NİSAN 2023

İletişimdeki Nüansları Anlamak

Nisan 2023 ayının önemli astrolojik enerjileri:

  • 6 Nisan 2023’te Koç burcundaki Güneş ve Terazi burcundaki Ay ile Dolunay gerçekleşecek.
  • 20 Nisan 2023’te Koç burcundaki Güneş ve Ay ile Hibrit Güneş Tutulması (NM) meydana gelecek.
  • 21 Nisan 2023’te Boğa burcundaki Merkür geri gitmeye başlayacak ve 14 Mayıs 2023’te tekrar ileri hareketine geçecek.

Misty Kuceris ©2023

Birçok bakımdan Nisan 2023 ayı geçen ay olduğundan daha az telaşlı ve daha düşünceli bir ay olacaktır. Bu ay sizi çevreleyen nüansların farkına varmak istersiniz. Bunun anlamı insanların konuştuklarında sadece kullandıkları kelimelerden ziyade gerçekte ne demek istediklerini anlamaya çalışmaktır. Onların sadece ne söylediklerini değil gerçek niyetlerini de bilmek istersiniz. Başkalarıyla etkileşime girdiğinizde hem görsel hem de sözlü ipuçları arayarak onları daha iyi anlamaya çalışırsınız.

2 Nisan’da Koç’taki Merkür’ün Başak’ta geri giden Ceres’le 150°’lik açı oluşturması nedeniyle anlamanız gereken sözlerin sert olabileceğidir. Merkür Koç burcundayken genellikle başkalarının söylediklerine dikkat etmeden sadece kendi hayatınıza devam etmek ister ve iletişimle uğraşmak istemezsiniz. Ancak bugün işler biraz farklı çünkü Ceres Başak burcunda geri gidiyor. Bugün kelimelerin arkasındaki anlama dikkat etmek gerekir. Ayrıca başkalarının söylediklerini dinlerken aynı zamanda gerçek niyetlerine dair ipuçları veren nüanslara da dikkat etmek önemlidir. Haklarınızı savunmanız gerekiyorsa bunu bugün yapabilirsiniz. Bununla birlikte uzlaşma yoluyla diğer insanların projenizi desteklemelerini sağlamanın bir yolunu da bulabilirsiniz.

Merkür 3 Nisan’da Boğa burcuna girecek ve birkaç saat sonra Plüto’yla kare açı oluşturacak. Merkür Boğa burcundayken bir şey söylemeden önce düşünmek önemli hale gelir. Acele karar vermemeli ve durumun her yönünü anlamaya çalışmalıdır. Ayrıca Merkür boğadayken durumlara odaklanmak daha kolay hale gelir.

Bu odaklanma yeteneği Merkür Plüto’yla kare açı oluşturduğunda artar. Başkalarıyla iletişim kurarken hata yapmamak için daha gergin hale gelirsiniz. Diğer yandan hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü ihtiyacınız olan tüm bilgileri her zaman tam olarak alamayabilirsiniz. Öte yandan siz başkalarını hayal kırıklığına uğratabilirsiniz çünkü karar verme konusunda sizin çok yavaş hareket ettiğinizi düşünebilirler. Ancak bu başkalarına ne kadar sinir bozucu görünse de yavaş hareket etmek ve mümkün olduğunca çok gerçeği araştırmak uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

Merkür 21 Nisan’a kadar geri gitmeyecek ancak Merkür’ün bugün yani 5 Nisan’da geri gitmeye başladığını düşünüyorsanız şaşırmayın. Merkür’ün geri gitmeden birkaç hafta önce ve ileri harekete döndükten birkaç hafta sonra yapma eğiliminde olduğu bir model var. Bu model benim Merkür üçlü açı dizisi dediğim şeydir. Bir Merkür üçlü açı dizisinde, Merkür aynı açıyı üç kez oluşturur. İki kez ileri hareket halinde ve bir kez de geri harekette iken. Bu durumda Merkür bugün ileri hareket halindeyken Satürn’le 60°’lik açı oluşturacak. Herhangi bir karar vermeden önce ihtiyaç duyduğunuz şeyleri sıraya koymanın önemli olduğunu hissedebilirsiniz. Hata yapmamak için uğraşabilir ve aynı zamanda yanlış anlaşılmaktan da kaçınabilirsiniz. Başkalarıyla iletişiminizde mümkün olduğunca net olmaya çalışabilirsiniz. Yine de yapabildiğiniz kadar araştırma yaptığınız halde hala bir yerlerde gizlenen bazı eksik bilgiler olduğu hissine kapılabilirsiniz. Ve bu konuda haklı olabilirsiniz. Bu nedenle Merkür geri hareketteyken 12 Mayıs’ta bu açı ikinci kez gerçekleşene kadar nihai bir karar vermeyi ertelemek veya daha iyisi bu açının üçüncü kez gerçekleştiği ve Merkür’ün ileri hareket halinde olduğu 19 Mayıs’a kadar beklemek daha uygun olacaktır.

6 Nisan’da Dolunay meydana geldiğinden hayatınıza devam etmek istersiniz. Fakat devam etmeden önce çözülmesi gereken bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun nedeni Dolunay sırasında Koç burcundaki Güneş’in hem Kayron hem de Jüpiter’le kavuşması ve aynı zamanda kuşatılmış olması ve Terazi’deki Ay’ın ise hem Kayron hem de Jüpiter’le karşıt açı yapmasıdır. Bu sırada Merkür, Dolunayın meydana gelmesinden bir saatten daha kısa bir süre sonra Kuzey Ay Düğümü ile kavuşum yapacak. (Bu arada bir gezegenin kuşatılması diğer iki gezegen veya enerji noktası arasında kaldığı anlamına gelir. Bu olduğunda iki gezegen ya orta gezegeni destekler ve ona yardım eder ya da orta gezegeni çevreleyen iki dış gezegen orta gezegeni kontrol etmeye çalışır. Bu nedenle de orta gezegen çok kolay çalışamayabilir.)

Dolunay döneminde Güneş Koç’ta ve Ay Terazi’de olduğundan diğer insanların sizi kendiniz olduğunuz için kabul etmesinin önemli olduğunu fark edersiniz. İlk önce kendi ihtiyaçlarını dikkate alan ve sizin ihtiyaçlarınızı görmezden gelen insanlarla zaman geçirmek istemezsiniz. Güneş’in Kayron’la yaptığı kavuşumla bu tür bir ilişkinin size getirdiği üzüntüyü hissedersiniz. Ve bu size rahatsızlık verebileceği gibi Güneş’in Jüpiter’le kavuşması ve Ay’la karşıtlık oluşturmasıyla birlikte yola devam etmeli ve ilişkiyi bitirmelisiniz.

Merkür’ün bir saatten kısa bir süre sonra Kuzey Ay Düğümü ile kavuşum oluşturmasıyla birlikte yeni durumlara ve ilişkilere geçmeye hazırsınızdır. Diğer insanlar size değer vermiyorsa, hayatınızda olmayı hak etmiyorlar demektir. Ayrıca başarıya ve mutluluğa ulaşmak istiyorsanız, başkalarının desteğine ihtiyacınız olduğunu da biliyorsunuzdur. Değer sisteminizi destekleyen bir yaşam tarzı yaşamanız gerekirken hepsini kendi başınıza yapamazsınız.

Hayallerinizi tezahür ettirmenin yollarını bulmak, Venüs’ün Neptün’le 60°’lik açı oluşturduğu 7 Nisan da çok önemlidir. Mümkün olan her fırsattan yararlanmalısınız. İster ruh eşinizi bulmak, ister finansal planlar yapmak, hatta yeni bir iş aramak olsun.

Aynı zamanda Venüs gibi kişisel bir gezegen Neptün’e bir açı yaptığında, bu açı olumlu olsa bile, her zaman dikkatli olmanız gerekir. Hayallerinizi tezahür ettirmenin yollarını bulmak iyi bir durumdur. Ancak Neptün dahil olduğunda planlarınıza gerçekçi bir şekilde yaklaşamayabilirsiniz. Bugün bu enerjiyi kullanmanın en iyi yolu, hayallerinizi ve bu hayallere ulaşmak için potansiyel stratejilerinizi listelemektir. Gerekirse stratejilere bir değer etiketi koyun. Ardından önümüzdeki birkaç gün boyunca hayallerinize ve stratejilerinize bakın ve hala istediğiniz bir şey olup olmadıklarını görün. Eğer öyleyse bunları başarmanın pratik bir yolunu bulacaksınız.

8 Nisan’da Venüs’ün geri giden Ceres’le üçgen açı yapması hayallerinizi gerçekçi bir bakış açısıyla gözden geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu iki gezegen bugün olduğu gibi uyumlu bir açı yaptığında tutkulu doğanızı (Venüs) ve stratejik doğanızı (Ceres) dengelemenin bir yolunu bulmak daha kolaydır. Bazı durumlarda hedeflerinize ulaşmak için ödün vermeniz gerekebilir. Ayrıca diğer durumlarda bazı planlarınızı uygularken destek sağlayabilecek kişilerle iletişime geçmeniz de gerekebilir.

10 Nisan, 7 Nisan’da başlayan ruhsal hayallerinizi tezahür ettirme arayışınızda bir doruk günü olarak görülebilir. 7 Nisan’da Venüs Neptün’le 60°’lik açı oluşturdu. 8 Nisan’da Venüs geri giden Ceres ile üçgen açı yaptı. Şimdi 10 Nisan’da geri giden Ceres Neptün’le karşıt açı oluşturdu. Bu belirli durumların hayatınızda dönüp dolaşıp aynı noktaya geldiğini gösterir.

Birkaç gün önce hayallerinizi tezahür ettirmenin yollarını bulma isteği vardı. Başlangıçta yaklaşımınız çok gerçekçi değildi çünkü Neptün tarafından bulanıklaştırılmıştı. Sonra Venüs ve geri giden Ceres bir araya geldi ve başarı için bir strateji geliştirmenin ve bazı planlardan ödün vermenin gerektiği görüldü. Şimdi Ceres geri giderken Neptün’le karşıtlık oluşturduğuna göre çok gerçekçi olmayan planları bırakabilirsiniz. Olumlu düşünmeye inansanız da plan gerçekçi değilse başarısız olacağı konusunda emin olabilirsiniz. Fakat başarısızlık kesinlikle hayatınızda istemediğiniz bir şeydir.

11 Nisan’da Venüs İkizler burcuna girdiğinde iletişim çok önemli hale gelir. Venüs’ün günün ilerleyen saatlerinde Plüto’yla üçgen açı yapması da bu konuya daha fazla vurgu yapar. Venüs’ün ikizler burcunda olması ilginç bir yerleşimdir. Diğer insanların sözlerinizin arkasındaki anlamı anladığınızdan emin olmak istersiniz. Başkalarıyla iletişim kurarak sorunları çözebileceğinizi düşünürsünüz. Ayrıca yeni fikirlere de açıksınızdır.

Venüs Plüto’yla üçgen açı oluşturduğunda haklarınızı savunmak konusunda daha kararlı hale gelirsiniz. İçinde bulunduğunuz durumlara tutkulu bir şekilde yaklaşırsınız. Aynı zamanda diğer insanların yanınızda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olacak şekilde iletişim kurabilirsiniz. Gerçekte sözleriniz bazı insanlara ilham verebilir.

14 Nisan’da Venüs Satürn’le kare açı yaptığı için ilişkilerde biraz zorluk yaşanabilir. Venüs İkizler burcundayken insanlar sizi dinlemeye istekli değilmiş gibi hissedebilirsiniz. Aksine sizi eleştirel bir şekilde değerlendirdiklerini düşünebilirsiniz. Aslında aynı şeyi yapıyor olabilirsiniz. Yani kendi eylemlerinizi aşırı derecede eleştirebilirsiniz. Bugün kendinize karşı nazik olmak çok önemlidir. Her şeyi çok fazla ciddiye alma eğilimi vardır. Bu aşırı tepki vermenize sebep olabilir. Kendinizi çok sert bir şekilde yargılayabilirsiniz. Bugün akışa bırakmanız gereken bir gündür. İşler konusunda çok zorlanırsanız onları başka bir güne erteleyin. İnsanlar çok eleştirelse kendinizi onların etki alanından çıkarın.

Güneş 20 Nisan’da Boğa burcuna girmeden önce nadir görülen bir Güneş Tutulması meydana gelecek. Bu tutulma esnasında bazı yerlerde kısmi tutulma veya dairesel bir tutulma olduğu halde diğer yerlerde tam bir Güneş tutulması meydana gelecek. Güneydoğu Asya, Doğu Hint Adaları, Avustralya, Filipinler ve Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde yaşıyorsanız kısmi bir tutulma göreceksiniz. Batı Avustralya, Timor-Leste ve Endonezya’da (Batı Papua ve Papua) yaşıyorsanız tam tutulmayı göreceksiniz. Bu tutulma Saros 129 serisinin bir parçasıdır.

Bu tutulma gerçekleştiğinde hem Güneş hem de Ay 29° 50’da Koç burcunda olacak. Kavuşum oluştuktan kısa bir süre sonra Ay 12: 13 EDT’de boşlukta kalacak ve 12: 30 EDT civarında Boğa burcuna girecek. Ve Güneş aslında Boğa burcuna Ay’dan biraz daha erken yani 12:15 EDT’de girecek. Işıklar Boğa burcuna girdikten hemen sonra Kova’daki Plüto’ yla kare açı oluşturacaklar.

Güneş tutulmasının meydana geldiği süre zarfında Ay Güneş’i bloke eder ve ışığı, ateşi temsil eden Güneş, suyu ve ateşi söndürme yeteneğini temsil eden Ay tarafından görüş alanından gizlenir. Bu tutulma Koç burcunun son derecesinde olduğu için diğer insanlar sizin hayatta istediklerinizi yapma yeteneğinizi engelliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sanki siz bir şeylere ulaşmaya çalışırken başkalarının sizi boğmaya çalıştığını düşünebilirsiniz.

Ruhsal anlamda bu kim olduğunuzu ve hayatta ne istediğinizi anlamak için iyi bir zamandır. Geri çekilmek, boğulmak bazen sizin için neyin önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Tarot kartlarından keşişin bu enerjinin büyük bir yansıması olduğunu düşünüyorum. Gideceğiniz yolu anlamak için ışığa yansırsınız.

Tutulma gerçekleştikten sonra Güneş Boğa burcuna girecek ve günün ilerleyen saatlerinde Plüto’yla kare açı oluşturacak. Bu enerji ihtiyaçlarınızı anlamanızın sizin için ne kadar önemli olduğunu vurgular. Daha da önemlisi hayatınızı ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde yaşama konusunda tutkulu olabilirsiniz. Size yapmanız gerekenleri söyleyen diğer insanlara katlanamayabilirsiniz. İnsanlar bu noktada sizi desteklemeye istekli değilse yapmanız gerekenleri kendi başınıza yapmak durumunda kalabilirsiniz.

21 Nisan’da Boğa burcundaki Merkür geri gitmeye başlayacak ve değerlerinizi yeniden gözden geçirmek ve hayatınızı değer sisteminize göre yaşama konusunda planlar oluşturmak için birkaç haftanız var. Merkür 14 Mayıs 2023’e kadar geri gidiyor olacak.

Merkür geri giderken hayatınızdaki durumları gözden geçirmeye devam etme eğilimi vardır. Kafanızda devamlı çalan bir video kaset gibi aynı sahneyi tekrar tekrar oynatma gibi bir durumun içinde olabilirsiniz. Bu özellikle Merkür Boğa burcunda olduğunda geçerlidir. Başkalarıyla yapılan konuşmaların ince detaylarını anlamaya çalışabilirsiniz. Hiçbir şeyi hafife almayabilirsiniz. Ancak bu sürekli gözden geçirme süreci de çok yorucu olabilir. Bir musluğun damlaması veya asla durmayan bir davulun vuruşu gibi olabilir.

Dünyanızda neler olup bittiğini anlamanız sizin için çok önemlidir. Birisi size yeni bir konsept sunarsa üzerinde düşünmek istersiniz. Merkür geri gitmek üzere hareket ederken Ay’ın önce Merkür ile kavuşum oluşturduktan sonra Uranüs ile kavuşuma doğru hareket edeceğini belirtmek de önemlidir. Yani yeni fikirlere açık olduğunuzu düşünebilirsiniz ama gerçekte bu böyle değildir. Duygusal olarak o kişi veya durum sizin için iyi olmasa bile güvenlik duygusu sağlayan hiçbir şeyi bırakmak istemezsiniz. Merkür’ün bu geri gitme döneminde içinde bulunduğunuz bir durumda kalıp kalmayacağınıza veya bir kişiyi terk edip etmeyeceğinize karar vermek durumunda kalabilirsiniz.

22 Nisan’da geri giden Ceres, Boğa’daki Merkür’ün geri gitmeye başlamasından bir gün sonra Jüpiter’le 150°’lik açı oluşturacak. Ceres ve Jüpiter’in mitolojide benzersiz bir ilişkisi vardır. Ceres, kızı Persephone’yi Hades’e kaptıran anne Demeter’i temsil eder. Jüpiter, Hades de dahil olmak üzere diğer tüm tanrı ve tanrıçalara hükmeden tanrı Jove’u temsil eder. Ceres, Persephone’nin gittiğini fark ettiğinde, kalbinde ne hissettiğini göstermek için dünyayı karanlığa ve soğuğa sürükledi. Persephone’nin Hades tarafından kaçırıldığını öğrendiğinde, Persephone’yi kendisine geri getirmesi için Jüpiter’e döndü. Jüpiter bunu yapamayacağı konusunda ısrar etti çünkü Persephone şimdi Hades’in yeraltı alemindeydi, nardan yemişti ve birisi bu yeraltı aleme girdiğinde geri dönemezdi. Ceres, Persephone dünyevi plana geri dönmeden, karanlığa ve soğuğa daldırdığı dünyanın asla iyileşemeyeceği ve insanların artık olmayacağı konusunda ısrar etti. Ceres Jüpiter’i uzlaşmaya varılırsa bir çözüme ulaşılabileceğine ikna etmek için gücünü kullandı ve sonuçta Persephone altı aylığına dünyaya geri dönecek ve altı ay yeraltı dünyasında kalacaktı. Böylece mevsimlerin döngüsü başladı ve hala devam ediyor.

Ceres geri giderken Jüpiter’le 150°’lik açı oluşturduğunda hayatınızda istediğinizi elde etmek için ödün verdiğiniz zamanları tekrar düşünmek önemlidir. Bu tavizler buna değer miydi? İstediğinizi başardılar mı? Belki de geri giden Ceres Jüpiter’le 150°’lik açı yaptığı için şimdi istediğinizi tam olarak elde edemediğinizi düşünebilirsiniz ve şimdi tekrar uzlaşmanız gerekir. Ya da belki de bu uzlaşma alanları için bedel ödediğinizi fark edebilirsiniz ve şimdi bu bedellerden yararlanmaya ve hayatınıza devam etmeye hazır olabilirsiniz. Her iki durumda da gücünüz ve gerektiğinde uzlaşma yeteneğinizle hayatta ihtiyacınız olanı elde etmenin yollarını bulabilirsiniz.

25 Nisan’da diğer insanlarla meseleleri tartışırken övgü sözlerinizin hayatınızdaki insanlar üzerinde iyileştirici bir etkisi olabilir. Bu övgülerin nerede önemli olduklarını görebilirsiniz. Aynı zamanda başkalarına onlar hakkında nasıl hissettiğinizi söyleyebilirsiniz. Bu diğer insanları umursadığınızı göstermek için iyi bir gün.

Mars’ın Kayron’la kare açı yaptığı 27 Nisan’da insanların size koşarak gelmeye istekli olduklarını görerek şaşırabilirsiniz. Mars Yengeç’te olduğu için onların ihtiyaçlarına duyarlı olmaya çalışabilirsiniz. Ancak özellikle Koç’taki Kayron ile bundan yararlanmaya çalışmak söz konusu olmaz. Mars Yengeç’teyken meselelerden ve yüzleşmekten kaçınma durumu olabilir. Bu nedenle haklarınızı savunmak zor gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda geri çekilin. Mümkünse odadan çıkın ve kendinizi sorunla karşılaşmaya hazır hissettiğiniz başka bir gün konuya geri dönün.

Ay sona ererken 29 Nisan’da Mars Uranüs’le 60°’lik açı oluşturacak. Bugün kendinizi özgür hissedebilirsiniz. Diğer insanlarla ilgilenmek zorunda olmadığınızı düşünebilirsiniz. Sadece kendi şartlarınızla hayatınıza devam edebilirsiniz. Mars Yengeç burcundayken zaten çok fazla insanla etkileşime girmek istemeyebilirsiniz. Hayatınıza yeni bilgiler girse bile biraz beklemek, bilgiyi işlemek ve belki de başka bir gün harekete geçmek gerekebilir. Evet zaman zaman Mars Yengeç burcundayken erteleme eğilimi vardır ancak bugün bu aslında size fayda sağlayabilir. Bugün başkalarıyla iletişim kurarken nüansları anlayabilmeniz için daha düşünceli olmak iyi bir fikirdir. Eğer bu nüansları görmüyorsanız başkalarının size gösterdiği hem görsel hem de sözlü ipuçlarını dikkate alabilirsiniz.’’

Misty Kuceris © 2023

Home

Çeviren: Belgin Avunduk

Close