AĞUSTOS 2023 YORUMU

Dolu Dolu Yaşamak

’’Ağustos ayı başladığında Aslan burcundaki Venüs hala geri gidiyor ve tüm ay boyunca geri hareket edecek. Venüs 22 Temmuz’da geri hareket etmeye başladı ve 3 Eylül’e kadar geri harekette kalacak. Bu gerileme döneminde yavaşlamanız ve hayatınızda neyin değerli olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Hayatınızı iyileştirecek taahhütlerde bulunmaya istekli olduğunuz duruma karar vermelisiniz. Bu taahhütler ilişkiler, finansal konular, kişisel refah gibi… başkalarının size yaşamanızı söylediği şeyler değil, istediğiniz gibi dürüst ve tam olarak yaşama yeteneğinizi destekleyen hayatınızın herhangi bir alanını içerebilir.

Ayrıca ay sonunda iki Dolunay olduğu için duyguların sinerjisini yaşayacağınız bir ay olacak. Yaklaşık her iki buçuk yılda bir bir takvim ayı içinde meydana gelen iki Yeniay (veya iki Dolunay) vardır. Ağustos 2023 de o aylardan biri. Ay başlarken 1 Ağustos’ta ilk Dolunay, ay biterken ise 30 Ağustos’ta ikinci Dolunay meydana gelecek. Ağustos ayı Dolunayları ay başlarken ve biterken duygusal düzeyde hayatınızdan neyi salıvereceğinizi belirlemeniz gerektiği anlamına gelir. Böylece hayatınıza devam edebilir ve dolu dolu yaşayabilirsiniz.

1 Ağustos’ta Dolunay meydana geldiğinde dışarı çıkmak ve dünyada olmanın sevincini yaşamak istersiniz. Yeni maceralara atılmak ve eğlenmek istersiniz. Bunun nedeni Güneş’in Aslan burcunda olmasıdır. Bu arada Ay Kova burcundayken başkalarının size ne yapmanız gerektiğini söylemesini istemezsiniz. Kendi yolunuzu keşfetme özgürlüğünü istersiniz. İlişkiler önemli olsa da bu ilişkilerin yaşam tarzınızı desteklemesi gerektiğini anlarsınız. Taahhütlerinizden hiçbirinin sizi hayatınızdaki önemli şeylerden uzaklaştırarak bir karmaşaya dönüşmesini istemezsiniz. Şimdi insanların size duygusal destek verip vermemeye karar verebilmeleri için neye ihtiyacınız olduğunu bilmelerini sağlamanın zamanı geldi. Bunu yaparak bazı insanların size ihtiyacınız olan duygusal desteği veremediğini fark edebilirsiniz. Tıpkı sizin de onlara duygusal destek sağlayamayacağınızın farkına varabileceğiniz gibi. Durum buysa ilişkiniz salıverilmesi gereken duygusal bir karmaşa olabilir.

Dolunay gerçekleştikten sonra Mars Jüpiter ile üçgen açı yapacak ve Merkür geri giden Satürn ile karşıt açı yapacak. Mars’ın Jüpiter’le üçgen açı oluşturmasıyla toplumsal faaliyetlere katılmanın getirdiği özgürlüğü hissedersiniz. Deneyimleyebilecekleriniz konusunda iyimsersiniz ve bunun için gerekli enerjiye de sahipsiniz.

Yine de günün ilerleyen saatlerinde Merkür geri giden Satürn’le karşıt açı yaptığında bazı ilişkilerinizde doğru kararlar alıp almadığınız konusunu sorgularsınız. Bazı durumlarda uzaklaşmaya çalıştığınız insanlar dokunaçlarını fırlatır ve sizi tuzağa düşürmeye çalışır. Diğer durumlarda ise yardımınızı istemeseler bile başkalarına bakma sorumluluğunu kabul etmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz.

Gerçekte bu iki açının enerjisi aslında size yardımcı olabilir. Başkalarının sizi tuzağa düşürmesine veya kendi davranışlarınızı eleştirmesine izin vermek yerine yaptığınız seçimleri neden yapmanız gerektiğini açıkça ifade edebilirsiniz. Ya da kimseye bir şey açıklamanıza gerek olmayabilir.

5 Ağustos’ta Ceres Jüpiter’le 150˚’lik açı yaptığında bir sonraki görevinizde başarılı olabilmek için güçlü biriyle pazarlık yapmanız gerekebilir. Ya da bir başkasının sizin ihtiyaçlarınıza hizmet etmeyen kendi kurallarını dayatmaya çalıştığını fark edebilirsiniz. İşler düz ve ileri yönlü olmayabilir. Bu nedenle başkalarıyla yaptığınız tartışmalara esnek bir şekilde yaklaşmanız gerekir. Ayrıca diğerlerinin sözlerinin ardındaki gerçek anlamı anlamak için dikkatle dinlemelisiniz. Onların konuşmalarını göründüğü gibi algılamayın. Gizli ajandaları olabilir. Dürüst olmak gerekirse atmanız gereken sonraki adımları belirlemelerine izin vermemeniz en iyisidir.

9 Ağustos’ta geri giden Venüs Uranüs’le kare açı yapacak ve günün ilerleyen saatlerinde Merkür Jüpiter’le üçgen açı yapacak. Hem Uranüs hem de Jüpiter, Venüs tarafından yönetilen Boğa burcundadır. Bu nedenle günümüzde finansal konuların yanı sıra ilişkiler de oldukça vurgulanmaktadır.

Geri giden Venüs Uranüs’le kare açı yaptığında ilişkilerde veya finansal konularda dikkatli olun. Uranüs beklenmedik olayları yönetir. Gün için bazı iyi planlar oluşturmuş olsanız da sizi yoldan çıkaran bir şey olur. Bu nedenle herhangi bir risk almamak gerekir. Yeni bir şey denemeye eğilimli olsanız da biraz beklemeniz daha iyi olur. Çünkü gördüğünüz şey gerçekten alacağınız şey olmayabilir. Bir sözleşme imzalamayı düşünüyorsanız gizli maliyetler olabilir. Veya insanlar verdikleri taahhütleri yerine getirmeyebilir ve görevleri tamamlama konusunda kendi başınıza kalabilirsiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde Merkür Jüpiter’le üçgen açı yaptığında işler biraz daha iyi görünebilir. Ancak burada da biraz dikkatli olmak gerekiyor. Merkür 23 Ağustos’ta geri hareket etmeye başlayacak. Bu nedenle Merkür’ün bugün Jüpiter’le üçgen açı oluşturması ile Merkür üçlü açı dizisinde ilk açı meydana gelmiş olur. Bu açı ilk kez olduğu için ne istediğinizi ve oraya nasıl ulaşacağınızı bildiğinizi düşünebilirsiniz. Planlarınızı başkalarıyla tartışabilirsiniz. Ancak hala bilmediğiniz bir şey var ve bu sizi biraz tedirgin edebilir. Bu bilmediğiniz şeylerin bir kısmı planların maliyeti olabilir. Veya belki de planların başarılı olması için yapmanız gereken gerçek taahhüt miktarının farkında değilsinizdir. Bu aynı zamanda planınız hakkında hala geliştirmeniz gereken bir şeyler olduğunu da gösterir.

Bu açı 3 Eylül 2023’te ikinci kez meydana geldiğinde planlarınızı gözden geçirmeniz ve bazı önemli değişiklikler yapmanız gerekirse hiç şaşırmayın. Başarı için gerekli olan gerçek bilgiler hakkında daha iyi bir iç görüye sahip olabilirsiniz. Veya başarılı olmak için hala daha iyi mali kaynaklara ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Merkür’ün geri harekette olacağı bu dönemde ayrıntıları gözden geçirmek için zaman ayırmak önemli olacaktır. Aslına bakarsanız ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmanız ancak Merkür’ün ileri hareket ettiği ve bu açının üçüncü kez gerçekleştiği 25 Eylül’de olacak.

11 Ağustos Mars geri giden Kayron ile 150˚’lik açı yaptığından problem çözmek için iyi bir gün. Mars Başak’tayken bir amaç doğrultusunda hareket etme eğiliminde olabilirsiniz. Hoş olmayan durumlardan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapabilirsiniz. Yavaş hareket eder ve çevrenize dikkat edebilirsiniz. Hatta bir “kaçış yolu” bile bulabilirsiniz. Bu mümkün olan en iyi çözümleri belirlemek için olabilecek tüm olasılıkları değerlendirdiğiniz anlamına gelir. Güvenliği ve esenliği ön planda tutabilirsiniz.

14 Ağustos’ta geri giden Venüs ile geri giden Kayron ‘un üçgen açı oluşturmasıyla ihtiyaçlarınızı karşılamaya devam edebilirsiniz. Hem Venüs hem de Kayron geri hareket halindeyken hayatınıza devam edebilmek için geçmiş durumları yeniden değerlendirebilirsiniz. Ayrıca geçmiş sorunları temizlemek daha kolay olabilir.

16 Ağustos hayatınızda ilerlemek istediğiniz, ancak herhangi bir aktiviteyi normalden daha yavaş gerçekleştirmenin önemli olduğunu anladığınız bir gündür. Bunun nedeni Güneş ve Ay’ın Aslan’da olduğu Yeniay meydana geldikten sonra, Mars’ın Uranüs’le üçgen açı oluşturması, Merkür’ün geri giden Kayron’la 150°’lik açı oluşturması ve geri giden Venüs’ün Ceres’le 60°’lik açı oluşturmasıdır. Ve bu üç açı Yeniay oluştuktan sonra kesinleşirken enerjileri Yeniay sırasında da hissedilir.

Aslan burcundaki Yeniay ile hayatı deneyimlemek istersiniz. Başkalarının eğlenmenize engel olmasını istemezsiniz. Aynı zamanda Yeniay Uranüs’le kare açı yapacağı için bu açı çok hızlı hareket ederseniz bazı beklenmedik engellerle karşılaşabileceğinizi gösterir. Yaşamak istediğiniz olaylar ya biraz fazla maliyetli ya da biraz fazla riskli olabilir. Bu nedenle üstlenmek istediğiniz deneyimleri yumuşatmak önemlidir. Uranüs ayrıca geri giden Merkür, Mars ve Plüto’ yu da içeren büyük dünya üçgeni açısının bir parçasıdır. Bu nedenle pratik olmak isteyen başka bir parçanız da vardır. Eğlenmek isterken sizi tehlikeye atabilecek riskler almak istemezsiniz. Bu durum özellikle Başak’taki Mars’ın Uranüs’le üçgen açı oluşturması nedeniyle geçerlidir.

Normalde Mars Uranüs’le üçgen açı yaptığında belki ilişkilerde taahhütte bulunmak dışında her şeyi denemeye hazırsınızdır. Yine de her iki gezegen de dünya burçlarında. Risk almak yerine her zamankinden daha temkinli olmak ve yalnızca hesaplanmış riskler almak isteyebilirsiniz. Hesaplanmış riskler işler planlandığı gibi gitmezse, bunda bir sakınca olmadığını bildiğiniz risklerdir. Ayrıca Mars bazen Uranüs’le üçgen açı yaptığında bu hiçbir plan yapmadığınız, hiçbir taahhütte bulunmadığınız ve tamamen akışa bıraktığınız bir gün yaşamak istediğiniz anlamına gelir.

Merkür Kayron ile 150°’lik açı yaptığında günün ters giden olayları bugün koşullar üzerinde gerçekten o kadar fazla kontrole sahip olmadığınızı doğrular. Ve bunu anlamak daha önemli hale geliyor çünkü Merkür geri giden Kayron’la 150˚’lik açı oluşturacak ve Merkür 23 Ağustos’ta geri hareket ederek üçlü açı dizisinin bir parçasını oluşturacak. Akışa ayak uydurmanın aslında iyileştirici bir deneyim olacağı bir gündür. Bugün akışla devam etmenin nasıl bir şifa deneyimi olduğunu anlamayabilirsiniz. Ancak bu açı 30 Ağustos’ta Merkür geri hareket halindeyken ve yine 27 Eylül’de Merkür ileri giderken meydana geldiğinde akışla devam etmenin neticesinde bugün çabalarınızı sabote edebilecek olan bazı ayrıntıların siz devam etmeden önce kendi başlarına temizlendiğini fark edebileceksiniz. Ve 27 Eylül’e kadar bu ayrıntılar netleşecek.

Geri giden Venüs Ceres’le altmışlık açı yaptığında akışa ayak uydurarak bazı yeni maceralar yaşadığınızı fark edebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun faaliyetlerde bulunmuş ve kendinizi faydalı olan durumlara sokmuş olabilirsiniz. Kendinize sadık kalırken başkaları tarafından da tanınmış olabilirsiniz.

20 Ağustos’ta Ceres geri giden Kayron’la karşıt açı yaptığında kendinizi bir tahterevallinin veya bir çocuk oyuncağının üzerindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Ceres güvende kalmak için ne gerekiyorsa yapmayı temsil eder. Başkalarıyla ilgilenir. Aynı zamanda ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olmaktır. Kayron özellikle geriye dönük harekette ve Koç burcunda çok hızlı hareket ederek ve meseleleri zorlayarak kendinizi nerede yaraladığınızı da gösterir.

Temel olarak Ceres bilinçli hareket etmeniz ve her adımı hesaplamanız gereken tarafınızı temsil eder. Özellikle otorite figürleriyle olan ilişkileriniz söz konusu olduğunda kazanmak isteyebilirsiniz. Ancak geri giden Kayron Koç burcundayken özensiz davranabilirsiniz. Sonuçlarını düşünmeden durumlara dalabilirsiniz. Bu başınızı belaya sokabilir. Bir tahterevalli benzetmesini kullanmamın nedeni meseleleri maksimum noktasına taşımak için yukarı çıktığınızda, çabalarınızı yeniden ayarlayabilmeniz ve maksimum başarıya ulaşabilmeniz için ne zaman düşeceğinizi de bilmeniz gerektiğidir.

22 Ağustos hem sürüklenilebilecek bir gün hem de Aslan burcunda geri giden Venüs Jüpiter ile kare, Başak burcundaki Mars geri giden Neptün ile karşıt açı yaptığı için kafa karışıklığı yaşanan bir gün de olabilir. Geri giden Venüs Jüpiter’le kare açı yaptığında görkemli planlar yapma eğilimi vardır. Başarmak konusunda o kadar iyimsersiniz ki tüm sonuçları düşünemiyor olabilirsiniz. Ayrıca planı uygulama maliyetlerini veya plana dahil olan zaman taahhüdünü de dikkate almayabilirsiniz. Başarılı olmak istiyorsanız sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Mars’ın geri giden Neptün ile karşıt konuma geçmesi durumu iyileştirmez. Tüm gerçek bilgilere sahip değilsinizdir. Diğer insanlar sizi zararlı faaliyetlere sokmaya çalışıyor olabilir. Katılmak yerine geri çekilip gözlemlemelisiniz. Başka seçeneğiniz olmadıkça büyük bir karar vermeyin. Ve bugün büyük kararlar vermeniz gerekiyorsa, gerekirse kararlarınızda daha sonraki bir tarihte değişiklik yapabileceğiniz bir kaçış maddesi bulundurmaya çalışın.

23 Ağustos’ta Merkür Başak’ta gerilemeye başlamadan önce Güneş Başak burcuna giriyor. Güneş Başak burcundayken hayatınızdaki ayrıntılara dikkat etmek istersiniz. Hiçbir fırsatı kaçırmak istemezsiniz. Yaptığınız işe enerji katmak istersiniz. Şimdi gerekeni yapmaya hazırsınız.

Günün ilerleyen saatlerinde Merkür Başak burcunda geri harekete başlayacak ve 14 Eylül 2023’e kadar da geri hareket edecek. Bazen Merkür Başak burcunda geri hareket ederken tüm ayrıntılara konsantre olmak istemezsiniz. İşler kaymış gibi görünür. Diğer zamanlarda ele alınmayan konular birdenbire daha önemli hale gelir. Sanki gözden kaçırdığınız o ayrıntılar yeniden yüzeye çıkar ve bu gerileme döneminde ilgilenilmezse, hayatınızda ilerlemenizi engelleyebilirler. Ayrıca eksik olduğunu düşündüğünüz evrakları bulursanız hiç şaşırmayın.

24 Ağustos’ta Mars geri giden Plüto ile üçgen açı yaptığında bir rahatlık duygusu ortaya çıkabilir. Sizin için neyin önemli olduğuna dair derin bir anlayışa sahip olabilirsiniz. Gerçekçi dönüm noktaları olan bir planın nasıl oluşturulacağını bilebilirsiniz. Planınıza odaklanacak enerjiniz de vardır. Önünüze çıkan herhangi bir şeyi bırakmanız gerekirse bunu yapmak kolaydır. Bugün engel diye bir şey yoktur.

Mars Terazi burcuna girdiğinde kendinizi biraz kötü hissedebilirsiniz. Mars Terazi burcunda rahat değildir ve zararlıdır. Mars harekete geçmeyi sever. Mars hayatı kendi şartlarına göre deneyimlemeyi sever. Ancak Mars Terazi’deyken tek başınıza hiçbir şey yapmak istemediğinizi fark edebilirsiniz. Başka insanlarla birlikte olmak isteyebilirsiniz. Yalnız olmak zor gelebilir.

Terazi hakkında bir başka ilginç şey. Birçok insan Terazi’nin savaşmayı sevmediğini düşünür. Aksine Terazi’nin yapmak istediği tek şey uzlaşmakmış gibi düşünülür. Ancak Mars Terazi’deyken haksız olduğunu düşündüğünüz durumlar için savaşacaksınız. İnsanların taciz edildiğini görmek hoşunuza gitmeyecek. İnsanlara iyi davranılmasını isteyeceksiniz.

Uranüs 28 Ağustos’ta geri hareket edecek ve 27 Ocak 2024’e kadar geri harekette kalacak. Uranüs geri hareket ettiğinde enerji yavaşlayabilir. Beklenmedik şeyler olmaya devam etse de o kadar ani olacak gibi görünmüyorlar. Neredeyse ağır çekimde gerçekleşiyor gibi olacaklar.

Uranüs’ün geri gittiği süre boyunca yılın başlarında biraz karakter dışı görünen eylemleri gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Belki de hayatınızda değişiklik yapmanın önemli olduğunu hissettiniz. Veya belki de bir şeyi sizin tarzınız olmayan bir şekilde yeniden dekore etmek istediniz. Şimdi buna bakıp kendinize bunu neden yaptığınızı sorabilirsiniz. Hatta kendinizi daha muhafazakâr doğanıza geri dönerken bulabilirsiniz. Şu anda çok aşırı bir şey yapmaktan kesinlikle hoşlanmayabilirsiniz.

29 Ağustos’ta Ceres geri giden Uranüs ile 150°’lik açı yaptığında özellikle evinizde dikkatli olmalısınız. Dikkat etmediğiniz için bir kaza geçirmeniz mümkündür. Ya da diğer insanların ihtiyaçlarınızı dinlemeye veya siz istediğinizde size yardım etmeye istekli olmamaları sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Bunun yerine kişisel alanınıza bakmak ve değişiklik yapmak isteyip istemediğinize karar vermek için daha iyi bir gündür. Kişisel alanınızda herhangi bir tasarım değişikliğini uygulama günü olmasa da oturup istediğiniz değişiklikler hakkında notlar almak için harika bir gündür. Nihai kavramlara ulaşamasanız da bu çok yaratıcı bir gün olabilir çünkü bilinçaltınızdan yeni fikirler süzülür.

Dolunay gerçekleşmeden önce geri giden Merkür üçlü açı dizisinde geri giden Kayron’ la ikinci 150°’lik açıyı oluşturacak. Bu açı bu dizide ilk kez Merkür’ün ileri hareket ettiği 16 Ağustos’ta gerçekleşti.

Bu açı ilk kez 16 Ağustos’ta meydana geldiğinde Yeniay gibi başka astrolojik olaylar da meydana geldi. O zamanlar ve şimdi Merkür Başak burcunda olduğu için hayatınızı kontrol altına almak istediniz. Ayrıca hayatta yeni maceralar yaşamak istediniz. Yine de o sırada Merkür geri giden Kayron ile 150˚’lik açı yaptığında her şeyi kontrol edemeyeceğinizi ve hiçbir plan ya da taahhütte bulunmayıp olayları günün akışına bırakmanın daha iyi olabileceğini fark ettiniz.

Şimdi geri giden Merkür ile geri giden Kayron ‘un 150°’lik açı yapması ve birkaç saat sonra ayın ikinci Dolunayının meydana gelmesiyle hayattaki her şeyi kontrol edemeyeceğinizi bir kez daha anlayabilirsiniz. Bunu yapmaya çalışırsanız muhtemelen hayatınızda daha fazla hüsrana ve üzüntüye neden olabilirsiniz. Ayrıca 16 Ağustos’ta akışla devam etmenin aslında nasıl bir şifa deneyimine dönüştüğünü de hatırlıyorsunuz… bugün hissettiğiniz de bu şifa deneyiminin aynısıdır. Yine bu şifa deneyiminin önemini anlamak için ihtiyacınız olan tüm ayrıntılara sahip olamayabilirsiniz. Bunları ancak 27 Eylül’de bu Merkür üçlü açı dizisinin üçüncü ve son açısı, Merkür ileri hareket halindeyken gerçekleştiğinde anlayabileceksiniz.

Ağustos ayı sonunda meydana gelen ikinci Dolunay bazı astrologlar tarafından Kara Ay olarak adlandırılır. Nedeni? Benim için bilinmiyor. Ama bu duruma çok uygun bir terim olarak buluyorum. Güneş Başak’ta ve Ay Balık’tayken zaten bildiklerinizi anlamak için bilinmeyene dalmanız gerektiğini hissedebilirsiniz. Hayatınızdaki olumsuzlukları bırakma ve salıverme zamanıdır. Güneş Başak’tayken, özellikle diğer insanlar söz konusu olduğunda sorumluluk alma eğiliminde olabilirsiniz. Ve Ay Balık burcundayken her şeyin mükemmel olmasını istersiniz (hatta Güneş veya Ay Başak burcunda olduğundan daha fazla). Ancak Güneş Başak’ta ve Ay Balık’ta Dolunay olduğunda, asıl ders, kendinize bakmama noktasına kadar ihtiyaçlarınızı karşılamanızı erteleyen durumlar veya insanları hayatınızdan çıkarmaktır. Bu refahınızı başkalarının size yaşamanızı söylediği gibi değil, istediğiniz gibi dürüstçe ve eksiksiz yaşama yeteneğinizi desteklemeyen taahhütleri bırakmanın zamanıdır.’’

Misty Kuceris © 2023

http://mistykuceris.com/

Çeviren: Belgin Avunduk

Close