SATÜRN VE NEPTÜN GERİ GİTMEYE BAŞLADILAR

Satürn 30 Haziran 2024’ de Balık burcunda geri gitmeye başlamıştı. 2 Temmuz’da Balık burcundaki Neptün de 29° 55’ da iken geri gitmeye başladı. Satürn Kasım 2024’e kadar ve Neptün de 8 Aralık 2024’ e kadar geri hareket ediyor olacaklar.

Gezegenler gerilemeye başladıklarında bizi yavaşlamaya ve temalarını keşfetmek için içe dönmeye teşvik ederler. Satürn’ün 30 haziranda geri gitmeye başlamasıyla eski yapıların ve oluşturulan temellerin tekrar değerlendirilmesi söz konusu olabilir. Yaşamda daha iyi kurallar geliştirebilmek için sınırları anlamak ve herhangi bir eylemi yapmadan önce geçmiş tecrübeleri de değerlendirmek daha iyi olabilir. Ayrıca içe yönelerek durumları tekrardan ele almak, yarım kalan işleri tamamlamak veya tekrardan üzerinden geçmek için ideal zamanlardır. Hatta zihinsel anlamda rahatlama endişe ve korkulardan arınma da söz konusu olabilir.

Bu yaklaşık 4,5 aylık dönemde kendinizi biraz yorgun ve yalnız hissedebilirsiniz. Satürn geri hareket ettiğinde yavaş hareket etmek önemlidir. Herhangi önemli bir karar vermeden önce acele etmemelidir. Bu zaman dilimi aslında içsel gücü toplamak ve düşünmeye zaman ayırarak hayatınızdaki birçok sorunu çözebilmeye olanak verebilir.

Satürn Balık burcunda olduğundan hedeflere ulaşmak için bilinçli aklın isteklerini bir kenara bırakarak, akışla devam etmek, burnunun ucuna gelmiş şeyleri yapmaya odaklanmak pratik çözümler bulabilmeyi kolaylaştırabilir. Balık burcunun yöneticisi Jüpiter ikizler burcunda hareket ettiğinden değişen şartlara uyum sağlamaya çalışırken tarafsız olabilmek ve aklı devreye sokarak bilgi alışverişinde bulunmak da yol almada yardımcı olabilir.

2 Temmuz’ da Neptün Balık burcunun 29 derece 55 dakikasındayken geri hareketine başladı. Neptün yılda 1 kere ve 157 gün geri gidiyor. Bu da yaklaşık 5,5 aya denk geliyor. Neptün geri gitmeye başladığında etkilerini hissetmek zordur. Çünkü Neptün yavaş hareket eder ve Güneşin etrafında dönmesi uzun zaman alır.

Neptün 4 Mayıs 2024 / 4 Eylül 2024 tarihleri arasında 29° de geri gidiyor olacak. Anaretik veya kritik derece dediğimiz 29 derecedeki bir gezegenin etkileri yıkıcı veya zorlayıcı olabilir. Bu eşikten atlamadan önceki son bir test olarak da değerlendirilebilir. Neptün diğer gezegenler tarafından tetiklendiğinde temalarıyla ilgili konularda çözülmeler, sonlanmalarla ilgili bazı deneyimler yaşanabilir.  

Neptün’ün fonksiyonu birliği idrak etmek, şefkatli, merhametli, özverili, kabullenici olmak ve kendini bir ideale adamaktır. Geri hareket ettiğinde ise hayal dünyasında yaşamaya, içsel dünyaya dönmeye ve sorumluluklardan kaçmaya eğilim gösterilebilir. Ruhsal ve fiziksel yönden aşırı duyarlılık, kendini feda etmek, kalabalıklardan kaçmaya çalışmak gibi konularda yaşanabilir. Rüyalar ve korkular devrede olabilir ancak Neptün’ün geri gittiği dönemlerde korkularla başa çıkabilmek ve onları bırakmak için iyi bir zamandır. Geçmişteki bazı illüzyon ve aldatmacaların farkına varabiliriz. Bununla birlikte geri giden Neptün, kişilerin hayatlarında belirli bir ilişki, davranış, herhangi bir kalıp veya durum hakkında fanteziye, hayallere, yanılsamaya çok fazla kapılmışlarsa onları gerçekle yüzleşmeye ve gerçeği kabul etmeye zorlayabilir. Ayrıca bu dönem farkındalığımızın arttığı ve sezgilerimizin güçlendiği bir dönem olabilir.

Kaynakça: Astroloji Dersleri, Barış İlhan                                                                                                                                                               The Aneretic Degree, Helen Adams Garrett, 1993                                                                            -https://horoscopes.astro-seek.com/astrology-ephemeris

Close