Mars Neptün Karesi, 19 Kasım 2022

Mücadelenin gezegeni Mars hayallerin gezegeni Neptün sürtüşmeli bir kare gerçekleştiriyor. Bu açı, özlemlerin ve beklentilerin hareketi engellediğini gösterir. Uyuşukluk gözlemlenir. Mücadeleden kaçılır.

Mars Neptün karesineverilecek olumsuz tepki, özlemlerin, fantezilerin ve idealize edilenlerin etkisinde kalıp, harekete geçememektir. Beklentilerde ve hayallerde kaybolunur. Bu ışıltılı hayali elde etmenin düşü kurulur; ama harekete geçilmez. Risk alınmaz. Çok uzaklardaki bir fantezinin eksikliğiyle hayıflanılır. Istırap çekilir. “Ah keşke hayalimdeki o şeye/eşyaya/kişiye/pozisyona/duruma sahip olsaydım, her şey çok güzel olurdu; ama kahretsin ki sahip değilim” illüzyonuyla acı çekilir. Yine de hiçbir şey yapmayıp, uyuşuk bir şekilde oturulur. Bu aslında bir kaçıştır: Bir fantezi uğruna hareket paralize edilir; gerçek bir mücadeleden kaçılır. İnsan kendini amaçsızca sürüklenmeye bırakır. Kendini zayıf ve çaresiz hisseder. Bu noktada uyuşukluk, acizlik, sarhoşluk ve bağımlılık modellerine rastlanır. Kaos, hareketi imkansızlaştırır.

Mars Neptün karesineverilecek sağlıklı cevap, her türlü özlem, beklenti ve fanteziyi bırakmaktır. Bu sayede insan, önünde olup bitene dikkat eder, daha net görür. Kendini aldatmaz, evrenin önüne getirdiğine göre hareket eder. İşaretleri izler. Havadaki elle tutulamayan, gözle görülemeyen enerjileri hisseder. Böylece hareketlerine yol gösterilir. Doğru zamanda doğru adımı atar. Tüm hareketlerinde evrensel bir ritim duygusuna rastlanır.

Mars/Neptün’ün bir diğer verimli kullanımı, hayallerini gerçekleştirmektir. İlhamla harekete geçmek ve bir vizyonu gerçeğe dönüştürmek mümkündür. Ayrıca, bu açı etkisindeyken, insanın savaşma şeklinin şiddetten ziyade sükuta dayalı olması, karşıdakinin göstereceği bir şiddet karşısında zora koşmak yerine onun bu eylemini/fikrini değiştirmeye yönelmesi daha doğru olur.

Mars Neptün karesi, 22 derece İkizler ve Balık burcunda gerçekleşecek. 22 derece değişken burçlarda (İkizler, Yay, Başak, Balık) bulunan gezegenler, özlemlerin ışığında yanlış yönlendirilip sürüklenme tehlikesindedir. Bu fonksiyonları, bilinçli aklın isteklerini bırakıp akışta kalarak kullanmak gerekir.

Astroloji Dergisi/ Yazan: Efe Erten

Tablo: “For he’s a jolly good fellow”, 2020, Margaret Handolias

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

Close