Jüpiter Koç’ta, 20 Aralık 2022

24 Kasımda ileri hareketine başlayan Jüpiter, bugün yeniden* Koç burcuna giriyor. 17 Mayıs 2023’e kadar yolculuğuna bu burçta devam edecek. Jüpiter yayılma, genişleme, fırsat, refah, iyimserlik, savurganlık, abartma gibi fonksiyonlarını bu süreçte Koç burcu ile ifade edecek. Jüpiter’in öncü bir ateş burcu olan Koç’a giriş yapması ile cesaret, bağımsızlık arzusu, girişimcilik, fethetme arzusu büyürken, bencillik, öfke ve sabırsızlık da aşırıya kaçabilir.

İnançlar bu süreçte cesaretle, hevesle, sözünü sakınmadan savunulabilir ve bir hayatta kalma meselesi gibi ele alınabilir. İnanılan konu her ne ise, cesaret, iyimserlikle birleştiğinde uğruna savaşılacak konu için düşünmeden bodoslama harekete geçmek mümkün olabilir. Bu süreçte fırsatlar hızla kavranabilir veya yaratılabilir. Benzer olarak, idealleri gerçekleştirmek için gerekli disiplini ve sabrı sağlamak konusunda problem yaşanabilir, aceleci davranmak, vaktinden önce olmaya zorlamak söz konusu olabilir. O zaman her iki durumda da enerji boşa harcanabilir. Ayrıca özgür ve bağımsız olma kendi keşfettiklerinin peşinden gitme eğilimi başkalarına karşı hoşgörüsüzlüğe, tahammülsüzlüğe hatta öfkeye yol açabilir.

Jüpiter’in düzenleyicisi Mars’ın 25 Mart 2023’e kadar (12 Ocak 2023’e kadar Mars İkizler burcunda geri harekette) İkizler burcunda olduğunu düşünürsek, farklı kültürler, inançlar, görüşler konusunda bodoslama konuşmak, belki sinirle, düşüncesizce agresif bir dil kullanarak kendi inancımızı savunmak söz konusu olabilir. Sonra Mars’ın 25 Mart 2023’te düşük olduğu Yengeç burcuna geçmesiyle öfkenin daha pasif agresif hal alması, fazla kişisel, duygusal hareket etmek, güvenlik, koruma kollama ihtiyacıyla sadece aileden, soyundan, kendinden hissettiklerine kol kanat gerip bunların dışındakileri düşman görmek olasıdır.

Jüpiter’in Koç burcunda geçireceği bu süreçte inandıklarımızı cesaretle savunurken, bunlar için mücadele verirken keşfetmemiz ve geliştirmemiz gerekenin kendimiz olduğunu hatırlamakta fayda var. İlke ve inançlarımızın etrafımızdakilerle çatışması durumunda bunu kişisel almadan, öfkelenmeden, hoşgörüyle yaklaşmaya çalışmak zor olsa da bu farklılıklarla kendi kişisel alanlarımızı, belki kırmızı çizgilerimizi görebiliriz. Bu alanlarda dolaysız, direkt, dürüst, gizli bir gündem olmadan, girişimci bir şekilde öncülük edebilir, fırsatlar yaratabiliriz. Yargısız bir yaklaşımla yeni bir hayat felsefesi ve inançların tohumlarını atabiliriz. Yeni deneyimlere yeni bakış açılarına cesaret ederek işe yaramayan prensipleri, hükümleri, inançları aşma konusunda öncülük edebiliriz.

Astroloji Dergisi/Yazan: Deniz Bayraktar Bural

*Jüpiter, 11 Mayıs 2022’de Koç burcuna girerek, 27 Temmuz – 24 Kasım 2022 arası, yaklaşık 4 ay süren geri hareketindeyken 28 Ekim 2022’de Balık burcuna girmişti.

Resim: Aysem Aksoy

Kaynakça: Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Close