6-12 Temmuz 2024 Tarihleri Arasındaki Önemli Hareketler

Bugün Güneş ve Ay Yengeç burcundayken Yeni Ay gerçekleşti. Bu Yeni Ay Yengeç burcunda olduğundan hayatınızda duygusal anlamda güvende olmak isteyebilirsiniz. Yanı sıra evle, aileyle, yerleşimle, vatanla ilgili konular ve başkalarıyla veya yakınlarla ilgilenmek, bakmak, beslemek, onlara destek olmak gibi temalar ön plana çıkabilir. Yeni Ay Venüs’le kavuştuğu için de evde ailede dengeyi huzuru sağlayarak, evi güzelleştirerek ve diğerlerini desteklerken de sevgiyle, anaç bir biçimde davranarak yapabilirsiniz. Bu Yeni Ayın yöneticisi yine Ay ve yengeç burcunda. Ay yengeç burcunda kendi yönettiği burçta olduğu için güçlüdür. Dolayısıyla isteklerinizi gerçekleştirme ve duygusal anlamda güvenliğinizi sağlama konusunda başarılı olabilirsiniz. Bu Yeni Ay 14 derecede gerçekleşmektedir ve Merkür’ün hududunda bulunmaktadır. Duygusal güvenliğimizi sağlamak ve diğer insanlara destek olmak konularında yaratıcı fikirler bulabilir ve organizasyonlar, iletişim, bilgi alıp verme ile daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Ay’lar her ne kadar yeni başlangıçlara işaret etse de Yeni Ay’da Ay yanıktır ve karanlıktadır. Bazı şeyleri fark edemeyebiliriz. Bu yüzden yeni başlangıçlar için Ay’ın görünür olmaya başladığı zamanı beklemek daha iyi olabilir.

8 Temmuz’da Merkür Jüpiter’le 60°’lik açı yapacak. Merkür ve Jüpiter aslında doğaları itibariyle farklıdırlar. Çünkü Jüpiter inanç ve felsefelerimizi gösterirken Merkür daha ziyade akılla, düşünerek idrak edebildiğimiz şeyleri ifade eder. Bununla birlikte büyüme ve gelişmenin gezegeni olan Jüpiter’le Merkür’ün olumlu açısı düşüncelerde, fikirlerde gelişmeyi gösterir. Düşünsel anlamda daha iyimserlik söz konusudur. Konuşma veya yazma ile ilgili beceriler aktifleşebilir. Fikirlerimizi ve görüşlerimizi paylaşırken coşkulu olabiliriz. Ufkunuzu genişletmek için iyi bir zamandır.

Merkür Jüpiter açısından birkaç saat sonra da Venüs’le Uranüs’ün 60°’lik açı yapmasıyla birlikte sahip olduklarımızı korumak isteyebiliriz. İlişkiler, ortaklıklar konusunda yeni gelişmeler, değişiklikler yaşanabilir. İlişkilerde ani ve beklenmedik çekimler ortaya çıkabilir. Bu olumlu bir açı olduğundan sürpriz değişimler rahatça tolere edilebilir. İlişkiler yeni boyutlar kazanabilir ve evlilik yolunda adımlar atılıp, ilerlemeler sağlanabilir. Kendinize daha fazla güvenebilirsiniz. Finansal konularda da değişiklikler olabilir. Kullanabileceğiniz paranın miktarının değişmesi veya azalıp çoğalması olasılığı vardır.

11 Temmuz’da sabah saatlerinde Güneş geri giden Satürn üçgen açısından sonra akşam üstü Venüs Plüto üçgen açısı gerçekleşecek. Güneş’in geri giden Satürn’le açısında yaşamınızda geçmişte kalan bazı konularda bir düzenleme ve yapılandırma yapma gereği söz konusu olabilir. Baba, patron, eş, müdür gibi otorite figürleriyle ilgili konular gündeme gelebilir. Sorumluluklar devreye girebilir. Hedeflere ulaşmak için planlı programlı ve gayretle ancak acele etmeden çalışmak gerekebilir. Hayatınızdaki önemli erkek figürlerinden destek alınabilir. Ancak Satürn geri gittiği için zaman zaman kendimizi izole olmuş veya yalnız kalmış gibi de hissedebiliriz. Bu dönemde hayatımızda belirsizlikler olabileceğinden önemli kararlar vermeden önce tekrardan gözden geçirmek daha iyi olabilir. Ayrıca hayatımızdaki değişiklikler yavaş olabilir ve bu yüzden sabırlı olmak da önem kazanabilir.  

Günün ilerleyen saatlerinde gerçekleşecek olan Venüs geri giden Plüto üçgen açısı da geçmişte kalan ilişkilerle ilgili konular tekrar önünüze çıkabilir. Bittiğini düşündüğünüz ilişkilerle ilgili üzerinizde baskı hissedebilirsiniz. Veya eskiden tanıdığınız bir arkadaşınızla bir ortaklılık gündeme gelebilir. Parasal konularda da değişimler yaşanabilir. Geçmişte yaptığımız harcamalar şimdi bizi zorlayabilir. Ancak güçlü kişilerin yardımı alınabilir.

12 Temmuz’da Venüs Aslan burcuna geçecek. Venüs ve Aslan burcu doğaları bakımından biraz farklıdır. Venüs soğuk ve nemli bir doğaya sahipken Aslan sıcak ve kurudur.  Venüs Aslan burcundayken başkaları nezdinde önemli olmak, merkezde olmak ve beğenilmek, takdir toplamak, diğer insanlara karşı cömert olma ve eğlenme arzusu baskın olabilir.  Lüks ve gösteriş, oyun ve eğlenceye fazla para harcama eğiliminde olunabilir. Yani kabul görmek çok önemlidir. Venüs Aslan burcundayken ilişki kuruş tarzımız sıcak ve candandır. Ateşli aşk maceralarına çekilebiliriz. Sevgiyi dışarıdan bekleyip, kendimize hayran olunmasını talep edebiliriz.

Venüs Aslan burcuna geçtikten kısa bir süre sonra Venüs geri giden Plüto karşıt açısı gerçekleşecek. Plüto jenerasyon gezegeni olduğundan açılarında genellikle etkiler dışarıdan gelebilir. Karşıt açı Satürn karakterlidir ve bu açı karşıt bir açı olduğundan kontrol edemediğimiz bir dönüşümü de gösterebilir. Özellikle ilişkilerde güç savaşları, baskılayıcı, engelleyici durumlar, zamansal gecikmeler ortaya çıkabilir. Severek, beğenerek çekildiğiniz ilişkilerde sonradan partnerler birbirlerini manipüle etme yoluna gidebilir. Karşınızdakiler sizden faydalanmaya ve kendi istediklerini size yaptırmaya çalışabilirler. Dolayısıyla ilişkilerin sorunsuz ilerlemesi güçleşebilir. Bu etkinin içindeyken dönüşüme direnmek yıpratıcı olabilir. Halının altına süpürülen veya görmek istemediğimiz konularla bu açı altındayken yüzleşebiliriz. Venüs parasal konularla da ilgili olduğundan maddi anlamda zorlanılacak dönüşümlerle karşılaşmakta olasıdır.

Sonuç olarak bu haftaya genel bir bakış yaptığımızda Yeni Ay’ın Venüs’le kavuşması, Venüs’ün Uranüs ve geri giden Plüto ile yaptığı açılar ve Venüs’ün burç değiştirmesi gibi hareketler bu hafta Venüs le ilgili konuların öne çıkacağını çağrıştırmaktadır. Venüs ilişki kuruş tarzımızı, arzularımızı, genel olarak diğerleriyle ilişkilerimizi ve parasal konuları da gösterdiğinden bu konular vurgu kazanmaktadır. Üstelik Satürn’de geri hareket ettiğinden yapılandırma fonksiyonunda zayıflama ve gerçekleri görmekte de zorluk çekilmesi söz konusu olabilir. Bu özellikle Venüs’ün temsil ettiği ilişkiler ve maddiyatla ilgili yapılandırma konularında olabilir.  Bu yüzden bu hafta dikkatli olmakta ve temkinli yaklaşmakta fayda vardır.

Yazan: Belgin Avunduk

Kaynakça:

Astroloji Dersleri -Barış İlhan

Astrolojide Açılar- Sue Tompkins

Resim: Tanrıça Venüs Roma Mitolojisi

Close