AY BOĞA’DA

Temel Prensibi: Sahip olduğum şeyler bana yeter.

Anahtar Kelimeleri: Topraksı, pratik, direngen, tutucu, büyüten, üretken, tensel, iyi huylu.

Boğa burcundaki Ay duygulara uygulanabilirlik ve kalıcılık açısından yaklaşır. Ay’ı Boğa’da olan insanlar duygularıyla başa çıkarken bir miktar güçlük çekerler. Problemlerle karşılaştıklarında buna neyin yol açtığını bulmaya çalışıp ve üstesinden gelmek için adımlarını nasıl sağlam atabileceklerini araştırırlar. Ayakları yere basan, istikrarlı, gerçekçi şekilde tepki veren kişilerdir. Hatta tepkileri o kadar duygularını dışa vurmaz bir biçimdedir ki, diğer insanlar onların hiç tepki vermediklerini zannederler! Sevgiye ve güvence duygusuna bağlıdırlar. Yüzleşmelerden, kavgalardan ve dönüşüm yaratacak tüm değişikliklerden kaçarlar. Tanıdık, alışılageldik ve denenmiş şeyler tarafından uyarılır ve harekete geçerler. Davranışları doğal, sabırlı, hoşnut, neşeli, yumuşak, şefkatli ve sosyaldir. Sevdiklerine ve güvence duygusu veren şeylere sahip olma istekleri çok güçlüdür. Kontrolden çıkmış bir tekelcilikleri vardır. Değerli ve üstün şeylere sahip olmak isterler. Onlar için ‘güvenlik’ sahip oldukları maddi varlıklardır. Malları, mülkleri ve bankada paraları olana kadar huzursuz ve sinirli olurlar. Kendilerini güvende hissetmeleri için önce evlerinin kendilerine ait olmasını isterler. Ancak sahip olduklarıyla kendilerini değerli hissederler. İyi dostlar, mükemmel bir eş, pozisyonu değişmeyecek bir iş ve devamlı dengede bir banka hesabı… Sanat ve estetik zevkleri gelişmiştir. Uzun ömürlü, kalıcı biraz da eski moda stilleri severler. Koleksiyoncudurlar. Keyiflerine ve tensel zevklere düşkündürler. Sevdikleri bir insanı hissedebilmek için fiziksel yakınlığa ihtiyaç duyarlar. İstikrarlı olmalarına rağmen, söz vermeye, taahütte bulunmaya gelince tereddüt eder ve geç karar alırlar, çünkü kararlarını bir kez verdikten sonra asla değiştirmek istemezler. Bazen zamanı geçmiş ve yararsız bile olsa alışkanlıklarını değiştirmeyerek tutuculuğun tutsağı haline gelebilirler.

Tipik Duygusal Reaksiyonları: Dinginlik ve huzurun başta geldiği bu Ay burcuna sahip kişi, doğal olarak çoğu zaman bugünün üzüntülerine ve problemlerine omuz silker ve öfke göstererek durumunu sarsıp, rahatını bozmak istemez. Hissettiği tatsız duyguları savuşturmak için fazla yiyebilir ve fazla para harcayabilir. Süregelen konforu ve mali durumu tehlikeye girdiğinde son derece rahatsız olur. Ayrıca yaşamdaki yolunu ve önceliklerini değiştirmeye yönelik bir baskı ya da tehdit sözkonusu olduğunda şiddetle tepki verir. Görmezden geldiği sorunlar ve şartların değiştiğini gösteren küçük sinyaller birikimine aşırı inatla karşılık verir. Güç öfkelenir fakat öfkelendiği zaman tehlikeli biçimde fevri ve hiddetli olabilir. Güç yatışır.Tensel ve maddi olduğu için duygularını hissedemez ve onlardan uzak kalır. Güvenli olan yatırımı en iyi şekilde seçebildiği ve mali durumunu en iyi şekilde organize edebildiği halde güçlü duygularıyla ilgilenmek ona karmaşık ve zor gelir. İçgüdüsel olarak kendisini yatıştıracak ve konforunu sağlayacak şeylere yönelir.

Çocukluk Deneyimleri: Duyusal, sakin, duygulu, memnun bir çocuktur. Doyduğu zaman doyumludur. Özellikle ilk yıllarında, annesi ile yoğun ve sürekli fiziksel temasa ihtiyaç duyar. Ailesinden olumlu bir ilgi görmüştür. Aile dengeli, tutarlıdır ve çocuğun ihtiyaçlarını kabullenip, yerine getirmiştir. Geleneksel, anlaşılması kolay ve o kadar da duygusal değildir. Güven içinde büyümüştür. Genellikle geç gelişir, olgunlaşmak için rahat bir ortama ve zamana ihtiyacı vardır. Annesini ve evini terk etmesi zordur. 

Annesini Algılayış Biçimi: Sıcak, besleyici, koruyucu kadın.

Öğrenmesi Zor Dersler: Ayrılmak ve değişme cesareti. Kararlılığını inatçılık derecesine getirmeden sabrını ve öfkesini dengelemeli, değişimden ve kendini canlı hissettiren riskli durumlardan- duygusal risklerden kaçmamalıdır. Rahata düşkünlüğünden ve mevcut durumlara bağlılığından kurtulmalı, bir takım şeylere sahip olmadan da onların tadını çıkartabilmelidir. Sadece alıştığı ve bildiği için diğer yol kolay bile olsa her şeyi zor olan yolla yapmaktan vazgeçmelidir. Yumurta kapıya dayanmadan sorunları çözme ve hareket edebilme cesaretini geliştirmelidir. Asıl yapması gereken değişimi kabullenip geçmişteki sağlam yapılarını bugüne uydurabilmek, değerlerini yaratırken duygularına kulak vermek, huzuru ve içsel değerini sadece dışsal değerlere sahip olarak aramamak.

Hazırlayan: Ayşem Aksoy

AY BURÇLARDA’YA DÖN

Close