5. Ev

“Çocuklar gibi olmadıkça Cennetin Krallığına giremezsiniz.”

Matthew (18:3)

Geleneksel İsmi: Çocuklar Evi

İlişkili Burç: Aslan

İlişkili Gezegen: Güneş

Sınıflandırması: Ateş,halef, eril

Karşıtı : 11. ev

Yönü: Kuzey-Kuzeybatı

Anahtar Kelimeler: Kendini yaratıcı biçimde ortaya koyma ve ifade etme;  keyif ve zevk; eğlence ve oyunlar; oyunculuk; tüm eğlence, spor ve rekreasyon mekanları; festivaller; sahne sanatları; gösteri dünyası ve burada çalışanlar; plastik sanatlar ve dans; müzik; şiir; hobiler; kumar ve spekülasyon; aşk, flört, cinsellik, erotizm, gönül maceraları, taahhüt içermeyen ilişkiler; içimizdeki çocuk; hamilelik ve doğum; çocuklarla ilişkimiz; doğacak çocuğun cinsiyeti; süsler, gösterişli, zengin ve lüks şeyler; hediyeler; eğlence arayanlarla sunanları biraraya getiren acentalar. 

4.evde kendi ruhumuzun derinliklerini keşfetmiş, öğrendiklerimizi özümsemiş ve kimliğimizi bir benlik duygusu etrafında bütünlemiştik. Ancak bireysel benliğimizi ortaya koymamız 5.evde gerçekleşir. 5.evin ateşi, 1.evdeki dürtüsel ateşin tersine, bilinçli biçimde yayılıp hükmeder. Benlik neşeyle bu ateşi körükler. Hayatın doğası ilerlemeye yönelik olduğundan, 5.ev büyümek, giderek daha fazla olmak ve hayata güneş gibi ışık saçmak ihtiyacını yansıtır. 

Bu noktada, artık bizim her şey olmadığımızı biliyoruzdur. Fakat herhangi biri olmak da bize tatmin vermez. Özel biri olmak zorunda hissederiz. her şey değilizdir, ama bulunduğumuz yerde en önemli olmaya çalışabiliriz. Güneş’in, güneş sistemimizdeki fonksiyonlarına benzer şekilde, bireysel benlik de, benliğimizin farklı yönlerinin etrafında döndüğü bilinçlilik merkezidir. 5.evde güçlü yerleşimleri olan bireyler, güneşin niteliklerini taşırlar. Parlamaya ve iç dünyalarını yaratıcı biçimde ortaya koymaya, etkili olduklarını hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Başkalarının onların etrafında döndüklerini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Daima odak noktası olmak, güneş gibi tapınılmak için yanıp tutuşurlar. 

Psişemizin derinlerine gömülü olan ve 5.eve yansıyan şey, kendi özel varoluşumuzla tanınmak arzusudur. Çocukluğumuzdaki, daha sevimli ve uyumlu olursak annemizin bizi daha çok sevip koruyacağı inancına benzer bir durum söz konusudur. 

Burası, haritanın yaratıcı ifadeye, sanatsal girişimlere (resim yapmak, dans etmek gibi) ait bölümüdür. Aslında 5.evin yaratıcılığı sanatsal girişimlerle sınırlı kalmaz. Bilim insanları, kendilerini çalışmalarına, bir Picasso veya Pavlova gibi büyük bir sanatçılıkla veya tutkuyla adayabilirler. 

5.evdeki burçlar ve gezegenler, yaratıcı ifadenin potansiyel çıkış noktalarına ışık tutar: Merkür veya İkizler, yazma ve toplum önünde konuşma yeteneğine; Neptün veya Balık, müzik, şiir fotoğraf veya dansa; Yengeç ve Boğa ahçılığa; Başak el sanatları , zanaatkarlığa … 

Yaratma tarzını da bu ev açıklar. Bazı insanlar, doğaçlama olarak ve neşe içinde yaratırken, diğerleri olağandışı doğum sancılarının acısını çekerler. Saf yaratıcı ifadenin ötesinde, burası aktörün evidir. Bizim yaşama sanatını öğreneceğimiz yolu tanımlar. 

Bu evle ilişkili diğer yaratıcı ifadeler, spor ve rekreasyon alanında ortaya çıkar. Bazıları için atletizm, yarışmalar ve rekabete dayalı sporlardır. Kazanma ve birinci olup öne çıkma sevinciyle ifade bulur. 

Kumar ve spekülasyon da 5.evle ilişkilendirilmiştir. Daha yaygın biçimde hobiler, eğlence ve boş zaman etkinlikleri ile ilişkilidir. 

Tüm bu aktiviteler, Güneş’le ve Aslan burcuyla ilişkilendirilen bir ev için oldukça cılız gelebilir. Fakat, ayrıntılı incelendiğinde, göründüklerinden çok daha önemli oldukları fark edilecektir. Kendimizi iyi hissetmemizi, hayatta olmaktan mutluluk duymamızı sağlarlar.Tedavi edici etkileri vardır. 

Romantik ilişkiler de bu evin konusudur. Heyecan ve tutku yüklü olduklarından, bizim özel olduğumuz duygusunu güçlendirirler. Başka birinin duygularının odağı oluruz. Ayrıca, o ‘çok özel’ olan aşkımızı başka bir kişiye gösterebiliriz. Bu evdeki yerleşimler, aşkı başlatma tarzımız ve bizi tutuşturan kişilik tipi hakkında da bilgi verir. 

Cinsel ifade, yine bu evle ilişkilidir. Sağlıklı bir ifade, bizim kendimizle ilgili güç ve değer algımıza katkıda bulunur. Hem başkalarını cezbetme hem de onlara mutluluk verme becerimizi vurgulayarak bireysel benliğimizi güçlendirir, derinlerde gömülü hayatta kalma dürtülerini tatmin eder. 

Çocuklar, 5.evin en önemli konularından biridir. Bedenin yaratımlarıdır. Benliğin fiziksel uzantılarıdır. İnsanların çoğu yaratıcı dürtülerini çocuk doğurarak ortaya koyar. Bu evdeki yerleşimler, kendimizle çocuklarımız arasındaki ilişkinin arketipini de tanımlar. Çocuklarımızın bizim için ne anlam taşıdığını yansıtır. Jüpiter 5. evdeyse, Jüpiter karakterinde çocuklar demektir. Çocuğun haritasında; Güneş veya Yükselen Yay’dadır ya da Jüpiter Güneş’le veya bir köşe noktasıyla kavuşum yapıyordur. Biz çocuğumuza Jüpiter özelliklerini yansıtıyor veya çocuğun Jüpiter yönlerini diğer yönlerinden daha fazla algılıyor da olabiliriz. 

5. evdeki gezegenler, ebeveyn olarak bizim deneyimimizi de açıklar. Satürn varsa; ebeveyn olma sorumluluğu kişiye son derece ürkütücü gelebilir. Kişi bu konuda yetersizlik duyguları taşıyor olabilir. Uranüs varsa; çocuk yetiştirme konusundaki bir çok yeni ve sıra dışı teori benimsenir. 

Peki ya içimizdeki çocuk, o, nerede? Bizim oyun oynamayı seven, daima genç yönümüzün tanımı yine buradadır. İçimizdeki o spontan, doğal çocuk, kendi özellikleri, biricikliği ile sevilmek isteyen, çocukluğumuzda çoğunlukla görmezden gelinmiş, kabul görmemiş olan içimizdeki örselenmiş çocuğu, kendi çocuklarımıza yansıtırız. Aynen veya onu tanıyıp sevgi ve kabulle şifalandırdıktan sonra. Topluma katkıda bulunan yaratıcı çocuklar yetiştirmek için önce kendi içimizdeki çocuğu mutlu etmeyi öğrenmemiz gerekir. 

Bununla beraber, topluma faydalı olmak bu evin esas konusu değildir. 5.evde, öncelikle kendimiz için yaratırız. Böylece haz duyarız, benliğimiz mutlu ve gururlu olur. Çünkü yaratıcılık, bireysel benliğin doğasında vardır.

Başarılı Uygulamaları: Her yeni günü neşeyle beklemek; içsel süreçleri ifade eden yaratıcı çıkış noktalarının geliştirilmesi; yaratırken ve kendini ifade ederken spontanlık ve rahatlık.

Başarısız Uygulamaları: Gevşeme ve eğlenme yeteneksizliği; yaratıcılığın bloke olması; dış onaya, alkışa bağımlılık; çocuksu kişisel dramalar labirentinde kendini kaybetmek; zevk ve eğlenceye aşırı düşkünlük veya tek bir zevke takılı kalmak; ego oyunları. 

5. ev aynı zamanda çeşitli astroloji okullarına ve yaşam alanlarına göre bazı farklı temalara işaret edebilir. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Klasik Astroloji’de:

Belirsizlik bölgesi. (Manilius)

Sonucu şansa bağlı olan her şeyin yöneticisi olan ev. (Houlding)

Çocukların sayısı ve cinsiyetleri. İyi talih evi.(Firmicus)

Babanın serveti. (Al-Biruni)

Aslan ve Venüs bu evde mutluluk getirir. Memnuniyet, sevinç ve neşe evidir. Mars veya Satürn’ün bu evde yerleşimi tamamiyle talihsiz bir konumdur. İtaat etmeyen, aksi huylu çocuklara işaret eder. (Lilly)

Satürn doğum oranını düşürür. Çocuklarla ve kadınlarla ilgili meselelerde sorunlara işaret eder. Gösteri dünyasında büyük depresyon ve ölümlere, bu meslekte ünlenmiş insanlar arasında hoşnutsuzluk ve isteksizliğe delalet eder. Bu ev çok fazla olumsuz etkiler alıyorsa, kötülüğü, çocuklara karşı işlenen suçları ve ahlaksızlığı arttırır. (Raphael)

Yükselen’e üçgen açı yaptığı için olumlu bir yerleşim olarak kabul edilmiştir.

Medikal Astroloji’de: Kalbi, omuzların arka taraflarını, vücudun yanlarını ve sırtı temsil eder. Danışanın gebelik veya doğuma bağlı olarak ortaya çıkabilecek sağlık problemleri ve çocuklarının sağlık durumu hakkında bilgi verir. 

Saat Astrolojisi’nde: Danışanın çocuklarını, doğurganlık durumunu (Barclay: Satürn veya Neptün, gebelikle uyuşmaz. Fakat Jüpiter, güçlü bir doğurganlık göstergesidir.), babasının servetini ve sahip olduklarını (4.evden itibaren 2.ev), diktatörün ölümünü (Simmonite: MC’den itibaren 8.ev) gösterir. 

Dünyasal Astroloji’de: Kuşatma altındaki bir şehrin cephanesini ve diğer savaş gereçlerini; büyükelçileri, diplomatları ve arabulucuları; kamuya açık tüm eğlence ve rekreasyon yerlerini, parkları, kamuya ait binaları, ulusal sanat galerilerini; okulları ve eğitim sistemini; ulusal doğum oranını; çocuklarla ilgili sosyal konuları; seksle ilgili konularda ve problemlerde toplumun görüşünü gösterir. 

Hukuk Davalarında ve Uzlaşmazlıklarda: Eylemi başlatanla ilişkilidir. Karşı tarafla anlaşma yapmayı hedefleyen davacının temsilcilerinin, habercilerinin, ajanlarının ve elçilerinin, eylemleri ve başarıları hakkında bilgi verir. 

Ticarette: Alıcı ve yatırımcıyla ilişkilidir. Dostça bir iş anlaşmasına ulaşmayı hedefleyen acenta ve temsilcilikleri gösterir.

Yorumda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

5.evi kesen burç

5.evin içindeki gezegenler, bunların açıları

4.evin son 5 derecesindeki gezegenler

5.evin yöneticisinin burç ve ev konumu

5.evin yöneticisinin açıları 

Evlerdeki yolculuğumuz kaldığımız yerden devam edecek …Derleyen: Serap Rumelili Öcalan

Kaynaklar:

Banzhaff & Haebler. Astrolojinin Anahtar Sözcükleri. İlhan, İstanbul 1999.

Forrest, Steven. İçinizdeki Gökyüzü. İlhan, İstanbul 1997.

Houlding, Deborah. The Houses: Temples of the Sky.Midheaven Books, 1999.

İlhan, Barış. Astroloji Dersleri. İlhan, İstanbul 2004.

Lilly, William. An Introduction To Astrology. Zadkiel, London 1852.

Sasportas, Howard. The Twelve Houses. Thorsons, London 1998.

Close