Regulus Başak’ta: Muhafız Değişimi

Sabit yıldız Regulus 28 Kasım 2011’de Başak burcuna giriyor. Aslan’da 2160 yıl geçirdikten sonra şimdi Başak burcuna geçiş yapıyor. Bu yıldız bir şeyi kral yapan, kendi prestiji ile bağlantılı olanlara ün ve onur bahşeden bir yıldız, kahramanların yıldızı olarak bilinir. Aynı zamanda paranın mutluluk için olmazsa olmaz bir şart olmadığı uyarısıyla gelir.

Regulus, Küçük Kral, sıkça Cor Leonis, Aslan’ın Kalbi olarak adlandırılır ve sembolik olarak Ezip Geçen Ayaktır. İ.Ö. 3000’de Persler’in 4 kraliyet yıldızından biriydi, o zaman Kuzey’in Gözcüsü olarak, yazdönümünün habercisiydi. (Robson, p.194-195.) Şiddet, yıkıcılık; başarısızlık, hapse düşme ve korkunç ölümlerle sonuçlanan kısa süreli askeri başarılar, zafer, yüksek ve yüce idealler ve manevi güç verir ve himayesindekileri yüce gönüllü, oldukça liberal, cömert, hırslı, güçten memnun, kumanda etmek isteyen, canlı ve bağımsız yapar. (*Robson,p.195.)

Binlerce yıldır ekliptiğe yakın yerleşmiş olan ve zodyağın dört köşesini işaretleyen dört Kraliyet Yıldızı’ndan biridir Regulus. Bu dört Kraliyet Yıldızı zodyağın sabit burçlarını onurlandırırlardı, Antares-Akrep, Regulus-Aslan, Formalhaut-Kova, ve Aldebaran Boğa, ancak hem burçlar o zamandan bu yana ilişkilendirildikleri orjinal takımyıldızların hizasından kaymışlardır hem de takımyıldızların içindeki yıldızlar. Formalhaut şimdi değişken Balık’ın 4. derecesindedir, Aldebaran İkizler’in 9. derecesinde, Antares Yay’ın 9. derecesinde ve Regulus sıfır derece Başak’ta bulunmaktadır. Antares ve Aldebaran gökyüzünde tam olarak karşılıklı durmaktadırlar, MS 1300  civarında kaymışlardır, ve Formalhaut Balık’a MS 1725 civarında geçmiştir.

Sabit yıldızların anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şu adresi ziyaret ediniz: http://www.constellationsofwords.com/stars/

Kraliyet Yıldızları’nın sabit burçlardan değişken burçlara kayması, tropikal zodyağın her 72 yılda bir 1 derece geri gitmesine dayanır. Bu Ekinoks’un sapması olarak bilinir. Tropikal Astroloji olarak adlandırılan ve popüler batı astrolojisi metodu, zodyağı, her sene 20-21 Mart tarihlerinde Güneş’in Ekinoks noktası ile aynı hizaya geldiği, Güneş’in Koç burcuna doğru ilerlediği sıfır derece Koç ile başlatır. Bu noktadan 12 zodyak burcu otuzar derece ile sıralanır.

Dünyanın güçlü bir elit tarafından ve toplumların para ve güç tarafından yönetildiğini göz önüne aldığımızda Başak’a girmekte olan Regulus’un zamanlamasının oldukça yerinde olduğu gözüküyor. Şimdi Regulus hizmet, beceriklilik, teknoloji ve görevin burcuna giriyor. Atıklar, küresel kaynaklar, verimlilik ve bir şeylerin nasıl daha iyi çalışacağı gibi konuları düşünürsek, bu geçişin en azından zamanlamasının doğru olduğunu söyleyebiliriz. Bir tür hizmet yapmaya çağırılıyoruz, daha iyi bir dünya şekillendirmeye yardımcı olmak için.

Aslan Güneş tarafından yönetilen bir Ateş burcu, Başak da Merkür tarafından yönetilen bir Toprak burcudur. Birinden diğerine geçiş yeni bir odaklanma, yeni bir enerji getiriyor. Aslan’dan Başak’a Regulus anlamını, savunduğu şeyleri değiştirmeyecek, ancak yeni bir etkisi olacak.  Merkür tarafından yönetilen Başak, maddi bağımlılıklar ve kaynaklardan uzaklaştıracak bir aydınlanmaya işaret ediyor olabilir, ancak, aynı zamanda küresel kaynakların ve ekonominin etkin ve akıllıca yönetilmesi ihtiyacını da vurgulamaktadır. Şimdi açgözlü, güç peşinde koşan, altın arayan, egoları ile hareket eden megolamanyakların kendi açgözlü gündemlerinden, bu yüce gezegene, onun değerli kaynaklarına ve bu gezegenin iyileşmesine hizmet eden davranışları benimseyenlerin gündemlerine geçiyoruz. Şimdi gereken “vermek”tir, etrafımızdaki dünyaya amaca yönelik ve evren ile bağlantılı bir biçimde davranmak. Biz Dünya’mızı çok uzun süredir bir oyun alanı olarak kullandık, ve Başak enerjisi şimdi bizden, sonsuza kadar burada olacağını düşündüğümüz ancak tehlikeli ve yıkıcı hale gelmiş olanlara karşı çok daha saygılı olmamızı istiyor.  “Iklim değişikliği” ni uydurulmuş bir kontrol taktiği olarak ya da döngüsel bir fenomen olarak düşünmemiz, gezegenin doğal kaynaklarını yok etmeye devam etmemizi ve bilinçsiz bir şekilde gezegeni kirletmeye devam etmemizi gerektirir mi? Ya da Dünya gezegenine bağımız ile ilgili davranış biçimimizi değiştirmek üzere bir şeyler mi yapmalıyız?

Dünya gezegeninin ve değerli kaynaklarının iyileşmesine,Yüce gezegene hizmet edecek şekilde davranmayı öğrenenler, bir sonraki çağın kahramanları olacaklar.

Bu geçiş Regulus’un (önümüzdeki birkaç sene daha devam edecek olan) Neptün ve Kayron’un karşısına geçişi ile daha da vurgulandı. Neptün gelecek yıl 2012 Şubat’ında yine sıfır derece Balık’ta olacak, bu da eski muhafızın değiştiği ego merkezli yöneticilerden, kollektif ve evrensel ihtiyaçlara daha duyarlı yöneticilere geçildiğinin bir başka işareti.  Sabit Yıldızlar, ancak bir gezegenle kavuşum yapıyorlarsa gerçekten dikkate alınırlar, ancak Neptün ve Kayron’un bu zamanda karşıt açıda olmaları oldukça önemli gözükmekte ve bu ya da bir sonraki çağda neler olacağının belirsizliğine işaret etmekte. Regulus 72 sene boyunca sıfır derece Başak’ta kalacak, ancak Neptün sadece 2013-14’e kadar karşıt durumda olacak. Biz önümüzde ne olduğunu göremiyoruz, ne tür bir liderlik aradığımızdan ya da kolektif amaçlar doğrultusunda konulan standartlara kimlerin ulaşabileceğinden de.

Kaynak –Solar Fire V8

Yukardaki harita Regulus’un Başak’a geçişini ve bu geçişin neyle ilgili olabileceğini gösteren sembolik bir haritadır. Regulus’un Aslan’da bulunduğu bir önceki çağ IO 157 (kaynak Solar Fire Software) yılında önemli bir gelişme tespit etmek güç, ancak daha sonra Batı dünyasının gelişmesinde önemli etkisi olacak olan, oldukça ataerkil, “Aslan” gibi olan Roma Cumhuriyeti’nin güç kazanmakta olduğu dikkat çekiyor. Bu geçişten kısa bir süre sonra bazı ilginç gelişmeler var, Pluto Regulus’a kare açı yaparken, Julius Ceasar doğmuştur, Pluto Regulus kavuşumunda, Octavian’a, Senato tarafından egemen yetki verilmiştir. Neptün’ün açıları Cumhuriyet’ten İmparatorluk’a geçiş ve Ceasar’ın ölümü ile bağlantılı gözükmekte ve İsa’nın ölümü de Neptün’ün İS 33 yılında Neptün’ün Regulus ile karşıt açı yapması ile bağlantılı gözükmektedir.

Kesinlikle bir kayma olacaktır, bu zaman içinde yapılanmaya başlamıştır ve önümüzdeki on yıl ve ötesinde de devam edecektir, bu nedenledir ki belirgin bir tarih büyük bir gösterge olmayabilir, ancak yine de yukarıdaki haritayı göz önüne almak ilginç olacaktır. Merkür Yay’da geri gitmektedir. Gezegeni işgal etme konusundaki dürtümüzü tekrar gözden geçiriyor muyuz? Gelecekte bizi neler beklediğine tekrar bakıyor muyuz? Venüs’ün Pluto’ya yakın olması ve Uranüs’e kare yapıyor olması, Pluto Uranüs karesinin gücü hakkında hissettiklerimize ve beraberinde getireceklerine ekleme yapıyor. Venüs burada “Küresel Değer Sistemi”ni temsil ediyor, ne istediğimiz neyi değerli bulduğumuz, dünyamızdan neyi ve nasıl kendimize doğru çektiğimiz hayli önemli hale geliyor. Daha fazla hırs, açgözlülük, kıskançlık, para peşinde koşma, tembellik, gurur ya da sevgi, barış ve uyum. Bu “Kova Çağı”nın gelmesinden çok daha önemli gözükmekte. Tropikal zodyağı kullanırsak, Kova Çağı ancak, şu anda 5 derece Balık’ta olan sapmış ekinoks noktası 0 derece Koç’un, Kova burcuna ilerlemesi ile olabilir, bunun için de 350 yıl daha beklememiz gerekmektedir.

Bilinçteki bu büyük kaymanın bir başka ilginç sembolü de bu çağın sonunu anlatan Maya yaratılış hikayelerinden doğmaktadır. Maya’ların gelişmiş takvimleri 2011 ve 2012’de sona ermektedir, bu yaratılış hikayeleri bizim şu anda deneyimlemekte olduğumuz kaymaları açıklamaktadır ve bunlar hiç şüphesiz 2012 ve 2013 yıllarında daha da yoğunlaşacaktır. Maya mitolojisi İnsan’ın Son Çağı’nı yöneten kokuşmuş lider Seven Macaw’ın düşüşünden bahseder. Güneş tanrısı Hunaphu ikiz oğullarının öcünü almaları sayesinde yerine kavuşmuştur. Evrensel bilincin ego bilincinin tekrar yerini almasının imgesidir bu.

Bu arada:

Kendinize Muhafız değişimi yaşanırken sizin hizmetiniz ne olabilir onu sorun. Sizin yüce hizmetiniz ne olacaktır, gezegenin iyileşmesi ve sağlığındaki rolünüz ne olacaktır: Herkes, dünyada neyin önemli olduğuna dair kafa yapısını değiştirmeye, sorumluluk almaya ve rolünü oynamaya davet ediliyor.

Dünya gezegeninin ve değerli kaynaklarının iyileşmesine ,Yüce gezegene hizmet edecek şekilde davranmayı öğrenenler, bir sonraki çağın kahramanları olacaklar.

* Solar Fire yazılımının hesaplamalarına göre., her burcun 30 derece birbirinden ayrı olduğu tropikal zodyağı kullanırken burçların bölünmeleri kesin olamasa da, Regulus’un Başak’a geçmesinin zamanlaması budur.

Çeviren: Seda Saldamlı

Alıntı: http://www.cosmicintelligenceagency.com/2011/07/regulus-virgo/

Close