Venüs-Jüpiter Karesi

Çiçeği küçümseyen, Tanrı’yı da küçümser. // Alexandre Dumas

17 Eylül’de Aslan’daki Venüs ile Boğa’daki Jüpiter arasında gerilimli bir kare açı gerçekleşti. Bu kare açı ilk defa 11 Haziran 2023 de gerçekleşmişti. Venüs’ün Aslan burcunda geri gitmeye başlamasıyla bu açı 22 Ağustos’ta ikinci defa yaşanmıştı. 5 Eylül’de Venüs ileri hareketine başladığında bu defa Jüpiter geri gitmeye başladı. Üçüncü kere gerçekleşen bu açı süresince aşırılık, müsriflik, savurganlık, doyumsuzluk, fazla yeme içme ve kendi hazzına düşkünlük görülebilir.

Aslan’daki Venüs, öz-güvenli, kendini ve kalbindekileri olduğu gibi ortaya koyma konusunda risk alabilen, sadık, onurlu ve cömert bir tarzı gösterir. İlişki kurma biçimi sıcak, içten ve yaratıcıdır. Boğa’daki Jüpiter maddi dünyadaki kaynakların geçiciliğinin farkındadır ancak kendi yeterliliğini, üretkenliğini ve varlığını sürdürebilmek için sahip olduğu kaynaklarını ve özelliklerini seferber ederek maddesel dünyada güvenli ve kendine yeterli bir var oluş yaratmayı önemser. Tabiat ananın kendisine sağladıklarını kullanarak hayatta kaldığını, güvende olduğunu hissettikten sonra bunu takdir edip şükrettiği noktada Jüpiter’e özgü inanç, güven ve “her şey yolunda” duygusuna ulaşır. Ancak Jüpiter geri giderken genişleme, büyüme enerjisi içe yönelmiştir ve bu nedenle fonksiyonlarını dış dünyada yansıtması kolay olmayabilir. Jüpiter’in geri hareketi süreci boyunca kişinin kendisini içsel olarak büyütmesi, içsel bilginin genişlemesi gerekir. Dış dünyadakilerin büyümesinde azalma veya ertelenme söz konusu olabilir. Böylece dikkat içe yönelir. Boğa-Aslan psikolojik süreçleri, insanın kendi kaynaklarına, yeteneklerine ve becerilerine sahip çıkarak kendi içindekileri açıkça ve cömertçe ifade edecek şekilde ilişki kurmayı gösterir.

Açını etkin olacağı birkaç günlük süreçte olaylar karşısında sevgiyi alıp vermeyi fazla abartma veya büyütme eğilimine dikkat etmek gerekir. Bu açı ölçüsüz büyümeyi gösterir. İnançlar konusunda kibirli, gösterişli ve yargılayıcı olma eğiliminden uzak durmak fayda getirecektir. Jüpiter’in aşırı özgüveni ve yapabileceğinden fazlasını vadetme etkisiyle sınırı aşan bir hoşgörü söz konusu olabilir. Fazla yeme içmeye meyil, kilo almaya yatkınlık verebilir. Ölçüsüz para harcamak bizi sıkıntıya sokabilir.

Bu süreci olumlu değerlendirmek için; hayat felsefemizi oluşturacağımız ve hoşgörü geliştireceğimiz sosyal ortamlarda yer almak uygun olur. İlişkiler kanalıyla içsel zenginliğini anlamak, ılımlı, anlayışlı, erdemli davranmak büyüme ve olgunlaşma vadedebilir. Kibiri, beklentili tavırı bir kenara koymak gerekir. Kendi değerimiz hakkında iyimser olmak için, kendi kazanma yeteneklerimize, sahip olduklarımızın yeterliliğine inanıp kendi kaynaklarımızı geliştirmeye yönelik fırsatları değerlendirebiliriz.

Astroloji Dergisi/ Yazan: Hülya ÇELEBİ

Tablo: Irina Tsaritsyna

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

https://www.facebook.com/ Barış İlhan / Jüpiter Yilbaşina Kadar Geri Gidiyor /6.Eylül.2023

Close