Mars Yengeç Burcuna girdi (25 Mart 2023)

Herkes kızabilir – bu kolaydır. Ama doğru kişiye, doğru derecede, doğru zamanda, doğru amaçla ve doğru şekilde kızmak – bu kolay değildir. ~ Aristoteles

Mars, küçük uğursuz olarak bilinse de aslında diğer yandan belayı nasıl defettiğimizi de gösterir. Venüs’ün çekme, Mars’ın itme prensibi vardır. Dolayısıyla Venüs’ün çektiklerinin organizma için zararlı olabileceği durumlarda Mars’ın itme prensibi önem kazanır. Mars şimdi 21 Mayıs’a kadar kalacağı Yengeç burcuna girdi. Ağustos 2022’den beri devam eden uzun bir Mars İkizler sürecinden sonra, İkizler ile temsil edilen hayat alanındaki zihinsel mücadele bir nebze olsun rahatlayabilir. Mars’ın Yengeç burcuna geçişiyle birlikte akıl ve dille harekete geçme şekli, yerini duygular ile harekete geçmeye bırakıyor. Duyguların öncülüğünde akışkan bir zeminde kendini net ve açık bir şekilde ortaya koymak zorlaşabilir. Bu nedenle Mars Yengeç burcunda düşüktür ve belayı defetme gücü zayıflamıştır. Yapılan her işle fazlasıyla kişisel düzeyde ilgilenmek nedeniyle tarafsızlığı korumak zorlaşabilir. Duygusal bağ kurulmamış konular ile ilgili olarak mücadele verilmeyebilir. Duygusal bağ kurulmuş konularda ise amacı aşan duygusal tepkilerle mücadele verilebilir. Kapris yapılabilir. Eleştiri, kişisel alınabilir, alınganlıkla aşırı duygusal tepkiler gösterilebilir.

Bu süreçte hayatın önümüze getirdiği problemlerle direkt yüzleşip göğüs göğüse mücadele etmek yerine tıpkı bir yengeç gibi yan yan yürünebilir. Yani mücadele etme tarzımız, kendimizi nasıl ortaya koyduğumuz, harekete geçme tarzımız ve istediklerimizin peşinden gitme şeklimiz net ve açık değil dolaylı olabilir. Yengeç’teki Mars’ın yöneticisinin Ay olması nedeniyle değişen ruh haline göre harekete geçilebilir, hedefler değişebilir. Bizi sadece kişisel düzlemde duygusal olarak etkileyen konular nedeniyle mücadele edilebilir veya harekete geçmeyip dilekte bulunulabilir, pasif bir rol üstlenilebilir. Doğrudan yüzleşip mücadele etmek yerine duygusal sömürü, suçluluk hissettirerek alt etmeye çalışma, surat asmak, kırıldığını göstererek yapılan duygusal baskılar, yaralamalar söz konusu olabilir. Öfke dolaylı yollardan açığa çıkabilir. Öfkelenin kaynağı, o güne dek yüzleşilmemiş konuların yarattığı duygusal uyarımlar olabilir. Farkında olmadan geçmiş olayların bıraktığı izlerin tetiklenmesiyle duygusal patlamalar yaşanabilir.

Mars Yengeçteyken saklanarak/savunarak da mücadele verilebilir. Güvenli duvarların ardında, duygusal kalemizin içinde kendimiz, sevdiklerimiz, ailemiz, kendi soyumuzdan veya kendimizden bildiğimiz kişiler korunmak istenebilir. Aileyi, vatanı korumak için, güvende olmak ve güvende tutmak için mücadele verilebilir. Öte yandan aile içinde veya kendimizi yanında güvende hissettiklerimizle çatışmalar söz konusu olabilir. Duygusal patlamalar, tıpkı bir çocuğun öfke nöbeti gibi, yakın hissettiklerimize yöneltilebilir. İçsel güvenliğimiz yani duygusal kalemiz ile temasta olmak bu süreçte faydalı olabilir. Verdiğimiz duygusal tepkiler, ihtiyaçlarımıza giden yolda bize rehber olabilir. Böylece hissettiğimiz öfkenin temelinde hangi duygusal ihtiyacımızın eksikliğinin yattığını görebiliriz. Duygusal ihtiyacımızı doyurmak üzere harekete geçebiliriz, bunun için mücadele verebiliriz.

Astroloji Dergisi/ Deniz Bayraktar Bural

İllüstrasyon: Cancer – Alexander Skachkov

Kaynakça: Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Close