Venüs Başak’ta

9 Ekim’de Venüs, “düşük” konumda olduğu Başak burcuna girdi. Artık sıcak, içten, yaratıcı sevgi tarzından ziyade (Venüs Aslan) gerçekçi, temkinli ve işlevselliği öne alan ilişki tarzı önemli hale geliyor.

Değişken bir toprak burcu olan Başak’taki Venüs öğrendiklerini kusursuzlaştırarak ve onları uygulayarak, ustalık geliştirmeyi arzular. Başak burcunun varoluşsal hedefi bir konuyu detaylı bir şekilde ele alma, bir şeyi yapabileceği en mükemmel hale getirmektir. Bu yol da kullandığı araçlar; gözlemlemek, analiz etmek, aksaklıkları saptayıp düzeltmek, kusursuzlaştırmak, bir düzen kurmak, somut bir şekilde hizmet etmek, işlevsel olarak kullanmak üzere yararlı ile yararsızı ayrıştırmak ve farklı bilgiler arasında koordinasyon kurabilmektir.

Olumsuz olarak, detaylara takılma ya da her konuyu gereksiz yere detaylandırma, kusur bulma, aşırı analiz etme, sürekli eleştirme söz konusu olabilir. Hatalara karşı aşırı hassasiyet, ayrıntılarda boğulma “resmin bütünü”nü görmeyi engelleyebilir. Kendi düzenini ve planlarını başkalarına dayatma görülebilir. İşler kendi planının dışına çıktığında sürekli bir endişe, kaygı söz konusu olabilir. Sürekli somut sonuçlara odaklanmak, yararlı ve yararsızı ayrıştırayım derken sadece fayda gözeten ve hayatın güzelliğini kaçıran birine dönüşmek ve insanları veya ilişkileri işlevselliğine göre değerlendirmek Venüs’ün sevgi prensibini baltalayacaktır. Temkinli, dikkatli ve gerçekçi bir hal alan ilişki kurma tarzımız aşırı mükemmeliyetçilik ve telaş, işlerin planlandığı gibi gitmemesi endişesi nedeniyle yıpratıcı bir hal alabilir. Sadece yararlı olanı sevmek ve sürekli kusur bulmak hem bizim için hem karşı taraf için yorucu olacaktır. Merkür ve Venüs arasında karşılıklı ağırlamayı dikkate alırsak kendi isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı ölçülü ve diplomatik bir şekilde karşı tarafa ifade ederek karşımızdakini “anlamaya” yönelik iletişim kurmak, pratik ve etkin çözümler üretmek problemlerle baş etmeyi sağlayacaktır. Kendi hatalarımızı düzelterek yeteneklerimizi kusursuzlaştırabilir, zararlı ve yararlı unsurları ayrıştırarak daha kaliteli ilişkiler yaşayabiliriz.

Astroloji Dergisi/ Yazan: Hülya ÇELEBİ

Tablo: Virgo’- Full Drill Diamond painting Kit- YLJ Art Shop

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Close