Merkür Başak’ta

Tanrıların habercisi, aklın, algılamanın ve iletişimin gezegeni Merkür, yüceldiği, yöneticisi olduğu ve dolayısıyla oldukça güçlü bir konumda bulunduğu Başak burcuna girdi. Artık heveslendiren ve istek uyandıran konulara odaklanarak düşünme (Merkür Aslan) tarzının yerini detaylara önem veren, analitik, metodik ve sistemli bir düşünme ve iletişim şekli alıyor.

Toprak burçları maddesel dünya ile somut şeylerle ve uygulamalarla işlev görürler. Değişken bir toprak burcu olan Başak’taki Merkür somut, uygulamacı, metodik, sistemli ve analitik bir düşünme tarzını gösterir. Başak burcunun varoluşsal hedefi bir konuyu detaylı bir şekilde ele alma, bir şeyi yapabileceği en mükemmel hale getirmektir. Bu yol da kullandığı araçlar; gözlemlemek, analiz etmek, aksaklıkları saptayıp düzeltmek, kusursuzlaştırmak, bir düzen kurmak, somut bir şekilde hizmet etmek, işlevsel olarak kullanmak üzere yararlı ile yararsızı ayrıştırmak ve farklı bilgiler arasında koordinasyon kurabilmektir. Bu konumdaki zihin, bir parçanın aksaklıklarını düzelterek onu kusursuzlaştırıp çözümler üreterek, bütünün sağlığını muhafaza etmeye yöneliktir. Merkür’ün bu konumu, sağlık, editörlük, muhasebe, sekreterlik, her türlü mekanik iş ve zanaat becerisine işaret edebilir.

Olumlu olarak; gündelik hayatta ya da iş yaşamında öğrendiklerimizi uygulamak ve üretkenliğimizi artırmak için iyi bir dönemdir. Pratik ve etkin çözümler üretmek problemlerle baş etmeyi sağlayabilir. Kendi hatalarımızı düzelterek yeteneklerimizi kusursuzlaştırabilir, böylece hem yeteneklerimiz hem de uğraştığımız konular üzerinde ustalaşabiliriz. Bir konunun çıraklığını yaparak, o işin ehli olduktan sonra öğrendiklerimizi başkalarına da aktarabiliriz. Yaşamımızdaki bizim için zararlı ve yararlı unsurları ayrıştırarak sağlık bilincimizi ve yaşam kalitemizi arttırabiliriz. İşimize yaramayan teknikleri ve yöntemleri değiştirmek, yeni bir teknik öğrenmek için uygun bir zamandır. Bütünün yararına hizmet edeyim derken hizmetçi pozisyonuna düşmemek oldukça önemli.

Olumsuz olarak, detaylara takılma ya da her konuyu gereksiz yere detaylandırma, kusur bulma, aşırı analiz etme, sürekli eleştirme söz konusu olabilir. Hatalara karşı aşırı hassasiyet, ayrıntılarda boğulma “resmin bütünü”nü görmeyi engelleyebilir. Kendi düzenini ve planlarını başkalarına dayatma görülebilir. İşler kendi planının dışına çıktığında sürekli bir endişe, kaygı söz konusu olabilir. Ya da Balığa kaçan gölgesinde karmaşa, kaos, belirsizlik ve erteleme görülebilir. Bir şeyler kendi düzenine göre yapılmadığında küsebilir. Çıraklık etmeden ustalık yapmaya çalışmak söz konusu olabilir. Yararlı ve yararsızı ayrıştırayım derken sadece fayda gözeten ve hayatın güzelliğini kaçıran birine dönüşmemeye dikkat etmek yerinde olur.

Astroloji Dergisi/ Yazan: Hülya ÇELEBİ

Tablo: Aysem Aksoy, @birthchartpainting

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Close