Venüs Kova’ya Giriyor- 03 Ocak 2023

Bugün Venüs Kova burcuna giriyor. 27 Ocak’a kadar burada kalacak.

Bir hava burcu olan Kova akıl boyutunda ve düşünceyle ilgili olduğundan bu süreçte sevgi, barış, ilişkiler konularıyla ilgili tarafsız, bağımsız ve objektif olmak, koşullanmamış/öğretilmemiş yollarla alma verme dengesini kurmak, kendine özgü bakış açısıyla uzlaşı ve ahenk sağlamak gerekebilir.

Venüs’ün Kova geçişi boyunca ilişki kuruş biçimi zihinsel olacağından düşünce alışverişine verilen değer artabilir. Kova’daki Venüs sıra dışılığı, aklı ve teorileri sever. Bir ilişkide eşitliğe değer verir. Bu süreçte rasyonel, tarafsız, insancıl, özgürlükçü ve bireyliğe değer veren bir tarz ile bilinen modellerin dışında, kendine özgü ve orijinal bir şekilde ilişki kurmak isteyebiliriz. Entelektüel kişilere çekilebiliriz. Herkese aynı mesafeden arkadaşça, dostça yaklaşan sevgi tarzı ile eşitliğin ve tarafsızlığın ön plana çıkması, bağlılık gerektiren hiçbir ilişkiye girememek ve böylesi ilişkileri genelleyerek sıradan bulmakla sonuçlanabilir. Ya da tam tersi ilişkinin içinde kalmak, ait hissetmek için boyun eğmeye, tuhaf görünmemek adına kendimize özgü düşünceleri bastırmaya yönelebiliriz.

Bağımsızlık temasının önem kazanmasıyla birlikte sahiplenici olmayan, herkesin kendi yolunu izlemesine imkân veren daha özgürlükçü bir bakış açısı ilişkilerde taahhüt problemine neden olabilir. İlişki içinde özgürlük arzusu aşırı vurgulayıp çarpıtıldığında buna bağlı olarak çok özel olduğumuz duygusuyla tüm özgürlük ve imtiyazları kendimize isteme ve aklına eseni yapma eğilimine karşı temkinli olmak gerekir. Aksi takdirde ne zaman ne yapacağı belli olmayan, güvenilmez, aşırı kayıtsız ve duygusuz biri olarak algılanabiliriz. Gölge yönüyle kendi değerimizi ne kadar sıra dışı olduğumuza bağlayabilir farklı olmak adına tuhaf uçuk kaçık davranışlarla küstahlaşabilir, herkesten kopuk isyankâr tavırlar sergileyebiliriz. Oysa ilişkilerin içinde kendi bireyliğimizi ve kendimize özgü yönleri sağlıklı bir biçimde ifade ettiğimizde kendimizi gerçekten değerli hissettiğimiz bir süreç deneyimlemek mümkün olacaktır.

Yazan: Hülya Çelebi

Resim:sokak ressamı Jisbar, Venüs

Kaynakça: Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999

İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Close