peşinden koşulabilir.

Astroloji Dergisi/Yazan: Deniz Bayraktar Bural

.

Resim: Jian Guo – Dream of Aries

.

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

Close