Venüs-Uranüs Karesi, 9 Ağustos 2023

Bugün Aslan’daki Venüs ile Boğa’daki Uranüs arasında gerilimli bir kare açı gerçekleşiyor. Bu kare açı ilk defa 1 Temmuz 2023 de gerçekleşti. Venüs’ün 24 Temmuz’da Aslan burcunda geri gitmeye başlamasıyla bu açı ikinci defa yaşanıyor. Bir gezegen geri hareketi ile ileri hareketine geçiş arasında, durağanlaşmadan önceki ileri hareketine, geri hareketine ve tekrar ileri hareketine geçtiği noktadaki derecelere üç kere dokunur. Geri hareketine geçmeden önceki son ileri hareket derecesi ile geri hareketinden çıktığı son derece, geri hareketi yayı (retrograde arc) veya gölge (shadow) olarak adlandırılır. Yani bu durumda transit Venüs normal 1-2 günün etkilerini 3 buçuk aya yayacaktır. Venüs 5 Eylül’de ileri hareketine başladığında bu kare açı 29 Eylül 2023’te bir kez daha yaşanacak. Haliyle bu açı süresince bağlanma ve özgürlük çatışması neticesinde özgürlüğümüzü ifade ediş tarzımız ile ilişki kurma biçimimiz arasında gerilim yaşayabiliriz.

Aslan’daki Venüs, öz-güvenli, kendini ve kalbindekileri olduğu gibi ortaya koyma konusunda risk alabilen, sadık, onurlu ve cömert bir tarzı gösterir. İlişki kurma biçimi sıcak, içten ve yaratıcıdır. Ancak Venüs geri giderken enerjisi içe yönelmiştir ve bu nedenle fonksiyonlarını dış dünyada yansıtması kolay olmayabilir. Yani yaşam sevgisi, kendi benliği ile uyumlu olması, sevmesi ve bu sevgiyi cömertçe dışarıya yansıtması zorlaşabilir. Venüs’ün geri hareketi süreci boyunca ilişkiler, sevgi alma-verme, maddi ve manevi değerler alanı etkilenebilir; buralarda azalma veya ertelenme söz konusu olabilir. Boğa burcundaki Uranüs, kendine özgü bir maddesel güven ve değer anlayışı oluşturmak ister. Değerleri bilinen/ alışılan mevcut değer sistemlerinden farklıdır. Maddesel güvence ve para kazanmak konusunda geleneksel modellerden özgürleşmeyi hedefler. Kendine özgü yeteneklerle para ve değer kazanmaya yönelir. Herkesin kendine özgü kaynaklarını ortaya çıkarmasını ve kendi yöntemleriyle güvende hissedeceği modelleri bulmasını amaçlar. Boğa-Aslan psikolojik süreçleri, insanın kendi kaynaklarına, yeteneklerine ve becerilerine sahip çıkarak kendi içindekileri açıkça ve cömertçe ifade edecek şekilde ilişki kurmayı gösterir.

Açının etkin olacağı süreçte olumsuz olarak, bilinen- garanti görülen modellere, denenmiş olan şeylere, geleneksel değerlere karşı çıkma, ancak yerine herhangi bir alternatif koyamamaktan doğan değer karmaşası yaşayabilir ya da sırf dikkat çekmek için tüm değerleri reddetme eğiliminde olabiliriz. Herkesin kendi farklılıklarını ifade edebileceği ve farklılığıyla var olabileceği mümkünken tüm değerleri yıkmak sonucunda ortada hiçbir değer bırakmamak ve bundan ötürü gerçek anlamda birey olamamak söz konusu olabilir. İki gezegen de sabit burçlarda bulunduğundan burada en büyük tehlike inatçılık ve sabit fikirliliktir. Fikrinden vazgeçmeme ve değişime direnç çözüm üretmeyi baltalar. Kendimize yeten, kimseye ihtiyacımız olmayan, güvenliğe almış olduğumuz bireyliğimiz tehdit altına girer. Kendi değerlerini başkalarına dayatma ve eleştiriye karşı tahammülsüzlük ya da eleştirilme ihtimaline karşı sevgiyi alıp vermeyi bastırmanın bireyliğin gelişim ve güvenliğini engellemesi söz konusu olabilir.

Bu süreçte kendimizi değerli hissetmek için sevgiyi dışardan beklememek oldukça önemli. Kendinden farklı düşünen herkesi duymaya hazır bir bakış açısı, değişime başkaldıran bir anlayışın önüne geçebilir. Olumlu olarak herkesin özgür olabileceği, kendine özgü değer sistemleriyle bir arada durabileceği bir barış anlayışı geleneksel bir isyan modelinin ve değişime başkaldıran bir anlayışın önüne geçebilir. Kişisel anlamda, kendi bireyliğimizi ve kendimize özgü yönleri sağlıklı bir biçimde ifade ederek kendimizi gerçekten değerli hissettiğimiz bir süreç deneyimleyebiliriz. Bilinen modellerden farklı ve yeteneklerimize uygun değer yaratma becerilerine sahip çıkarak, kendimize özgü bir verimlilik modeli oluşturabilir ve bu şekilde fiziki dünyada sağlam temelli, somut bir bireyliği gerçekleştirebiliriz. Sanat, estetik konusunda sıra dışı bir üretkenlik sergileyebiliriz.

.

Astroloji Dergisi/ Yazan: Hülya ÇELEBİ

Tablo: Rosdorf Park Regain Freedom African American Queen

Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

https://www.astrolojidergisi.com/venus-ve…/Derleyen:Oya Vulaş

Close