Mart 2023 ayının önemli astrolojik enerjileri:

  • 7 Mart 2023’te Güneş Balık’ta ve Ay Başak’ta iken Dolunay meydana gelecek.
  • Satürn 7 Mart 2023- 25 Mayıs 2025 tarihleri arasında Balık burcunda ilerleyecek. 1 Eylül 2025 tarihinde Koç burcunda geri giderken tekrar Balık burcuna girecek ve 13 Şubat 2026’ da Koç burcuna girene kadar da Balık burcunda kalacak.
  • Güneş 20 Mart 2023’te Koç burcuna girecek ve İlkbahar Ekinoksu Kuzey Yarımküre ’de gerçekleşecek.
  • 21 Mart 2023’te Koç burcundaki Güneş ve Ay ile Yeniay meydana gelecek.
  • 23 Mart 2023 tarihinde Plüto Kova burcuna girecek ve 11 Haziran 2023 tarihinde geri gidiyorken tekrar Oğlak burcuna girecek. 21 Ocak 2024 tarihinde Kova burcuna tekrar dönecek ve 1 Eylül 2024 tarihinde bir kez daha geri giderek Oğlak burcuna girecektir. 19 Kasım 2024 tarihinde tekrar Kova burcuna girecek ve 9 Mart 2043 tarihinde Balık burcuna girene kadar yaklaşık 18 yıl 4 ay boyunca Kova burcunda kalacaktır. 31 Ağustos 2043’te son kez Kova burcuna geri hareketle tekrar girecek ve 19 Ocak 2044’te sonunda Balık burcuna dönerek oradaki döngüsüne başlayacak.

Misty Kuceris ©2023

‘‘Hayatta ne bekleyeceğinizi bilmediğiniz çok şeyin olduğu bazı zaman dilimleri vardır. Tam da bu zamanda gerçekleşmek üzere olan bazı büyük paradigma değişimleri söz konusudur. Hayatınızda ilerlemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz ama aynı zamanda tamamlamanız gereken projelerin olup olmadığını da bilmek isteyebilirsiniz. O zaman etrafınızda beklentilerinize dair ipuçlarını görmek için araştırma yapabilirsiniz. Ya da bu ipuçları arka planda gizlenen gölgeler mi? Bunlar hayatınızda doğru yolda olup olmadığınızı sorgulamanıza neden olabilir.

Mart ayı başlarken, Venüs Jüpiter’le, Merkür Satürn’le kavuşacak ve Merkür 2 Mart’ta Balık burcuna girecek.

Venüs Jüpiter ile kavuştuğunda hayatınızda iyimserlik söz konusu olur. Koç’taki her iki gezegenle de her şeyi başarabileceğinizi düşünebilirsiniz. Hayatı ve yeni maceraları deneyimlemek için heyecan duyabilirsiniz. İnsanlar önemli olsa da olumsuzluklar tarafından engellenmek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine her durumda en iyisini görmeye yönelebilirsiniz.

Merkür Satürn’le kavuşurken insanların hala nerede durduğunuzu anlamaları gerekir. Onlara taahhütte bulunmaya istekli olup olmadığınızı ve sizin için neyin önemli olduğunu bilmek isterler. Çünkü bunu anlayarak size taahhütte bulunmaya istekli olup olmadıklarını belirleyebilirler.

Yine de Merkür Balık burcuna girerken taahhütleriniz hakkında bazı sorular sormaya başlayabilirler. Ve başkaları için orada olma durumunuzu abartıp abartmadığınızı da sorgulayabilirsiniz. Merkür Balık burcunda iken hayallerinizin peşinden gitme eğiliminiz olabilir. Başkalarının duygularını incitmek istemeseniz de yine de size yapmanız gerekenleri söylemelerini istemeyebilirsiniz. İnsanların hayallerinizi desteklemediğini görebilir ve ilişkileriniz hakkında biraz çelişkili hissedebilirsiniz.

3 Mart’ta Venüs Kayron ile kavuştuğu için bireyselliğinizi korumak daha kolay hale gelir. Başkalarını memnun etmeye çalışırken kendinizi kim olduğunuzu unuttuğunuz bir pozisyona düşürmek ve bu şekilde incinmek istemezsiniz. Aksine sizin için neyin önemli olduğuna bakmak sayesinde sağlıklı ilişkiler geliştirebilirsiniz.

5 Mart’ta Merkür’ün geri giden Ceres’le 150’lik açı oluşturduğu zaman iletişim çok kolay olmayabilir. Son birkaç günde hatta geçen ay verdiğiniz bazı tavizleri sorgulayabilirsiniz. Diğer insanların söylediklerinizi duyduklarından ve ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olmak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda, başkalarının söylediklerini duymak ve onların ihtiyaçlarını da anlamaya çalışabilirsiniz. Ancak bugün birbirini duymanın kolay olmayacağı günlerden biri. Ceres Terazi’de geri giderken başkalarıyla iletişim kurduğunuzda ortada gizli olan bir şeyler vardır ve bunların ne olduğunu anlayamayabilirsiniz. Bireyler olarak kendi ihtiyaçlarınızı görmezden gelme noktasına kadar birbirinize karşı iyi olmak için çok fazla çaba sarf ediyor olabilirsiniz. Ya da herkes neye ihtiyaç olduğu konusunda dürüst olabilir. İletişim bugün tıkanmış görünüyorsa önemli konuları tartışmamanız daha iyi olabilir. Bu gün önemli bir konuya girmeden birbirinizin arkadaşlığının tadını çıkarmak için iyi günlerden biri olabilir.

7 Mart’ta Satürn’ün Balık burcuna girmesine bir saatten az bir süre kala Dolunay Güneş Balık’ta ve Ay Başak’tayken gerçekleşecek. Satürn’ün yeni bir burca girmesi önemlidir, çünkü her 29 yılda bir tekrarlayan bir döngüsü vardır ve bir burçta yaklaşık 2,5 yıl kadar süren bir paradigma değişimini temsil eder. Bu burç değişimi Dolunay ile birleştiğinden ve özellikle bu Dolunay sırasında Güneş Balık burcunda olduğundan önemi artar.

Dolunay meydana geldiğinde son iki hafta boyunca ne yaptığınızı gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca hayatınızın belirli alanlarında değişiklik yapmanız gereken yerleri de görebilirsiniz, ki böylece hayatınıza devam edebilirsiniz.

Güneş Balık burcundayken hayalleri alıp gerçeğe dönüştürme isteği olabilir. Bu hayalleri uygulamak isteyebilirsiniz. Yine de Ay Başak’ta olduğundan bazı şüpheleriniz ortaya çıkabilir. Gerçekçi mi? Size aradığınız mutluluğu getirecekler mi? Yoksa hepsi bir illüzyon mu? İyi haber şu ki, Dolunay bu soruları hem sormak hem de cevaplamak için iyi bir zaman dilimidir. Ve bu Dolunayda Güneş Uranüs’le 60’lık ve Ay Uranüs’le bir üçgen açı oluşturduğundan çok yardım alabilirsiniz. Bu iki husus beklenmedik kaynaklardan yardım alacağınızı gösterir. Ve bu potansiyel beklenmedik kaynaklar nelerdir? Finansal durumunuzla alakalı bir alandan olabilir. Hayallerinizin maliyeti size endişe verebilir. Şimdi bu hayallerin peşinden gitmek için sahip olduğunuzu düşündüğünüzden daha fazla kaynağınız olduğunu fark edebilirsiniz. Başka bir alanda bir süredir görmediğiniz arkadaşlarınız olabilir. Hayatınıza geri gelebilirler ve onları iyi tanıdığınız eski yıllara nazaran ne kadar büyüdüğünüzü temsil ederler. Nasıl büyüdüğünüzü görmek, hangi hayallerin gerçeğe dönüştürmek için uygun olduklarını ve hangi hayallerin bırakılması gereken illüzyonlar olduğunu belirlemenizi sağlar.

Hangi rüyalarının gerçek olduğunu ve hangi rüyaların illüzyon olduğunu anlamak, Satürn’ün Balık burcuna girmesiyle bekleyebileceğiniz bazı paradigma değişimleri için sizi hazırlar.

Satürn Balık burcuna girdiğinde 24 Mayıs 2025 tarihine kadar Balık burcunda olacak. Bu süre zarfında Koç burcuna girecek. Geri giderken birkaç ay Koç burcunda kalacak ve 1 Eylül 2025’te tekrar Balık burcuna girecek. 13 Şubat 2026 tarihine kadar ikinci kez Balık burcunda kalmış olacak.

Dürüst olmak gerekirse Satürn Balık burcunda rahat değildir. Satürn yapıyı temsil eden gezegendir. Bu yapı toplumdaki kurallar ve düzenlemelerle tanımlanabilir veya hayatınızdaki otorite figürleri tarafından dikte edilebilir. Veya hayatınızı tanımlayan ve kendi yükümlülük ve sorumluluk duygunuzu yaratan yapı da olabilir. Bu arada Balık sınırların çözüldüğü ve kaydığı bir burçtur. Kurallar anlaşılması zor ve soyut hale gelir. Bu kurallar farklı insanlar için farklı şeyler ifade ederler. Satürn Balık burcundayken işleri yapmanın eski yollarının işe yaramadığını görebilirsiniz. Eskileri çözülürken bazı yeni yapılar bulmanız gerekir. Ancak bu bir gecede yapılamaz. Bu Satürn’ün Balık burcunda olduğu tam 2,5 yıla kadar sürebilecek bir süreçtir.

Satürn ayrıca otorite figürlerini ve toplumdaki yerinizi nasıl tanımlamak istediğinizi de temsil eder. Bu arada Balık burcu toplumda yetersiz hizmet alan ve haklarından mahrum bırakılanları temsil eder. Kilitlemek veya sadece sizden farklı oldukları için gizlemek istediğiniz insanlar. Satürn’ün Balık burcunda olduğu süre boyunca haklarından mahrum bırakılmış hisseden birçok insan toplumdaki yerlerini talep etmeye başlayacaktır. Bunun dünya için neyi temsil ettiğine bağlıdır. Hükümet liderleri ve diğer bireyler haklarından mahrum bırakılanları dinlemeye istekli değilse çatışma artacaktır. Aynı liderler ve bireyler haklarından mahrum bırakılanların yaşamlarında ne aradıklarını anlamaya istekliyse bu yaşamda uyumun artmasına neden olabilir. Temel olarak herkes onurlandırılmak ve toplumdaki yerini bulmak ister.

Satürn somut fikirleri temsil ederken, Balık hem bilinçaltı zihninizde hem de kitle bilincinde yatan rüyayı temsil eder. Bunun anlamı birçok kavramın yeni icatlar veya ürünler olarak tezahür ettiğini görmenizdir. Bazı fikirler şu anda soyut görünebilir ancak özellikle bilgisayarla ilgili teknoloji alanında gerçeğe dönüşmeye başlayacaklar. Bir yandan bu programları geliştiren bireylerin önyargıları nedeniyle yapay zekâ (AI) algoritmalarında daha derin sahte veya ayrımcı mesajlar görebilirsiniz. Veya insanlar önyargılarının olumsuz etkiler yaratabileceğini anladıkça bu programların geliştirilmesinde etik hususların ön plana çıktığını görebilirsiniz.

Yeni fikirlere açık olmak Merkür’ün Uranüs’e 60’lık açı oluşturduğu 11 Mart’ta daha kolay görünüyor. Uranüs genellikle Merkür’ün yüksek oktavı olarak görülür. Bunun anlamı fikirlerinize sadece kendinize değil, dünyaya hizmet edebilecek evrensel bir anlam vermek istemenizdir. Balık’taki Merkür ve Boğa’daki Uranüs’te, eski değer sistemlerinize tam olarak uymayan yeni fikirlere bakarken kendinizi rahat hissedersiniz. Eski değerlerinizden bazıları artık hayatınızda geçerli olmasa da bunun aslında iyi bir şey olduğuna karar verirsiniz. Artık devam etmeye ve eskiyi geride bırakmaya hazırsınız.

14 Mart’ta Mars Neptün’le kare açı oluştururken çok dikkatli olun. Mecazi veya kelimenin tam anlamıyla bir şeylerin üzerinden geçmek kolaydır. Kendinizi sanki gezegene bağlı değilmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Boşlukta yüzüyormuş gibi hissedebilirsiniz ve yolculuklar pek hoş olmayabilir. Gerçeklikle temasınız kesilebilir.

Şu anda hayatınızda birçok gizli şeyin olması söz konusudur. Mars İkizler burcunda olduğu için sözleşmelerle ilgili konular devrede olabilir. Veya Neptün Balık burcunda olduğu için çözülme engelleri getirebilir. İnsanlar bir şeyler söyleyebilir ve daha sonra söylediklerini reddedebilir. Veya size bazı bilgiler verebilirler ve daha sonra bu bilgilerin düpedüz yanlış olduğunu öğrenebilirsiniz. Belki de bunlar bir yalandan ibarettir. Yapabiliyorsanız, hayatın içinde yer almak yerine evde kalmak ve kendinizle zaman geçirmek size daha iyi gelebilir.

Venüs 16 Mart’ta Boğa burcuna girmeden önce Plüto ile kare açı oluşturacak. Her iki gezegen de burçlarının 29 derecesindeyken hayatınızda, özellikle de belirli ilişkilerde, işler sona eriyormuş gibi hissedebilirsiniz. Artık ihtiyaçlarınızı karşılamayan insanlarla ilgilenmek boş gelebilir. Ayrıca hayatınızda sizi kendi düşünce tarzlarına göre manipüle etmeye çalışan insanları da istemeyebilirsiniz. Temel olarak saygı ön plana çıkabilir. Hayatınız üzerinde güce sahip olmak isteyebilirsiniz.

Venüs Boğa burcuna girerken hayatınızda ne kadar güce sahip olduğunuzu fark edersiniz. Neyi başarmak istediğinizi biliyorsunuz. Önemli olanı önemsiz olandan ayırabilirsiniz. Ve bunu kendi başınıza yapmak için zaman ayırmanız gerekiyorsa, yapabilirsiniz. Ancak Venüs yönettiği burçlardan birinde olduğu için olayları kendi başınıza üstlenme olasılığınız sınırlıdır. Tutkunuz sizi yönlendirecektir. Bu durum karizmanızı, diğer insanların etrafınızda olmak istedikleri ve yardım etmek istedikleri noktaya yükseltecektir.

Venüs 17 Mart’ta Satürn’le 60°’lik açı oluşturduktan birkaç dakika sonra geri giden Ceres’e 150°’lik açı yapacak ve geri giden Ceres bundan birkaç dakika sonra da Satürn’le 150°’lik açı

oluşturacak. Böylece 30 dakikadan kısa bir süre içinde Venüs, geri giden Ceres ve Satürn arasında bir yod açı kalıbı oluşmuş olacak. Geri giden Ceres yod’ un kuyruk ucundadır. Ya da tek ayak üzerinde dururken ellerini başına uzatan bir insan düşünebilirsiniz. Geri giden Ceres bacak, Venüs ve Satürn uzanmış kollardır.

Venüs ve Satürn’ün 60°’lik açıyı oluşturmasıyla tutkunuzla davranmak ve ona form vermek isteyebilirsiniz. Planlarınızı eyleme geçirmeye çalışabilirsiniz. Başkalarının size direktif vermesinden hoşlanmayabilirsiniz. Aynı zamanda başkaları için yararlı olan ve toplum tarafından kabul edilen bir şey yaratma yönünde çaba sarf edebilirsiniz.

Venüs geri giden Ceres’e 150°’lik açı oluştururken bazı fikirlerinizden ödün vermeniz gerekip gerekmediğini merak etmeye başlarsınız. Belki de diğer insanlar kavramlarınızı kabul etmeye hazır değillerdir. Ya da belki de sizi bir tehdit olarak görüyorlardır. Bu nedenle dürüst olmak gerekirse, bir süre için yeni konseptinizi tanıtmaya biraz daha az bağlı kalabilirsiniz. Bu özellikle geri giden Ceres’ in Satürn’le 150°’lik açı yaptığı için geçerlidir.

Ceres geri giderken bu yod’ un bacağı, bir tür denge bulmaya çalışırken, duruşunu ayarlamaya ihtiyaç duymaya devam ediyor. Ve bu ayarlamanın Satürn’den gelmesi gerekiyor. Bunun anlamı kavramlarınıza devam etmeden önce oyunun kurallarını anlamanızın önemli olduğudur. Çabalarınızı kimin destekleyeceğini ve kimin yolunuza çıkacağını belirlemek için çevrenizi araştırmanız gerekir. İşleri sizin için kolaylaştıracak önemli insanların desteği olmadan duruma acele ile atlamayın. Temel olarak eyleme geçirmek istediğiniz planların başkalarının sabote edemeyeceği planlar olduğundan emin olun. Çünkü bir nedenden dolayı planınızdan hoşlanmazlar veya planınızdan korkarlar.

Merkür 19 Mart’ta Koç burcuna girmeden önce, 18 Mart’ta Plüto ile 60°’lik açı oluşturacak. Bu bir kez daha iki gezegenin içinde bulundukları burcun 29 derecesinde olması durumuyla karşı karşıya kalacağınız anlamına gelir. Merkür Balık burcundan ayrılmaya hazırlanırken hayallerinizi gerçekleştirmek için sahip olduğunuz tüm planları ifade etmeye çalışabilirsiniz. Bu planların mümkün olduğunca açık olması gerekir. Çünkü karışıklık yüzünden herhangi bir hata ortaya çıkabilir. Şu anda niyet ettiğiniz ve daha önce belirsizlik yaşadığınız eylemler konusunda kimsenin yolunuzda durmasını da istemeyebilirsiniz.

İyi haber şu ki Merkür’ün Plüto’yla 60°’lik açı oluşturmasıyla planlarınızı açıkça belirtebilirsiniz. Ayrıca daha önce sizden gizlenmiş olabilecek fırsatları da görebilirsiniz. Şimdi diğer insanlar yolunuza çıkmayabilirler. Çünkü onların itirazlarını nasıl çözeceğinizi bilirsiniz. Bu nedenle her şeyi başarabileceğinizi düşünebilirsiniz. Yaşamınızla ilerlemek için güce ve yeteneğe sahip olabilirsiniz.

Merkür 19 Mart’ta Koç burcuna girerken ilerlemek konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Artık harekete geçmeye hazırsınızdır. Nitekim yapmak istediğiniz değişiklikler konusunda o kadar heyecanlısınız ki, diğer insanları dinleyemeyebilirsiniz. Durumlara karşı biraz fazla hızlı bir şekilde atlayabilirsiniz. Ve bu durum Merkür’ün geri giden Ceres’le karşıtlık oluşturduğu günün ilerleyen saatlerinde bir sorun haline gelebilir.

Ceres Terazi burcunda geri giderken hiçbir insanı yabancılaştırmamak önemlidir. Hedeflerinizi desteklediklerinden emin olmak istersiniz. Ama yine de bu Merkür ve geri giden Ceres arasındaki açı bir karşıtlık olduğu için herkesin kavramlarınıza aşık olmasını bekleyemezsiniz. Aslında durumlara biraz fazla hızlı girdiğinizi düşünebilirler. Eğer durum buysa onların endişelerini dinleyin. Bazı insanlar size çok iyi geri bildirim vermeyebilir. Ancak başarılı olmanıza yardımcı olabilecek bazı önemli içgörülere sahip başka insanlar da olabilir.

Güneş’in 20 Mart’ta Koç burcuna girmesinden ve Kuzey Yarımküre’ de meydana gelen İlkbahar Ekinoksundan önce Venüs Kuzey Ay Düğümü ile bir kavuşum oluşturacak. Hem Venüs hem de Kuzey Ay Düğümü Boğa burcunda, dolayısıyla yaşam tarzınızın değer sisteminizi desteklediğinden emin olabilmek için değerlerinize odaklanmanız önemli olacaktır. Ayrıca daha sıradan bir düzeyde kendinize finansal güvenlik sağlamanız da önemlidir. Bu finansal güvenlik için bir plan oluşturmanız bile gerekebilir. Venüs Boğa burcundayken hayattaki güzel şeyleri arzulayabilirsiniz. Yine de bu güzel şeyleri talep edemeyeceğinizin de farkına varabilirsiniz. Bu güzel şeylerin bedelini ödemenin bir yolunu bulmalısınız. Planınızın şu anda odaklanılması gereken kısmı budur.

Güneş Koç burcuna girdiğinde astrolojik yıl resmen başlar. Koç Ekinoksunun haritası önümüzdeki on iki ayın enerjisini belirler. Yaşadığınız yerin haritasını çıkartın. Çünkü bu harita uğraşacağınız belirli sosyal ve kişisel enerjileri anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir ülkenin enerjilerini anlamak istiyorsanız ülkenin başkenti için harita oluşturun.

Daha önce de yazıldığı gibi Venüs, Koç ekinoksundan birkaç saat önce Kuzey Ay Düğümü ile bir kavuşum oluşturdu. Bu kavuşumun enerjisi önümüzdeki on iki ay boyunca altta yatan bir tema olarak kalacak. Finansal güvenliğinizi sağlamak çok önemli olacak. Finansal güvenlikle ilgili her şey kritik öneme sahip olacak. Parasal konular, finansal yapıların nasıl oluşturulduğuna dair değişiklikler gündemde önemli yer teşkil edecek.

Önümüzdeki on iki ay için bir diğer önemli temel tema, Güneş’in geri giden Ceres’le bir karşıtlık ve Merkür ile bir kavuşum oluşturması nedeniyle ilişkilerdir. Koç burcundaki Güneş ile ilişkilerde bireyselliği korumak için bir arzu vardır. Buna rağmen Ceres Terazi’deyken, başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. Önümüzdeki on iki ay boyunca, haklarınızı ifade etmeniz ve savunmanız gereken fırsatlar bulabilirsiniz. Diğer zamanlarda ise aktif olarak dinlemeye katılmanız gerekir. Bu kişinin konuşurken ne istediğini duymak için mümkün olan her şeyi yaptığınız ve sadece sözlerini dinlediğiniz bir süreçtir. Bu yıl küresel düzeyde gerçekleşecek birçok müzakere olacaktır. Ego uyumun üzerinde tutulursa çeşitli hükümet yetkilileri veya bireyler arasında çok fazla çekişme olabilir.

Astrolojik yılın ilk Yeniayının Koç ekinoksundan bir gün sonra gerçekleşmesi çok önemlidir. İşte nedeni. Koç ekinoksu astrolojik yılın başlangıcıdır. Önümüzdeki on iki ayın tonunu belirler. Ruhsal gelişiminiz için odaklanmanız gereken temaları gösterir.

Yeniay zaman periyotları aynı zamanda ruhsal gelişiminiz için odaklandığınız alanları da gösterir. Sadece zaman aralığı farklıdır. Yeniay zaman periyotları 28 güne yayılmıştır (bir ay döngüsü). Güneş ve Ay hala 0 ° Koç burcunda. Her ikisi de geri giden Ceres’le karşıt açı oluşturuyor.

İnandığınız şey için savaşacaksınız. Başkalarının sizden faydalanmasına izin vermeyeceksiniz. Uzlaşma konumunda değilsiniz çünkü çok fazla şeyden vazgeçmek zorunda kalacağınızı hissediyorsunuz. Başkalarının söylediklerini dinlediğinizi düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen onlar hakkında konuşacaksınız. Yeniay Merkür ile kavuştuğu için söz sahibi olmalarına izin vermek zordur. Mars’ın Neptün’le bir kare ve Plüto’yla bir 150°’lik açı oluşturduğuna dikkat edin. Diğer insanlar sizi büyüleyerek kendi davaları konusunda harekete geçirmeye çalışabilir. (Veya mafya kışkırtıcı eylemlerde bulunabilir.) İyi haber şu ki, uzun vadede sizi büyüleme girişimi işe yaramayacak çünkü bireylerin gerçek yüzlerini göreceksiniz.

22 Mart’ta Ceres geri giderken Başak burcuna tekrar girecek ve siz başkalarına karşı tutumunuzun değiştiğini görebilirsiniz. Kimliğinizi kaybetme konusunda endişelenmemekle birlikte sadakat konusunda daha fazla endişe duyabilirsiniz. Hayatınızda destekleyici, arkanızda ve yanınızda duran insanları görmek isteyebilirsiniz. Ayrıca güvenebileceğiniz insanlarla ilişkiler kurmayı arzulayabilirsiniz. Sadakatin iki yönlü bir yol olduğunu fark edebilirsiniz. Sizi destekledikleri kadar sizin de başkalarını desteklemenin önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

23 Mart’ta geri giden Ceres bir gün sonra Başak burcuna yeniden girecek ve Plüto Oğlak burcunu terk edip Kova burcuna girmeden önce Plüto’yla üçgen açı yapacak.

Genellikle her iki gezegen de 29 derecedeyken bu kapanma durumunu hissedebilirsiniz. Ya da meseleleri sona erdirmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Yine de bu durum farklı. Ceres geri gidiyor yani Ceres daha önce Başak’tayken tam olarak tamamlamadığınız olaylara geri dönüyor olabilirsiniz. Bu süreç 29 Eylül 2022’den 18 Aralık 2022’ye kadardı. Bu süre zarfında ayrıntıları doğru bir şekilde değerlendirmenin kritik olduğunu hissetmiş olabilirsiniz. Ya da sağlığınıza odaklanmış olabilirsiniz. Ceres’ in geri gitmesinin Başak burcunda olması ve Plüto’ yla üçgen açı oluşturması nedeniyle o dönemde yarattığınız planların meyvelerini verdiğinden emin olmak isteyebilirsiniz. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Veya bir sağlık programındaysanız bu programın ihtiyacınız olan sonuçları ürettiğinden emin olmak isteyebilirsiniz. İyi haber şu ki, odaklanacak enerjiniz var ve ne gerekiyorsa yapmaya hazırsınız.

Plüto’ nun Kova burcuna girmesi başka bir büyük paradigma değişiminin başlangıcını müjdeliyor. Bu sefer ki paradigma değişimi, Satürn’ün Balık burcuna girerken gösterdiği değişimden daha yavaş gerçekleşecek.

Plüto Güneş’in yörüngesinde dönerken çok yavaş hareket eder. Kısa bir süre için yeni bir burca geçer ve sonra önceki burca geri döner. Bu Plüto’ nun Kova’nın 0° ‘sinde kalacağı, geri döneceği ve 11 Haziran 2023’te Oğlak burcuna tekrar gireceği anlamına geliyor. Plüto’ nun Kova burcunda olduğu bu ilk seferde neyin gelmekte olduğuna dair bir ipucu alınabilir. Plüto Oğlak burcuna yeniden girdiğinde uygulanması gereken değişiklikler için potansiyel olarak bir basamak taşı haline gelebilecek bazı geçmiş olayları gözden geçirmeniz gereken yerler tespit edilebilecek.

Plüto’ nun Kova burcuna bir sonraki girişi 20 Ocak 2024’te olacak. Yine Plüto Kova burcuna fazla girmeyecek. Bu Sefer Kova’nın 2°’sindeyken geri dönecek ve 1 Eylül 2024’te Oğlak burcuna bir kez daha girecek. Yine Kova burcunda Plüto ile neler olacağına dair bazı ipuçları alabileceksiniz. Ama yine geleceğe daha iyi bir şekilde ilerlemek için açıklığa kavuşturulması gereken geçmişten gelen konular gündemde olacaktır. Plüto 19 Kasım 2024’te Kova burcuna girdiğinde Balık burcuna girdiği 8 Mart 2043’e kadar 18 yıl 4 ay boyunca orada kalacak. Teknik olarak Plüto 31 Ağustos 2043 ile 19 Ocak 2044 tarihleri arasındaki bu döngüde son bir kez Kova burcuna yeniden girecek. Plüto döngüleri her 24-8 yılda bir gerçekleşir. Plüto’ nun düzensiz bir yörüngeye sahip olması nedeniyle döngülerin süresi farklıdır. 12 yıl kadar kısa ve 31 yıl kadar uzun bir süreçte olabilir .

Plüto burç değiştirdiğinde her zaman hükümet yapılarında bir tür karışıklığa işaret eder. Çeşitli sınıflar veya kurumlar, özellikle dini kurumlar arasındaki çatışmaları temsil eder. Para genellikle çatışmaların çoğunun arkasındaki itici güçtür. Bu değişiklikler ve çatışmalar, özellikle Plüto Kova burcuna girdiğinde halkı etkiler.

Plüto en son Kova burcundayken, Amerikan Devrimi sona eriyordu ve Amerika Birleşik Devletleri nasıl bir ülke olacağını ve halkını nasıl yöneteceğini öğreniyordu. Fransa’da Fransız Devrimi başlıyordu ve Terör Saltanatı hükümetin yapısını değiştirerek hem kendi nüfusunu hem de tüm Avrupa’yı etkiledi. Bu arada Rusya’nın Büyük Catherine’i, nakliye yolları üzerinde kontrolü ele geçirmek için Kırım’ı ilhak etti.

Kova’daki Plüto sadece ayak parmağını Kova burcuna batırırken, sadece 0 ° ‘ye giderken ve bu sefer sadece birkaç ay kalırken, bu enerjiyi yaşamınızda hissetmeye başlayacaksınız. Bazı hükümetlerin nasıl işlediği veya çalışmadığı konusunda değişiklikler göreceksiniz. Bazı durumlarda seçilmiş yetkililerden ziyade yargı sistemleri tarafından verilen daha fazla hükümet kararı göreceksiniz. Veya bazı hükümet yetkililerinin yargı sistemlerinin işleyiş biçiminde değişiklikler yapmaya çalıştıklarını göreceksiniz.

Plüto Kova’da kalırken çeşitli sosyal yapılarda değişiklikler ve hükümetlerin bu sosyal yapıları finansal olarak nasıl desteklediğini göreceksiniz. Ayrıca hükümetlerin çeşitli dini örgütlerle nasıl başa çıktıkları konusunda da değişiklikler göreceksiniz.

Plüto’ nun Kova burcuna girdiği bu ilk zaman diliminde değişiklikleri anlamak için kendinizi dünyayı izlerken bulacaksınız. Bazı arkadaşlıklarınızın istediğiniz gibi gitmediğine karar verebilirsiniz. Bunu anlamak yeni arkadaşlıklar geliştirmeniz anlamına gelebilir. Veya artan teknoloji kullanımının kişisel alanınızı istila ettiğini görebilir ve belki de ne kadar teknoloji kullanmanız gerektiğini yeniden değerlendirmenin zamanı geldiğine karar verebilirsiniz. Veya bu teknolojik değişikliklerin bazılarının maliyetine bakabilir ve ne kadarını karşılayabileceğinizi sorgulayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ilginç şey, Plüto’ nun bir süre Kova burcunda kaldıktan sonra, nihayet dünyada tutunmaya başlayan değişikliklerin çoğunun, orta sınıfın ve haklarından mahrum bırakılanların toplumun daha güçlü bir parçası haline gelmesi için bir yol bulmakla ilgili olmasıdır. Bu nedenle Plüto’ nun Kova’ya ilk girişi çok fazla çekişme ve çatışmaya işaret ederken, daha uzun süreli sonuçlar toplumun yetersiz hizmet almasını destekleme eğilimindedir.

24 Mart’ta İkizler burcundaki Mars’ın Başak’ta geri giden Ceres’le bir kare açı oluşturmasıyla hala biraz huzursuzluk hissedebilirsiniz. Hem Mars hem de Ceres geri gidiyor ve burçlarının 29 ° ‘sinde bulunuyorlar. Mars kesinlikle son derecede. Ve geri giden Ceres teknik olarak bitiş derecesinde olmasına rağmen aslında geriye doğru ulaşıyor çünkü Başak burcuna geri giderek yeniden girmişti. Geri giden Ceres geçmiş olaylar hakkında düşünmeniz gerektiğini ve o sırada önemli ayrıntılara dikkat edip etmediğinizi gösterir. İkizler burcundaki Mars özellikle bu burcun son derecesinde olduğunda ayrıntılardan hoşlanmaz. Mars lafı dolandırmak ister: Bunlardan birazcık; biraz da bundan. Yani Mars bir nevi dans ediyor. Hayatınızda önemli olan tüm detayları tamamladığınızdan emin olurken, yapabileceğiniz diğer tüm şeyleri düşünmek için zaman ayırın.

Mars 25 Mart’ta Yengeç burcuna doğru ilerlerken ve birkaç saat sonra Plüto’yla bir 150°’lik açı oluştururken, ailenizin ne kadar önemli olduğunu fark edersiniz. Gerekirse onlar için savaşmaya hazırsınız. Başkalarının onlardan yararlanmasına izin vermezsiniz. Sevdiklerinizi korumak için ne gerekiyorsa yaparsınız.

Aynı zamanda Mars’ın Plüto’yla 150°’lik açı oluşturmasıyla birlikte ailenizi korumaya çalıştığınızda nasıl ilerleyeceğinizden emin olamayabilirsiniz. Bazı durumlarda korumanıza ihtiyaç duyabilirler. Veya doğrudan harekete geçmek yerine sahne arkasında çalışmanın daha iyi olduğunu görebilirsiniz.

Nasıl ilerleyeceğinize dair aynı endişe kişisel yaşamınız için de geçerli olabilir. Hem Mars’ın Yengeç burcuna girmesi hem de Plüto’yla 150°’lik açı oluşturması nedeniyle ilerlemeden önce zaman ayırmak ve durumu değerlendirmek önemlidir. Yaklaşımınızda biraz sabır göstermek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Çok hızlı hareket etmek tüm potansiyel sonuçları göz önünde bulundurmadığınızı gösterebilir. İçsel rehberliğinizi dinleyebilirseniz en iyi eylem yolunu bulabilirsiniz.

Merkür’ün Kayron ile kavuştuğu 26 Mart’ta kelimelerinizi dikkatlice seçmek gerekebilir. Sözlerinizin daha sonra size karşı kullanılabileceği ihtimaline karşı çok fazla bilgi vermek istemeyebilirsiniz. Ayrıca başkalarının hafızasında yer edebilecek incitici şeyler söylemek de istemeyebilirsiniz. Genellikle Merkür Koç burcundayken düşünmeden konuşma verir. Kelimeler ağzınızdan adeta fırlar. Ancak Merkür’ün Kayron ile kavuşum oluşturmasıyla birlikte ne söylediğinize dikkat edebilirsiniz.

28 Mart’ta Merkür Jüpiter’le kavuşurken kendinizi çok iyimser hissedersiniz. Her şeyi yapabileceğinizi düşünürsünüz. Dünyanın en iyilerini görürsünüz. Tüm gerçek bilgilere sahip olmadan durumlara acele ile atlamaya bile hazırsınız. Ama dikkatli olmanız gereken yer burası. Tüm bu iyimserlikle önemli bir şeyi kaçırabilirsiniz. Ya da bir şeyi hafife alabilir ve beklentileriniz konusunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Veya diğer insanlar çok fazla meydan okuma ile gösteriş yaptığınızı düşünebilirler.

Mart ayı sona ererken Mars Satürn’le üçgen açı yapacak ve Venüs 30 Mart’ta Uranüs ile kavuşacak. Bu kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olabilir. Mars’ın Satürn’le üçgen açı yapmasıyla birlikte gittiğiniz yön hakkında kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Bir planınız olduğunu ve planı uygulamaya hazır olduğunuzu fark edebilirsiniz. Venüs’ün birkaç saat sonra Uranüs ile kavuşmasıyla kendinizi maceralara atılma arzusu içinde bulabilirsiniz. Dünyaya açılmak ve risk almak isteyebilirsiniz. Hiçbir şeye veya kimseye bağlı kalmak istemeyebilirsiniz. Hem Venüs hem de Uranüs’ün Boğa burcunda olmasına rağmen hayata yaklaşımınızda esnek olabilmenizin daha iyi olduğunu anlayabilirsiniz.’’

Misty Kuceris © 2023

Home

Çeviren: Belgin Avunduk

Close