Balık’ta Dolunay – 10 Eylül 2022

10 Eylül 2022’de saat 12:59’da 17 derece Balık’ta bir Dolunay gerçekleşiyor. Bu Dolunay, 27 Ağustos’ta Başak’ta gerçekleşen Yeniay’da başlattığımız işlerin nasıl bir hal aldığına ışık tutuyor ve bu süreçte hayatımızda beliren temaların gidişatına dair daha sezgisel ve derin bir kavrayışla bakma ve amaçlarımıza uygun olarak düzenlemeler yapma fırsatı sunuyor. Balık’taki Ay, modern düzenleyicisi Neptün ile geniş bir orbla kavuşum halinde. Olumlu anlamda sezgilerimizin güçlü olduğu, hayatın alt akıntılarını daha iyi hissettiğimiz, kabulleniciliğimizin ve merhametimizin arttığı bir dönemdeyiz. Hayatın akışının bize getirdiklerini olduğu gibi kabullenip ne yöne gitmemiz ve ne yapmamız gerektiği konusunda ‘içsel rehberimize’ güvenebiliriz. Ayrıca rüyalarımızdaki ya da yaşamımızdaki sembollerin ya da işaretlerin diline kulak verirsek, bunlar bize hayatımızı ve kendimizi anlamamız konusunda rehberlik de edebilir. Olumsuz anlamda ise, gerçek hayattan ve günlük hayatın sorumluluklarından kaçma eğilimimiz fazla. Dalgınlık, dağınıklık, pratik davranmakta ve odaklanmakta güçlükler söz konusu olabilir. Dolunay’da etkisini hissettirecek Güneş-Neptün karşıtlığı (17 Eylül’de kesinleşecek), gerçeklerle illüzyonlar/hayaller arasındaki ‘sınırı’ bulanıklaştırdığından, hem aldanmaya/aldatılmaya daha açık olabiliriz hem de birçok konuda ‘doğru’ değerlendirme yapmamız zorlaşabilir. Dolunay ile aynı gün Terazi’deki Merkür’ün de gerilemeye başladığını düşünürsek, bazı konularda zihinsel karmaşalar yaşayabileceğimiz gibi, diğer insanlarla olan etkileşimlerimizde yalanlarla, çarpıtılmış veya eksik bilgilerle/haberlerle karşılaşmamız mümkün. Bu yüzden her türlü yanlış yönlendirmeye karşı tetikte olmak, karar vermeden önce sorgulamak ve sis dağılana, yani belirsizlik geçene kadar beklemek oldukça önemli.

Dolunay’da ayrıca İkizler’deki Mars oldukça etkili. Başak’taki Güneş ve Balık’taki Ay, İkizler’deki Mars’a kare açı yaparak ‘değişken’ bir t-kare oluşturuyor; Mars ise bunun fokal gezegeni. Bu göze çarpan açı kalıbı, öncelikle yaşamdaki zorlukları esneklikle çözmemiz gerektiğine işaret ediyor; bazı yerlerde akıntıya karşı kürek çekmek veya kendi isteklerimizi dayatmak işe yaramayabilir. Özellikle net verilere/haberlere sahip olmadığımız ve iyice bilgilenmediğimiz alanlarda birden öfkelenerek harekete geçmek ve rekabetçi/tartışmacı bir iletişim tarzı işe yaramayabilir. Diğer yandan, akıntıyla sürüklenip yönelimi kaybetmek, aşırı kararsız kalmak, sürekli tereddüt etmek, koşulların aşırı değişken olması nedeniyle oluşan bir ‘güvensizlik’ söz konusu olabilir. Fokaldeki Mars, dürtüsel, her an hareket etmeye hazır, sinirli ve öfkeli bir enerjiye işaret ediyor. İkizler’deki Mars, aklıyla, diliyle mücadele verir ve o an merakını cezbeden her hangi bir şeyin peşinden giderek enerjisini dağıtabilir. Bir yandan ıvır zıvır konularla ilgilenerek ‘asıl’ yapmamız gereken şeyleri bir kenara bırakabiliriz, diğer yandan ise kolay uyarılıp birçok şeye öfkeli tepkiler verebiliriz. Dolunay’da Neptün’ün de etkili olduğunu hesaba katarsak, çaresizlik duyguları, dağınıklık, fanteziler ve hayallerle sürüklenmek, gerçeklerden kaçış, aldanma/aldatma veya uyuşukluk gibi temalar da gündeme gelebilir. Aynı gün Başak’taki Güneş’in düzenleyicisi Merkür, gerilemeye başlıyor, dolayısıyla bu Dolunay hem yeniden düzenlememiz gereken konulara ışık tutuyor hem de bu düzenleme/değerlendirme sürecini ‘geriye dönük’ veya ‘içe dönük’ olarak ve daha derinlemesine yapmamız gerektiğine işaret ediyor Bazı şeyleri olduğu gibi kabullenmek ve bir durumdaki ‘saf gerçeği’ görmek oldukça önemli. Sezgisel veya zihinsel anlamda size bazı şeyler ‘doğru’ gelmiyorsa, geri çekilerek beklemeyi ve yeniden düşünmeyi tercih edebilirsiniz.

Balık’taki Ay’ın Sabian sembolü cümlesi ise şu şekilde: “Kocaman bir çadırda dini toplantı düzenleyicileri olağanüstü performansla toplantılarını düzenliyor”. Sembol, bir grup insanı toplayarak organize etmek veya bir duruma düzen getirmek ile ilgilidir. ‘Kocaman Çadır’, yaşamınızda birçok şeyi temsil edebilir. Ev, iş, sosyal çevreniz, arkadaşlarınız, aileniz, sağlığınız, zihniniz, kalbiniz, duygularınız veya düşünceleriniz…Yaşamınızın bir alanı şu an özellikle dikkatinizi çekiyor olabilir. Sembol, tam oraya odaklanmanız ve harekete geçmeniz gerektiğini söyler. Söyledikleriniz veya yaptıklarınız karşınızdakiler tarafından dikkate alınacağından, düşüncelerinizi/duygularınızı paylaşmak, bir konunun sizin için önemine dikkat çekmek, birisini ikna etmek ve ‘güvenli’ iletişim kurmak için iyi bir zaman olabilir. Burada önemli olan mesajın olduğu gibi ve samimi bir şekilde karşıya geçirilmesidir çünkü manipülasyon, akıl oyunu ve ukalalık sembolün işaret ettiği ‘güçlü’ iletişimi bozar ve güven kaybettirir. Kalpten inandığınız şey her neyse ona ses vermeniz, dillendirmeniz ve sonrasında yaşama geçirmeniz gerekir. Bu ‘ses verme’ eylemi, size enerji ve motivasyon kazandırır. Sembol, niyetiniz, duruşunuz saf ve temiz olduğu sürece, odaklandığınız birçok şeyi istediğiniz şeye dönüştürebileceğinizi söyler…

Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:

*Astroloji Dersleri, Barış İlhan

*https://sabiansymbols.com/

Close