EKİM 2023

Aktif Rol Üstlenmek

Ekim 2023 Ayının Önemli Astrolojik Enerjileri:

• 14 Ekim 2023’te Güneş ve Ay’ın Terazi burcunda olduğu Halkalı Güneş Tutulması (NM) gerçekleşecek.

• 28 Ekim 2023’te Güneş’in Akrep ve Ay’ın Boğa burcunda olduğu Parçalı Ay Tutulması (FM) 28 Ekim 2023’te gerçekleşecek.

 Misty Kuceris ©2023

’’Ekim ayının en önemli astrolojik enerjilerine baktığınızda bunlar yılın son iki tutulmasıyla sınırlı görünüyor. Tutulmalar genellikle konuları gizler. Gerçek aktivite gözden kaçar ve hatta dünyada pek bir şey olmadığı izlenimini bırakır. Ancak bu ay böyle değil. Kişisel gezegenler olan Merkür, Venüs ve Mars o kadar aktif ki olayların hayatınızı normalden daha fazla etkilediğini hissedebilirsiniz. Ve dünyadan çekilip perde arkasında çalışmak yerine hayatınızda başkalarıyla birlikte aktif bir rol üstlenebilirsiniz. Her şey 1 Ekim’de Mars’ın geri giden Uranüs’le 150°’lik açı yapmasıyla hemen başlayabilir.

Mars sıklıkla durumlara o kadar hızlı ve kararlı bir şekilde yaklaşmanız gerektiğini gösterir ki başkalarını dikkate almayı başaramazsınız. Bu arada Uranüs eyleminizin sonuçlarını dikkate almadığınız yıkıcı eylemler yoluyla değişim yaratma veya zorlama ihtiyacını gösterir. Çoğu zaman bu açı ortaya çıktığında kaos ortaya çıkabilir. Ancak Mars’ın Terazi burcunda olması zararlıdır. Harekete geçmeden önce başkalarını düşünme ihtiyacı hissedersiniz. Ve Uranüs geri hareketteyken herhangi bir kaosun patlak vermesini önlemek için normalden biraz daha yavaş hareket edersiniz. Kendinize ve başkalarına adil davranılmasının ne kadar önemli olduğunu anladığınız bir gün olacak. Eğer bu gerçekleşmezse haklarınızı savunursunuz. Ancak diğer insanların da çabalarınıza katılmasını sağlayacak şekilde harekete geçmek için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

2 Ekim’de Merkür geri giden Neptün’le karşıt açı yapacağı için bireylere dikkatli ve amaç doğrultusunda yaklaşmak çok önemli. Başkalarıyla iletişim kurduğunuzda yanlış anlaşılmak kolaydır. İnsanlar onlara karşı dürüst olmadığınızı hissedebilirler. Veya bazı önemli bilgileri sakladığınıza inanabilirler. İnsanlara çok yumuşak ve nazik bir şekilde yaklaşabilirseniz onların size güvenmeye daha istekli olduklarını görebilirsiniz. Ve bu her iki açıdan da geçerli. Eğer başkaları sizi karar vermeniz için acele ettirmeye çalışıyorsa geri çekilir ve duruma güvenmeyebilirsiniz. Aslına bakılırsa Merkür Neptün’le karşıt açı yaptığında özellikle de Neptün geri hareket halindeyken herhangi bir sözleşme imzalamamak veya herhangi bir taahhütte bulunmamak her zaman iyi bir politikadır. Her zaman eksik veya yanlış anlaşılan bazı bilgiler vardır.

3 Ekim’de Merkür geri giden Plüto’yla üçgen açı yaptığında zihinsel netliğinizi daha fazla deneyimleseniz de birkaç saat sonra Venüs geri giden Neptün’le 150°’lik açı yaptığında bazı bilgilerin sizden gizlendiğini görebilirsiniz.

Merkür geri giden Plüto ile üçgen açı yaptığında her zaman önemli konulara odaklanabilirsiniz. Başkaları sizinle iletişim kurduğunda sıkıntıları anlayabilirsiniz. Sözlerinin ardındaki gerçek anlamı duyabilirsiniz. Ve eğer başkalarının sizi kandırmaya çalıştığını hissediyorsanız gerçeğe ulaşmak için elinizden geleni yapabilirsiniz. Sanki bir oyuncağın peşinde koşan terrier ya da bulldog olursunuz. Ayrıca birinin ne dediğini anlayamıyorsanız anlayana kadar ona bağlı kalın.

Ancak bugün Venüs birkaç saat sonra geri giden Neptün’le 150°’lik açı yaptığında bazı şeyler gözünüzden kaçabilir. Birisi size bir şey söyleyebilir ve bu pek mantıklı gelmeyebilir. Veya insanlar size istediklerini yaptırabilmek için sizi pohpohlamaya çalışabilirler. Ya da bu pohpohlamanın sizi amaçladığınız görevlerden uzaklaştıracağını umabilirler. Dolayısıyla bugün olayların temeline inmek için yaptığınız tüm girişimler pek işe yaramıyorsa hâlâ doğru bilgilerin tamamını alamadığınızın farkına varın.

4 Ekim’de Mars Terazi burcundaki Güney Ay Düğümü ile kavuşum yaptığında ve Merkür Terazi burcuna girdiğinde hayatınızdaki çeşitli insanları düşünmeye başlarsınız. Mars Güney Ay Düğümü ile kavuşum yaptığında geçmişinizdeki insanlarla olan sorunlarınızı çözmek istersiniz. Konuları tartışabilmek için onlarla iletişime geçmeye karar verirsiniz. Veya devam edebilmek için ilişkide neyin yanlış gittiğini gözden geçirirsiniz. Aslında uzun süredir görmediğiniz biriyle karşılaşmanız alışılmadık bir durum değildir.

Birkaç saat sonra Merkür Terazi burcuna girdiğinde ilişkilerin hayatınızda ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz. Bir şeyleri kendi başınıza yapmak istemezsiniz. Zamanınızı başkalarıyla paylaşmak ve başkalarıyla etkileşimde bulunurken de adil olmak istersiniz. Başkalarından faydalanmak istemezsiniz.

Merkür’ün geri giden Satürn’le 150°’lik açı yaptığı 5 Ekim’de sınırları belirlemek çok önemlidir. Ancak günün ilerleyen saatlerinde Mars geri giden Neptün’le 150°’lik açı yaptığından bu sınırları belirlemek de zor olabilir.

Başkalarının sizden faydalanmasını istemezsiniz ve Merkür geri giden Satürn’le 150°’lik açı yaptığında bunu açıklamak için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız. Başkalarının eylemlerinizi eleştirdiğini ve kararlarınıza saygı duymadığını hissedersiniz. Aynı zamanda diğer insanlar sizin savunmacı olduğunuzu ve biraz fazla hassas olduğunuzu düşünebilirler.

Bazen günün ilerleyen saatlerinde Mars geri giden Neptün’le 150°’lik açı yaptığında sınırlara olan ihtiyacınızı açıklamak biraz fazla zorlaşır. Başkalarının anladığını sanırsınız. Tartışmalarınızda bile adil olmaya çalışırsınız. Ama bunların hiçbirini gerçekte yaşamıyor olabiliriz. Sanki insanlar ne dediğinizi duymuyormuş gibidir. Veya bunu çok agresif bir şekilde söylediğinizi düşünebilirler. Gerçek şu ki Mars geri giden Neptün’le 150°’lik açı yaptığında odaklanmak zordur. Etrafta çok fazla enerji bulunur ve nerede başlayıp nerede biteceğinden emin değilsinizdir. İletişim kurmakta zorluk yaşıyorsanız bir süreliğine uzaklaşın. Başka bir gün tekrar deneyin.

6 Ekim’de Venüs geri giden Plüto ile 150°’lik açı yaptığında “Güç oyunları” etkili bir ifadedir. Takdir edilmek isteyebilirsiniz ama diğer insanların sizi gerçekten önemseyip önemsemediğini de merak edebilirsiniz. Desteklendiğinizi hissetmek yerine sanki diğer insanlar kendi gündemlerini size dayatıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sanki gölge boksu yapıyorsunuz. Durumlara doğrudan yaklaşmak yerine onlardan kaçma ihtiyacı doğabilir.  Dürüst olmak gerekirse bunda gerçek payı da var. Eğer haklarınızı savunmazsanız diğer insanlar kendi isteklerini dayatmaktan çok mutlu olacaklardır. Ve eğer haklarınızı savunursanız diğer insanlar size bu hakların o kadar da önemli olmadığını söylemeye çalışabilirler.

8 Ekim’de Venüs’ün Başak burcuna girmesinden sadece birkaç dakika önce Mars geri giden Plüto’yla kare açı oluşturacak. Bir kez daha başkalarının güç oyunları oynamaya ve hayatınızın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını hissedersiniz. Mars Terazi’deyken adil olmak ve başkalarına destek olmak istersiniz. Ancak Plüto’nun özellikle geri harekette olması nedeniyle başkalarına yardım etmek kendi ihtiyaçlarınızı riske atabilir. Hatta yapmanız gerekeni yapmanızı engelleyecek eylemlerde bile bulunabilirler.

Venüs Başak burcuna girdiğinde ilişkilerinizde neyin önemli olduğunu ve neyin uygun olmadığını anlarsınız. Eylemlerinizin sorumluluğunu kabul ettiğinizde diğer insanların da kendi eylemlerinden sorumlu olmaları gerektiğinin farkına varırsınız. Çoğu zaman durumlarla ilgilenmeye istekli olduğunuzu fark edersiniz. Ancak bir süre sonra diğer insanların anlaşmanın kendi paylarına düşen kısmını yerine getirmediklerini anlarsınız. Bunu anlamak ihtiyaçlarınızı karşılamanızı engelleyen ilişkilerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

10 Ekim’de Venüs geri giden Satürn’le karşıt açı yaparken başkalarıyla ilişkilerinizi yeniden değerlendirebilirsiniz. İnsanlar ihtiyaçlarınızı desteklemiyorsa ilişkinin sürdürülmeye değer olmadığını fark etmeye başlayabilirsiniz. Ve eğer insanlar kişiliğinizi eleştiriyorsa onları artık hayatınızda istemeyebilirsiniz. Bu noktada ihtiyaçlarınızı karşılamanıza engel olan bir bireyle birlikte olmaktansa yalnız kalmayı tercih edebilirsiniz.

Bu farkındalık Venüs’ün geri giden Satürn’le karşıt açı oluşturmasının ardından Oğlak burcundaki Plüto’nun ileri hareket etmesiyle daha da güçlenecek. Artık ilişkilerde neye ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Başkalarıyla bir şeyler yapmanın bir güç olduğunun görürsünüz. Ne istediğinizi bilmenin ve kendi ideallerinizin peşinden gitmenin de gücü vardır. Plüto 1 Mayıs 2023’te gerilemeye başlamıştı.

12 Ekim hem hayatınızı düşünmek hem de eylem planları oluşturmak isteyeceğiniz bir gündür. Bunun nedeni Mars’ın Akrep burcuna girmesi ve birkaç saat sonra Merkür’ün geri giden Jüpiter’le 150°’lik açı yapmasıdır.

Mars yöneticisi olduğu Akrep burcunda oldukça rahattır. Mars Akrep burcundayken bilinçli ve amaçlı hareket etmek istersiniz. Riskleri anlamadan durumlara girmek istemezsiniz. Kazanç perde arkasında olsa bile siz de kazanmak istersiniz. Mars Akrep burcundayken niyetinizi açıklamanıza gerek yok. Önemli olan ne olursa olsun başarılı olmak için ne gerekiyorsa onu yapacağınızdır.

Ancak Merkür geri giden Jüpiter’le 150°’lik açı yaptığı için de dikkatli olmanız gerekir. Çok fazla şey söyleme eğilimi vardır. Fazla iyimser olursunuz ve bu da her şeyi iyice düşünmeden harekete geçmenize yol açabilir. Sanki zihniniz ve bedeniniz aşırı hızda çalışıyormuş gibidir. Başarının anahtarı birden fazla görevi yerine getirip birçok farklı yöne odaklanabilmenize rağmen seçim yapmanın hala daha akıllıca olduğunu fark etmektir. Amacınızı aklınızda tutun; Merkür ve geri giden Jüpiter arasındaki bu 150°’lik açının daha fazla başarı için en önemli duruma çeşitli şekillerde yaklaşmanıza olanak sağladığını göreceksiniz.

13 Ekim’de Mars geri giden Satürn’le üçgen açı yaptığında strateji oluşturmak daha kolay hale gelecektir. Bir planın var mı? Hedefler ve hatta kilometre taşları belirleyebilirsiniz. Bu sadece anlık sonuçları değil uzun vadeli hedefleri düşünmek için iyi bir gündür. Uzun vadede kazanmak için biraz fedakârlık yapmanız gerekiyorsa bunu yapabilirsiniz. Bugün başlattığınız herhangi bir girişim başarılı olacaktır çünkü çok iyi planlamış olabilirsiniz.

Yılın üçüncü tutulması 14 Ekim’de gerçekleşecek ve birkaç saat sonra Merkür geri giden Kayron’la karşıt açı yapacak. Bugün yeniay zamanında meydana gelen bu tutulma halkalı bir güneş tutulmasıdır. ‘Ateş çemberi’ olarak bilinen halkalı güneş tutulması görülmesi gereken bir manzaradır. Tam güneş tutulmasında Ay Güneş’i gizler. Ancak halkalı güneş tutulması sırasında Güneş Ay’ın kenarlarından ışık saçar. Yani Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında, Orta Amerika’da, Kolombiya’da ve Brezilya’da yaşıyorsanız özel tutulma gözlüklerinizi takmanız veya doğru güneş filtrelerini kullanmanız koşuluyla bu muhteşem olayı görme fırsatına sahip olacaksınız. Kuzey, Orta ve Güney Amerika’nın diğer bölgelerinde yaşıyorsanız kısmi bir tutulma göreceksiniz.

Bu tutulma yeniay zamanında meydana gelir. Yani Güneş ve Ay aynı burçtadır. Bu durumda ikisi de Terazi burcundalar. Normalde yeniay zaman dilimlerinde yeni eylemlerde bulunmak ve yeni maceralar denemek istersiniz. Ve burç Terazi olduğundan bu yeni maceralar kişisel düzeyde ilişkileri veya profesyonel düzeyde ortaklıkları içerecektir. Ancak güneş tutulması meydana geldiğinde çoğu zaman geri çekilmeye ihtiyaç duyulur. Duygusal varlığınız olan Ay, egonuz olan Güneş’in bir kısmını veya tamamını gizler. Bu durumda ‘ateş çemberi’ ile egonuzun, duygularınız aracılığıyla bir tür ifade bulması gerekecektir. Bunun anlamı bu halkalı güneş tutulması sırasında gerçek doğanızı ifade etmenize izin verip vermediklerini belirlemek için ilişkilerinizden veya ortaklıklarınızdan geri çekilmeniz gerektiğidir. Yoksa gerçek kimliğinizi kaybedeceğiniz noktaya kadar sizi etkilemelerine izin mi veriyorsunuz? Bu tutulma aynı zamanda geri giden Neptün ve geri giden Uranüs’ün 150°’lik açılarını oluşturarak ruh eşine yönelik hayallerinizin (Neptün) ve bağımsızlık ihtiyacınızın (Uranüs) bir denge bulması gereken bir ortam yaratır. Son olarak tutulmanın Plüto ile de kare açı yapması kendi güç duygunuzu başkasına vererek kaybederseniz hem sağlığınızla hem de ilişkilerinizle ilgili zorluklar yaşayacağınıza işaret ediyor. Bir kez daha her şey hayatınızdaki harika ilişkiler arayışınız ile hayatınızı yaşarken kendiniz olma ihtiyacınız arasındaki dengeyi bulmaktan geçiyor.

Ve tutulmanın gerçekleşmesinden birkaç saat sonra Merkür Kayron’la karşıt açı yapacak. Yaşamınızda sağlıklı ilişkiler kurmak istiyorsanız “kendi gerçeğinizi” konuşmalısınız. Başkalarının seçimlerinizi veya yaşam tarzınızı etkilemesine izin veremezsiniz. Başkalarının sizi olumsuz yönde etkilemeye çalıştığını fark ederseniz artık vazgeçmeye ve hayatınıza devam etmeye hazır olduğunuzu da göreceksiniz. Veya diğer insanlar sizin onları kontrol etmeye çalıştığınızı hissederlerse hayatlarına devam etme seçimini yapacaklardır.

Tutulmanın gerçekleşmesinden birkaç gün sonra Ceres 16 Ekim’de geri giden Jüpiter’le karşıt açı yapacak. Demeter, mitolojisinde kızını kaybeder ama Zeus’la yaptığı görüşmeler ve uzlaşmalar sonucunda kızını kazanır. Jüpiter’in Zeus’u temsil etmesi gibi Ceres de mitolojide sıklıkla Demeter’i temsil eder. Bunun anlamı şu; eğer bugün sizden, değerinizden çok fazla taviz vermeniz istenirse, gerçekçi olmayan bir şekilde zorlayıcı olan durum veya ilişkiden uzaklaşırken inançlarınızda sağlam kalabilirsiniz. Hatta bu isteğin uygunsuz olduğunu bile fark edebilirsiniz. Aslında haklarınızı ve ihtiyaçlarınızı koruma konusunda ne kadar kararlı olduğunuza siz bile şaşırabilirsiniz.

17 Ekim’de Merkür geri giden Uranüs’le 150°’lik açı yaptığında sözlerinize çok dikkat edin. Başkaları sözlerinizi size karşı kullanmak isteyebilir. Ya da fikrinizi kanıtlamak için o kadar sabırsız olabilirsiniz ki düşünmeden konuşup kendinizi tehlikeye atabilirsiniz.

Merkür ve Uranüs açı yaptığında sabırlı olmak zordur. Zihniniz hızlı çalışır. Birçok olasılığı görürsünüz. Olaylara muhafazakâr yaklaşmaktan da yoruldunuz. Ayrıca risk almaya hazırsınız. Mümkünse durumlara yavaşça yaklaşmaya çalışın. Kendinizi zorlamayın ve yaralanma pozisyonuna girmeyin. Çevrenize dikkat etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

19 Ekim’de Merkür Güney Ay Düğümü ile kavuşum yaptığında kendinizi geçmişi düşünürken bulabilirsiniz. Bazı durumlarda uzun süredir görmediğiniz kişilerden bile haber alabilirsiniz. Bu yansımanın iyi bir şey olduğu günlerden biri özellikle de Merkür günün ilerleyen saatlerinde geri giden Neptün’le 150°’lik açı oluşturacağı için. Bazı eski dosyaları gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Ya da belki bir süredir bakmadığınız eski fotoğraflara bile göz atabilirsiniz.

Merkür’ün geri giden Neptün’le 150°’lik açı yapmasıyla olaylara farklı bir perspektiften bakmaya başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda bazı şeylerin neden sizden saklandığını anlayabilirsiniz. Geçmişinizde kaybolduğunu düşündüğünüz bir şeyi bile bulabilirsiniz.

20 Ekim’de Merkür geri giden Plüto ile kare açı yaptığında durumlar konusunda kendinizi çok yoğun hissedebilirsiniz. Ne yapacağınızın söylenmesini ve başkalarının hayatınızı kontrol etmesini istemeyebilirsiniz. Ancak kontrolün sizde olmasının önemli olduğunu görebilirsiniz. Bir şeyin yapılması gerekiyorsa bunu yapabileceksiniz. Önemli olan her şeyi yaptığınızdan emin olmak için daha keyifli aktiviteleri bile erteleyebilmenizdir.

22 Ekim’de Merkür Akrep burcuna girmeden önce Venüs geri giden Jüpiter’le üçgen açı yapacak. Bu arada Merkür Akrep burcuna girdikten sonra geri giden Satürn ile üçgen açı yapacak. Bütün bu faaliyetler o günün hayırlı bir gün olabileceğini gösteriyor.

Venüs geri giden Jüpiter’le üçgen açı yaptığında kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Karizmanız yükselebilir. Diğer insanlar sizin etrafınızda olmaktan hoşlanırlar. Sizi eğlenceli bulabilirler. Aynı zamanda her iki gezegenin de dünya burçlarında olmasıyla sorumluluklarınızı ciddiye alabilirsiniz. Eğlenmek isterken bir yandan da görevlerinizden kaçmamaya özen gösterebilirsiniz. Bu nedenle işleri başarmak kolaydır.

Merkür Akrep burcuna girdiğinde insanların normalde özel tutulan bilgileri sizinle paylaşmaya istekli olduklarını göreceksiniz. İnsanlar güvenilebileceğinizi anlayacak. Onların güvenini kırmayacaksınız. Ayrıca çeşitli konuların önemini de fark edeceksiniz. Ve gerekirse çeşitli konuların inceliklerini derinlemesine incelersiniz.

Merkür geri giden Satürn ile üçgen açı yaptığında düşüncelerinizi düzene sokar ve her türlü bilgiyi diğer insanların sizi anlayacağı şekilde aktarırsınız. Bir şeyleri zorlamazsınız. Acele etmeyin ve her şeyin tam istediğiniz gibi söylendiğinden ve yapıldığından emin olun. Ayrıca önemli ayrıntıların hiçbirini kaçırmazsınız. Üstelik tüm bunları başkalarını eleştirmeden veya görev yöneticisi gibi görünmeden yaparsınız.

Güneş’in Akrep burcuna girdiği 23 Ekim’de başkalarının bilgilerini gizli tutabilmek sizin için daha da önemli. İnsanların etrafınızda kendilerini güvende hissetmelerini istiyorsunuz. Size bir şey söylediklerine pişman olmalarını istemezsiniz. Bu özellikle doğrudur çünkü Akrep burcuna giren Güneş’in yanı sıra Akrep burcunda Merkür, Mars ve Ceres de vardır.

24 Ekim’de Güneş geri giden Satürn’le üçgen açı yaptığında bilgileri gizli tutma konusunda daha güçlü bir kararlılık hissedersiniz. Bilginin yanlış ellere geçmesi durumunda size karşı nasıl kullanılabileceğini anlarsınız. Bu nedenle başkaları bilgi verirken ne kadar samimi olduğunuzu anlasınlar diye başkaları paylaşım yaparken susmak için elinizden geleni yaparsınız.

25 Ekim’de son birkaç hafta içinde verdiğiniz tavizlerden bazılarını ve bu uzlaşmayı başarmak için kendi bağımsızlığınızdan mı yoksa değer verdiğiniz şeylerden çok fazla mı vazgeçtiğinizi merak etmeye başlayabilirsiniz. Bugün Ceres geri giden Kayron’la 150°’lik açı oluşturacak. Yarın ayın 26’sında Venüs geri giden Kayron’la 150°’lik açı oluşturacak. Ve ayın 27’sinde Venüs Ceres’le altmışlık açı yapacak. Aslında 25 Ekim ile 27 Ekim arasında ihtiyaçlarınıza dikkat etmenin ve başkalarının sizin kim olduğunuzu ve hayatınızdaki durumlara nasıl tepki vermeniz gerektiğini dikte etmesine izin vermemenizin çok önemli olduğunu gösteren bir yod açı kalıbı oluşacak.

25 Ekim’de Ceres geri giden Kayron’la 150°’lik açı yaptığında son zamanlarda verdiğiniz tavizlerin ne kadar önemli olduğunu ve bunları başarmak için nelerden vazgeçtiğinizi belirlemeniz gerekir. 26 Ekim’de Venüs geri giden Kayron’la 150°’lik açı yaptığında kaybettiklerinizi geri almalı ve değer verdiğiniz şeyleri yeniden kazanmalısınız. Başkalarının hayatınızda önemli olan şeyleri elinizden almasına izin vermemelisiniz. 27 Ekim’de Venüs Ceres’le altmışlık açı yaptığında ihtiyaçlarınızı ilk sıraya koymanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Bu ihtiyaçları belirledikten sonra nerede uzlaşacağınıza karar verebilirsiniz. Veya taviz verip vermeyeceğinize.

28 Ekim’de gerçekleşecek yılın son tutulması öncesinde Mars geri giden Jüpiter’le karşıt açı oluşturacak. Tutulmanın ardından Merkür geri giden Jüpiter ile karşıt açı yapacak. Ertesi gün yani 29 Ekim’de Merkür ve Mars kavuşum yapacak. Bu önemlidir çünkü tutulma dolunay zamanında meydana gelen kısmi bir ay tutulmasıdır. Bu tutulmada Güneş Akrep burcunda Ay ise Boğa burcundadır. Geri giden Jüpiter’le karşıt açı oluşturacak olan Mars ve Merkür Akrep burcunda, Jüpiter ise Boğa burcunda. Gördüğünüz gibi Akrep ve Boğa burcuna bu dönemde artan bir vurgu var.

Mars’ın geri giden Jüpiter’le karşıt açı yapmasıyla hiç düşünmeden bazı olaylarla karşılaşabilirsiniz. Mars Akrep’teyken kendi yaklaşımınızın tek doğru yaklaşım olduğuna inanabilirsiniz. Ancak durum mutlaka böyle değildir. Yaklaşımınızı değiştirmeniz gerektiğini gösteren uyarı işaretlerine dikkat etmeniz önemlidir. Ve eğer insanlar size tavsiyelerde bulunmak istiyorlarsa onları dinlemek önemlidir. Çünkü daha iyi bir çözüm önerisinde bulunabilirler.

Yılın son tutulması yaşanırken bunun dolunay zamanında meydana gelen parçalı bir ay tutulması olduğunu anlayabilirsiniz. Dünyanın (kişiliğiniz) Ay’ı (duygularınızı) bloke etmesiyle ihtiyaçlarınızı iletmekte zorlanabilirsiniz. Güneş Akrep burcundayken sırları ve bilgileri gizli tutmanın önemli olduğunu biliyorsunuz ancak Ay Boğa burcundayken sessizliği korumak değerlerinize zarar verebilir. Hatta başkalarıyla ilişki kurmanın zor olmasından dolayı hayal kırıklığı bile yaşayabilirsiniz. Sadece yolunuza çıkan ve sorun yaratan şeyin kendi inatçılığınız olmadığından emin olun.

Bu başkalarına çok fazla şey vermeden kendi ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınıza karar vereceğiniz bir dönemdir. Onlarla tartışmak istemezsiniz. Ancak tutulmanın ardından Merkür geri giden Jüpiter’le karşıt açı yapacağından ağzınızı kapalı tutmakta zorlanabilirsiniz. Merkür’ün Akrep burcunda olması buna yardımcı olur çünkü şimdi içsel rehberliğiniz galip gelebilir ve bu durumda aslında kendi yolunuzu yönlendirebilirsiniz.

Dün aldığınız riskler 29 Ekim’de Merkür’ün Mars’la kavuşumu sırasında karşınıza çıkabilir. Normalde bu çok fazla enerjiye sahip olduğunuzu ve her iki gezegen de Akrep burcunda olduğundan durumlara odaklanabildiğinizi gösterebilir. Ve pek çok açıdan bir ‘terrier’ gibi davranabilirsiniz. Bir şeye tutunursunuz ve onunla işinizin bittiğini hissedene kadar onu bırakmak istemeyebilirsiniz. Burada gizli kalan bir öfkenin yüzeye çıkması mümkündür. Veya fiziksel enerjinizin daha fazla olduğunu hissedebilir ve vücudunuzu yaralanma noktasına kadar zorlayabilirsiniz. Dikkatli olmak önemlidir. Bir şeyden rahatsızlık hissediyorsanız durumu ele almak için acele etmeyin. Öfkenin yolunuza çıkmasına izin vermeyin.

Ekim ayı hoş bir notla sona eriyor: 31 Ekim’de Venüs geri giden Uranüs’le üçgen açı yapıyor. Size pozitif enerji veya olumlu sonuçlar veren bazı beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Bir süredir görmediğiniz bazı eski arkadaşlarınızla karşılaşmanız ve ne kadar büyüdüğünüzü görmeniz mümkündür. Veya hayatınızda size daha fazla keyif veren bir durumla ilgili iyi şanslar yakalamanız mümkündür. Belki piyangoyu kazanacağınız bir gün ve kesinlikle hayatınızda başkalarıyla birlikte aktif rol alacağınız bir gündür.’’

Misty Kuceris © 2023

Home

Çeviren: Belgin Avunduk

Close