Güneş Jüpiter Karşıtlığı – 26 Eylül 2022

Bugün Terazi burcundaki Güneş ve Koç burcunda geri giden Jüpiter arasında gerilimli bir karşıt açı kesinleşiyor. Açının etkili olduğu birkaç gün boyunca beklentilerimiz aşırı yükselebilir. Açının bir diğer olumsuz etkisiyle birlikte kibre kapılmaya ve kendimizi üstün görmeye meyledebiliriz. Yasalar ve hukuk alanında sorunlar gündeme gelebilir. Din ve inançlarla ilgili anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. Aşırılıklara kapılmaktan uzak durmakta fayda var. Hayat şartlarımızı stabil halde tutmakta zorlanabiliriz. Olumlu yönüyle daha cesur, gayretli ve cömert davranabiliriz. Yeniliklere ve değişime açık bir süreçteyiz.

Bugün Terazi burcunda Yeniay kesinleştiği için, Güneş ve geri giden Jüpiter karşıt açısının yanı sıra Ay ve geri giden Jüpiter arasında da aynı şekilde sert karşıt açı gerçekleşiyor. Terazi burcu karşıtları uzlaştırmak, insanlar arasında ahenk sağlamak, sevgiyi ve güzellikleri paylaşmak, arabuluculuk yapmak, adalet, hak ve hukuk konularıyla ilgilidir. Terazi’de gerçekleşen Yeniay’la beraber sosyalleşmenin artabileceği, nezaket, barış, adalet, iş birliği gerektiren durumlar, ortaklıklar, estetik ve sanatla ilgili gelişmeler, evlilik ve özel ilişkilerle ilgili konular gündemimizde daha fazla yer alabilir. Jüpiter karşıt açısının etkisiyle bu alanlarda dengemizi korumakta zorlanabilir, abartılı hareketler sergileyebilir ve taşkın duygulara kapılabiliriz.

Açının aktif olacağı kısa süreçte yargılarımızda aşırılıklar söz konusu olabilir. Ve bir şeyleri başlatma/girişimcilik konularında aşırı atılgan olabiliriz. Ruh halimiz neşeli ve iyimser olmaya daha meyilli olabilir. Bugün dünyada hiçbir şey ters gidemezmiş gibi de hissedebiliriz. Kendimizi o kadar şanslı hissederiz ki tedbiri elden bırakırız. Sınırlarımızı unuturuz. Beklentilerimiz çok yükselir, hırsa kapılabiliriz. Kumara, spekülatif veya riskli girişimlere ve gerçek olamayacak kadar iyi görünen mali işlere cesurca atlayabiliriz. Bulunduğumuz girişimlerin beklediğimiz gibi sonuçlanmama olasılığını göz ardı etmemek ve mümkün olduğunca gerçekçi olmak faydalı olur. Neticede hareketlerimizin sonuçlarından ve sorumluluklarından kaçınmayı bekleyemeyiz. Ve bugünlerde davranışlarımız ve tepkilerimiz beklediğimizden büyük, kaçınılmaz sonuçlar doğurabilirler.

Rekabet ve iş birliği çatışması yaşamamız olasıdır. İstediklerimizi elde etmek için dengeli hareket etmek en iyisidir. Ve istediklerimizi başka birisiyle birlikte nasıl yapabileceğimizi öğrenmek için bugünleri değerlendirebiliriz. Bir ortakla veya partnerimizle kendi ilkelerimizi feda etmeden ilişkiyi sürdürmek ve hedeflerimize ulaşmak için neler yapabiliriz? Kendi bireyliğimizi, bir şeyler üzerindeki kendi konumumuzu korurken nasıl iş birliği yapıp, paylaşımda bulunabiliriz ve o şeylere kendi perspektifimizden başka biçimlerde nasıl bakabiliriz gibi sorulara cevap aramak için uygun bir zaman dilimindeyiz. Böylece insanlarla ilişkilerimizde dualiteye dair güçlü bir farkındalık geliştirmeyi başarabiliriz.

Bu açının iyi etkilerinin çalışması için gereken tek şey, herhangi bir konuda aşırıya kaçmaktan uzak durmaktır. Ancak şu anda bu açının etkisiyle ortaya çıkması beklenen de tam olarak aşırılıktır. Öte yandan daha önce hiç yapmadığımız bir şeyi yapacak kadar cesur hissedebiliriz. Bu açının etkisiyle gerçekten özgüvenimiz artabilir. Ancak kibirden uzak durduğumuza emin olmakta yarar var. Zira ego ve gurur nedeniyle sorunlar yaşama ihtimalimiz yüksektir.

Olumlu olarak önümüzdeki birkaç gün boyunca hayata bakış açımızı ve felsefemizi genişletmek mümkün olabilir ve ruhsal gelişimimiz artabilir. Bununla birlikte pervasız ve yüksek özgüvenli tavırlarla çevremizdekileri gücendirmemiz de söz konusu olabilir. Hiç yanlış yapmayacakmış gibi hissedebileceğimizden tembel, dikkatsiz ve düşüncesiz davranabiliriz. Ve tutabileceğimizden daha büyük sözler verebiliriz. Her alanda abartıyı kontrol altında tutmak iyi olacaktır. Hepimizin en yüksek hayrına tezahür etmesini dilerim.

Astroloji Dergisi / Yazan: Işık Canan Kaya

Resim: Emily Balivet

Kaynakça:

Astroloji Dersleri, Barış İlhan

Astrolojide Açılar, Sue Tompkins

Planets in Transit Life Cycles for Living, Robert Hand

Close