Venüs-Jüpiter Karesi

Beni hor görme kardeşim,
Sen altınsın ben tunç muyum?
Aynı vardan var olmuşuz.
Sen gümüşsün ben sac mıyım?

Aşık Veysel

22 Ağustos’ta Aslan’daki Venüs ile Boğa’daki Jüpiter arasında gerilimli bir kare açı gerçekleşti. Bu kare açı ilk defa 11 Haziran 2023 de oluşmuştu. Venüs’ün 24 Temmuz’da Aslan burcunda geri gitmeye başlamasıyla ikinci defa yaşanıyor. Bir gezegen geri hareketi ile ileri hareketine geçiş arasında, durağanlaşmadan önceki ileri hareketine, geri hareketine ve tekrar ileri hareketine geçtiği noktadaki derecelere üç kere dokunur. Geri hareketine geçmeden önceki son ileri hareket derecesi ile geri hareketinden çıktığı son derece, geri hareketi yayı (retrograde arc) veya gölge (shadow) olarak adlandırılır. Yani bu durumda transit Venüs normal 1-2 günün etkilerini 3 buçuk aya yayacaktır. Çünkü Venüs 5 Eylül’de ileri hareketine başladığında bu kare açı 16 Eylül 2023’te bir kez daha yaşanacak. Haliyle bu açı süresince aşırılık, müsriflik, savurganlık, doyumsuzluk, fazla yeme içme ve kendi hazzına düşkünlük görülebilir.

Aslan’daki Venüs, öz-güvenli, kendini ve kalbindekileri olduğu gibi ortaya koyma konusunda risk alabilen, sadık, onurlu ve cömert bir tarzı gösterir. İlişki kurma biçimi sıcak, içten ve yaratıcıdır. Ancak Venüs geri giderken enerjisi içe yönelmiştir ve bu nedenle fonksiyonlarını dış dünyada yansıtması kolay olmayabilir. Yani yaşam sevgisi, kendi benliği ile uyumlu olması, sevmesi ve bu sevgiyi cömertçe dışarıya yansıtması zorlaşabilir. Venüs’ün geri hareketi süreci boyunca ilişkiler, sevgi alma-verme, maddi ve manevi değerler alanı etkilenebilir; buralarda azalma veya ertelenme söz konusu olabilir. Boğa’daki Jüpiter maddi dünyadaki kaynakların geçiciliğinin farkındadır ancak kendi yeterliliğini, üretkenliğini ve varlığını sürdürebilmek için sahip olduğu kaynaklarını ve özelliklerini seferber ederek maddesel dünyada güvenli ve kendine yeterli bir var oluş yaratmayı önemser. Tabiat ananın kendisine sağladıklarını kullanarak hayatta kaldığını, güvende olduğunu hissettikten sonra bunu takdir edip şükrettiği noktada Jüpiter’e özgü inanç, güven ve “her şey yolunda” duygusuna ulaşır. Boğa-Aslan psikolojik süreçleri, insanın kendi kaynaklarına, yeteneklerine ve becerilerine sahip çıkarak kendi içindekileri açıkça ve cömertçe ifade edecek şekilde ilişki kurmayı gösterir.

Açını etkin olacağı süreçte olaylar karşısında sevgiyi alıp vermeyi fazla abartma veya büyütme eğilimine dikkat etmek gerekir. Bu açı ölçüsüz büyümeyi gösterir. İnançlar konusunda kibirli, gösterişli ve yargılayıcı olma eğiliminden uzak durmak fayda getirecektir. Jüpiter’in aşırı özgüveni ve yapabileceğinden fazlasını vadetme etkisiyle sınırı aşan bir hoşgörü söz konusu olabilir. Fazla yeme içmeye meyil, kilo almaya yatkınlık verebilir. Ölçüsüz para harcamak bizi sıkıntıya sokabilir.

Bu süreci olumlu değerlendirmek için; hayat felsefemizi oluşturacağımız ve hoşgörü geliştireceğimiz sosyal ortamlarda yer almak uygun olur. İlişkiler kanalıyla içsel zenginliğini anlamak, ılımlı, anlayışlı, erdemli davranmak büyüme ve olgunlaşma vadedebilir. Kendi değerimiz hakkında iyimser olmak için, kendi kazanma yeteneklerimize, sahip olduklarımızın yeterliliğine inanıp kendi kaynaklarımızı geliştirmeye yönelik fırsatları değerlendirebiliriz.

Astroloji Dergisi/ Yazan: Hülya ÇELEBİ

Tablo: This Artist Uses Esoteric imagery to Activate the Deepest Parts of Your soul

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

https://www.astrolojidergisi.com/venus-ve…/Derleyen:Oya Vulaş

Close