Güneş Koç burcuna giriyor – 21 Mart 2023


Eğer yeniden başlayabilseydim,
İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,
Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer.
~ Jorge Luis Borges

Bugün Güneş 0° Koç burcuna ilerleyerek ilkbahar ekinoksu oluşacak. Ekliptiğin göksel ekvator ile kesiştiği iki günden biri (Diğeri 23 Eylül – Sonbahar ekinoksu) olan bugün gece ve gündüz eşit. Kuzey yarım küre için bu aynı zamanda, 21 Haziran’daki yaz gündönümüne kadar karanlıktan çok, gün ışığını deneyimlemeye başlayacağımızın bir işareti. Güneş Koç burcuna girdikten sonra kuzey enlemlere doğru yükselerek ışığının gücü de artacak. Bu sırada doğa uyanmaya, tohumlar filizlenmeye başlayacak.

Koç burcunun zodyakı başlatması gibi Güneş de Koç burcundayken yeni yolların açılması için öncülük eder. Bu ilkbahar ekinoksunun Yeni Ay ile aynı gün olması oldukça dikkat çekici. Koç burcundaki bu kümeleşmeye baktığımızda içinde neyin potansiyelini barındırdığını bilmediğimiz bir tohumun karanlık içinde içgüdüsel olarak ışığa yönelip baş vermeye çalışan enerjisini düşünebiliriz. Nitekim Koç burcunun glifi aynı zamanda yetişkin bir insanın sembolü olan yana açılmış elleri anlatır ve yeni bir yaşamı, ışığı arayışı simgeler. Artık Balık’taki birlik ile o ilksel, biçim almamış halin sezgisi, yerini hayatta kalma savaşına bırakmıştır. Önce ve sonra yoktur sadece şimdi vardır. Bir olma hali yerini “bunu böyle istiyorum” diyen bir kişiselliğe bırakmıştır.

Güneş Koç burcunda yaşam ışığını ararken içte yanan yaşam alevi ile bilinmeyeni keşfetmek, fethetmek ve yeni başlangıçlar yapmak istenebilir. Bağımsızlık önemlidir çünkü yeni şeylerin peşinde koşulurken zorlu mücadelelerde hızı kesecek şeylere tahammül göstermek zor olabilir. Cesaret ve atılganlık beraberinde sabırsızlığı ve düşüncesizliği getirebilir. Ancak istekler açık, direkt ve dürüsttür. Jüpiter, Merkür ve şimdi Güneş’in de dahil olduğu bu Koç burcu sürecinde ne istediğimizi keşfetmiş olmak önemli gözüküyor. Fırsatların peşine düşmeden önce ne istediğimizi bilerek irademizi net bir şekilde gösterebiliriz ve başkalarına öncülük edebiliriz. Başkalarının ne düşündüğünden ziyade kişisel isteklerimiz bu süreçte daha görünür olabilir. Işığımızı yaptığımız girişimlerle parlatabiliriz. Yeni kavrayışlar ortaya koyabiliriz. Gölge yönüyle başkalarının isteklerinin, düşüncelerinin önemsenmemesi/ farkedilmemesi nedeniyle tarafsız bakış açısı elde etmek zor olabilir. Ayrıca isteklerin ne olduğu keşfedilmemişse, dürtüsel olarak yeni şeyler başlatma potansiyeli, hevesin sönmesiyle birlikte yerini bir sonraki yeni macerayı başlatmaya bırakabilir. Nişan almadan ateş ederek, istekler konusunda gereksiz mücadelelere girişilebilir. Ne işe yarayacağını düşünmeden veya kimi incitip, neye çarpıp geçtiğine bakmadan, dikbaşlı ve inatçı bir şekilde o an ne akla konulduysa onun peşinden gidilebilir. Bir iradenin basiretsiz yaklaşımları gündeme gelebilir.

Koçtaki Güneş’in yöneticisi Mars, 25 Mart’a kadar hala İkizlerde. Konuşarak, öğrenerek, bilgi toplayarak harekete geçip isteklerin peşinden gidilebilir. Yeni haberler, iradeyi göstermek için söz savaşları gündeme gelebilir. Merkür de hala Güneş ile kavuşumda ve 4 Nisan’a kadar Koç burcunda olacağı için istekler konusunda karşısındakini durup dinlemeden, aceleci, kaba saba bir üslup söz konusu olabilir. Bodoslama konuya dalarak gündem yakalanmak istenebilir. 25 Mart’tan sonra Koçtaki Güneş’in yöneticisi Mars’ın Yengeç burcuna geçmesiyle isteklerimiz konusunda daha kişisel, duygusal hareket etmek, güvenlik, koruma kollama ihtiyacıyla sadece aileden, soyundan, kendinden hissettiklerine kol kanat gerecek şekilde kendini ortaya koymak söz konusu olabilir. Pasif agresif bir öfke ile isteklerin peşinden gidilebilir, bu şekilde mücadele edilebilir.

Astroloji Dergisi / YazanDeniz Bayraktar Bural
.
Resim: Shadowscapes – Stephanie Law
.
Kaynakça: Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Astrologlar için Astronomi Ders Kitabı – İlhan Astroloji Enstitütüsü

Close