Merkür Uranüs Karesi

24 Temmuz’da Aslan’daki Merkür ile Boğa’daki Uranüs arasında gerilimli bir kare açı gerçekleşti. Önümüzdeki birkaç günlük süreçte iletişim, ulaşım, bilgi edinme ve aktarmada kopmalar ve gerilimler olabilir.

Aslan’daki Merkür kendini heveslendiren ve istek uyandıran konulara odaklanmayı ister. Yaratıcı düşünmeye meyilli, ancak gölge yönüyle bütün düşünce sistemi kendi istekleriyle körelebilir, çevresindeki hiçbir şeyi algılayamaz ve duyamaz hale gelebilir. Boğa burcundaki Uranüs, kendine özgü bir maddesel güven ve değer anlayışı oluşturmak ister. Değerleri bilinen/ alışılan mevcut değer sistemlerinden farklıdır. Maddesel güvence ve para kazanmak konusunda geleneksel modellerden özgürleşmeyi hedefler. Kendine özgü yeteneklerle para ve değer kazanmaya yönelir. Herkesin kendine özgü kaynaklarını ortaya çıkarmasını ve kendi yöntemleriyle güvende hissedeceği modelleri bulmasını amaçlar.

Bu kare açı süresince yaratıcı akıl ile uygulamacı bir bireyleşme süreci çatışır. Maddi dünyada kendine özgü yöntemlerle bir istikrar ve verimlilik modeli kurma çabası, alkış almak için ilgi çekici düşünceler- dikkat çekici dramatik ifadeler nedeniyle anlamsızlaşır. Somut dünyada pratiğe geçmek, entelektüel kibir ve buyurgan ifadeler nedeniyle zorlaşabilir. İki gezegen de sabit burçlarda bulunduğundan burada en büyük tehlike inatçılık ve sabit fikirliliktir. Fikrinden vazgeçmeme ve değişime direnç çözüm üretmeyi baltalar. Kendimize yeten, kimseye ihtiyacımız olmayan, güvenliğe almış olduğumuz bireyliğimiz tehdit altına girer. Kendi fikrini başkalarına dayatma ve eleştiriye karşı tahammülsüzlük ya da eleştirilme ihtimaline karşı düşünceleri bastırmanın bireyliğin gelişim ve güvenliğini engellemesi söz konusu olabilir.

Açının etkin olacağı birkaç günlük süreçte olumsuz olarak bilinen- garanti görülen modellere, denenmiş olan şeylere, geleneksel olana karşı çıkma, ancak yerine herhangi bir alternatif koyamamaktan doğan bir karmaşa yaşayabilir ya da sırf dikkat çekmek için tüm fikirleri reddetme eğiliminde olabiliriz. Herkesin kendi farklılıklarını ifade edebileceği ve farklılığıyla var olabileceği mümkünken tüm değerleri yıkmak sonucunda ortada hiçbir değer bırakmamak ve bundan ötürü gerçek anlamda birey olamamak söz konusu olabilir.

Bu süreçte zihnin sahte bir entelektüellik ve üstünlük taslamasına karşın temkinli olmak oldukça önemli. Kendinden farklı düşünen herkesi duymaya hazır bir bakış açısı, değişime başkaldıran bir anlayışın önüne geçebilir. Kişisel anlamda, kendi bireyliğimizi ve kendimize özgü yönleri sağlıklı bir biçimde ifade ederek, yaratıcı fikirlerin açığa çıkacağı bir süreç deneyimleyebiliriz. Bilinen modellerden farklı ve yeteneklerimize uygun iletişim becerilerine sahip çıkarak, kendimize özgü bir verimlilik modeli oluşturabilir ve bu şekilde fiziki dünyada sağlam temelli, somut bir bireyliği gerçekleştirebiliriz. Sinirsel gerginliğin artacağı bu günlerde kazalara karşı dikkatli olmak yerinde olur. Stres kontrolü ve zihni sakinleştirme yöntemleri faydalı olacaktır.

Astroloji Dergisi/ Yazan: Hülya ÇELEBİ

Tablo: Esoteric Zen Universe v9′ Poster Print by Zdenek Moravek – Displate

Kaynakça: Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Close