Balık’taki Stelyumun Mars ile karesi: 15-16-17 Mart 2023

Önümüzdeki 3 gün boyunca Balık burcundaki Güneş, Merkür ve Neptün ile Mars arasında bir kare açı meydana gelecek. 15 Mart’ta 3. ve son Mars-Neptün karesinin kesinleşmesi (Diğerleri 12 Ekim ve 19 Kasım 2022’de gerçekleşmişti), 16 Mart’ta Güneş’in, 17 Mart’ta Merkür’ün Güneş ile kavuşarak Neptün’ün yanına gelmesi ile gökyüzü oldukça hareketleniyor. Genel olarak değişken nitelikteki burçların fazlalığı nedeniyle akıntıya kapılıp sürüklenmek, kararsızlık, sabırsızlık ve zayıflayan bir irade söz konusu olabilir.

İkizler burcundaki Mars’ın yöneticisi Merkür’ün de Balık burcundaki stelyuma dahil olmasıyla enerjinin iyice düşmesi, zayıflayarak dağılıp gitmesi söz konusu olabilir. Önümüzde yapılacak çok fazla iş varsa bunlar ertelenebilir, motivasyon eksikliği olabilir, nereye yöneleceği bilinemeyebilir. Efektif bir şekilde harekete geçmek, açık ve net bir şekilde kendini ortaya koymak zorlaşabilir. Gerçeklerle direkt yüzleşerek harekete geçmek yerine dolaylı yollara sapmak, pasif agresiflik, alınganlık, iftiralar, sırlar gündeme gelebilir.

17 Mart’ta Merkür kazimi yani Güneş’in kalbindeyken Mars’a yaptığı kare açı, önceki Mars-Neptün kareleri (12 Ekim & 19 Kasım) etkisiyle, müphem, kafa karıştırıcı durumlarla karşılaşılmışsa, bunları anlamaya yönelik bir iç görü sağlayabilir. Ancak bu tabloya Neptün de eşlik ettiği için ve ayrıca Merkür Balık burcunda hem düşük hem de zararlı olduğu için herhangi bir iç görü ile harekete geçmeden önce bunun zihnimizin ürettiği bir fantezi mi yoksa içsel bir biliş/sezgi mi olduğunu ayırt etmek gerekebilir.

Yazar Caroline Myss’e sezgi ile fantezinin birbirinden nasıl ayırt edileceği sorulduğunda, sezginin rahatlığı bozabileceğini ama fantezinin rahat hissettirdiğini söylüyor. Gerçek bir sezginin onunla ilgili bir şey yapana kadar sürekli bizle konuştuğunu, ayrıca yanlış bir şey yaptığımızı bildiğimizde onu istesek bile susturamadığımızı ancak fantezilerimiz söz konusuysa durumun böyle olmadığını belirtiyor. Dolayısıyla kendimizi isteklerimize göre yönlendirmeden, aklımızı durdurup beliren düşünceleri izlemek faydalı olabilir. Bunu yaparken iç görü ile fantezi/özlemlerimizi ayırt etmek için, ulaştığımız bilginin kaynağını sorgulamak gerekebilir. Somut gerçeklikten kaçmadan, -işimize öyle gelse de/bizi daha rahat hissettirse de- yüzeysel, yanlış, çarpıtılmış bilgi ile harekete geçmemek önemli.

Bu süreçte zihinsel dağınıklığa, dolaylı bir iletişim tarzına, gerçeğin ört bas edilmesine, yanıltıcı haberlere, gerçeği tam olarak yansıtmayan beyanlara karşı dikkatli olmakta fayda var. Bunların dışında, tam olarak eksiğin ne olduğunu tanımlayamadığımız ama yine de yokluğunu hissederek özlemini çektiğimiz şeylere kavuşmak isteyebiliriz. Ancak bunların peşinden koşmadan önce ortaya somut anlamda ne koyabileceğimizi düşünmek iyi olabilir. Yoksa, pembe gözlükler takarak olmayacak işlerin peşinde enerji boşa harcanabilir, çözünüp dağılabilir. Ayrıca, muhtaç durumdakilere yardım etmek, şefkat ve merhamet kisvesi altında asıl motivasyon kaynağının spritüel ego olup olmadığından emin olmak iyi olabilir. İyi niyetin suiistimal edilmesine, dolandırıcılığa karşı dikkatli olmak gerekebilir. Bu sürecin bir diğer ucundaysa, mücadeleden tamamen kaçmak söz konusu olabilir. Somut olarak burnumuzun ucunda duran şeyleri yapmak yerine bunlardan kaçarak, hayallerimizi ve özlemlerimizi karşılayacak bir kurtarıcı beklenebilir. Bu gerçekleşmezse mağdur olduğumuzu düşünebiliriz. Yanlış yönlendirilmeye, yanılmaya ve kandırılmaya daha açık olabiliriz. Bu süreçte, duyarlı, merhametli ve kabullenici gibi görünüp kendini kurtarıcı gibi gösteren fakat aslında gerçek vizyonunu açık ve net şekilde ortaya koymaktan sakınan kişiler görülebilir. Asıl niyet, laf salatası yapılarak gizlenebilir. Suni bir gündem yaratarak gerçekler hasır altı edilmeye çalışılabilir. Sosyal medyada, haberlerde gerçeğin çarpıtılarak sunulması söz konusu olabilir. Dolayısıyla, özellikle bu hafta eyleme geçmeden önce -aldığımız haberler duymak istediklerimiz olsa bile- önümüzde duranla somut olarak ne yapabileceğimize bakmak, gerçekliğinden emin olmadan harekete geçmemek daha iyi olabilir.

Astroloji Dergisi/Yazan: Deniz Bayraktar Bural

Resim: Tranquility in Chaos – Shadi Motahari

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Astroloji Dergisi: Merkür bugün Kazimi (Casimi) – Güneş’in kalbinde (9 Mayıs 2016) – Barış İlhan

Close