SINIRDA DOĞMAK

Fellissa Rose

‘Sınırda doğmak’ terimi, Güneş bir burçtan başka bir burca geçerken dünyaya gelmiş olma durumunu ifade eder. Güneş’in burç değiştirme günleri yıldan yıla değiştiği için, örneğin 19 Ocakta doğmuş bir kişi bir Oğlak veya bir Kova olabilir. Güneş tam geceyarısı gibi belirli bir saatte burç değiştirmez, dolayısıyla kişinin burcu, doğum saatine ve yerine bakılarak belirlenir. San Fransisco’da Güneş Kova burcuna yaklaşık 12:15’te girerken, aynı anda New York’ta saat 15:15 olduğu için, o gün saat 12:15’te New York’ta doğan kişinin Güneş’i Oğlak olabilir.

Zodyak’ta (burçlar kuşağı) 12 burç vardır ve her bir burç 30 dereceden oluşur, böylece 360 derecelik daire tamamlanır.  Bir burcun 29. derecesinde bulunan bir gezegen değişken olarak tanımlanır, yani bu gezegen hem sınırları içinde bulunduğu burcun ve hem de bir sonraki burcun özelliklerine sahip olabilir. Örneğin bir kişi 29 derece İkizler burcunda doğmuşsa, bu kişide hem İkizler, hem Yengeç karakteri bulunabilir. Bu birey bazen mantıklı ve çözümsel kararlar vererek hayata bir İkizler gibi yaklaşır, bazen de bir Yengeç gibi duygusal ve sezgisel hareket eder. Diğer gezegenlerin veya Yükselen ve Tepe Noktası’nın bu iki burçtan birine düşmesi, kişinin o burca biraz daha eğilimli olması anlamına gelir.

Bir gezegenin değişken olması bireyin tutarsız olması anlamına gelmez. Çünkü bu durum kişiye daha geniş bir perspektif ve daha geniş bir seçim olanağı sağlar. Bu konumun muhtemel zorluğu, kişinin aynı anda iki yöne birden çekilmesi, ve iki burç arasında gidip gelme durumu  olabilir. Kendileri için durum rahat olabilir, ancak diğer insanlar bu davranışı kafa karıştırıcı ve belirsiz bulabilirler.

Güneş’in, herhangi bir gezegenin veya köşe noktalarının (Yükselen, Alçalan, IC veya MC), bir burcun ilk derecesinde bulunması, o burcun ifadesine çok güzel bir renk katar. Güneş’i bir burcun sıfırıncı derecesinde bulunan kişiler, genellikle bulundukları ortamda kendilerini bir yabancı gibi hisseder ve bu durum kendilerini ifade edişlerine yansır. Bir anlamda sıfırdan başlama durumundadırlar. Akranları, aileleri ve toplumun koşullandırmaları onları etkilemez. Genellikle bir “farklı” olma duygusu vardır ve bu kişiler hayatlarını geldikleri yerden ve kendilerinden beklenenden çok farklı bir şekilde şekillendirirler.

Bu durum doğum haritasındaki diğer gezegenler içinde geçerlidir. Örneğin uyumun ve ilişkilerin yöneticisi Venüs, bir bireyin haritasında bir burcun sıfırıncı derecesinde bulunduğunda, bu birey kişisel ilişkilerinde ve estetik zevkinde çok farklı bir özellik segileyebilir. Bu özellik iyi veya kötü değildir, farklı ve oldukça ilgi çekici olması muhtemeldir.

****

Bu yazı ‘www.astroloji.8k.com’ sitesinden alınmıştır, maalesef site şu anda kapalı olduğu için kendilerini bulup izin alamadık. Ancak yazı çok bilgilendirici olduğu ve bu konuda çok sayıda soru aldığımız için yazının kaybolup unutulmasını istemedik, dolayısıyla biz yayınlıyoruz. Sitenin sahibi bizimle temasa geçerse seviniriz.

Close