YAŞAMDAKİ KRİZ DÖNEMLERİ VE DEĞİŞİM FIRSATLARI

BARIŞ İLHAN

Doğum haritası doğduğumuz anda, kendimizi merkeze yerleştirdiğimiz bir konuma göre gökyüzünün dairesel bir haritasıdır. Bu daire üzerinde burçlar, astrolojik evler ve gezegenler yerleştirilir. Gezegenlerin işaretli olduğu noktalar bizim için o gezegenlerin devinime başladığı noktalardır. Bu devinim gezegenlerin doğduğumuz andaki konumlarından başlayarak saat yönünün tersine doğru hareketine devam edecekleri ve kendilerine özgü sürelerinin bitimiyle aynı noktaya dönecekleri bir süreçtir. 

Örneğin Güneş bir yıl, Ay bir ay ve Satürn 29 yıl sonra aynı noktaya gelecektir. Hatta bu dönemleri anlamak ve işaret edebileceği uyarılardan haberdar olmak için bir doğum haritasına sahip olmak dahi gerekmez. Tüm bilinmesi gereken gezegenlerin devinim hızlarıdır. Herkes için Satürn, 29 yıl sonra, doğum anındaki konumuna dönecektir. Ancak gezegen hareketlerindeki düzensizlikler nedeniyle zamanlarda oluşan sapmalardan kurtulmak için en sağlıklı yöntem bu açıların oluştuğu zamanların Gökgünlüğünden bulunmasıdır. Ancak herkes bu olanağa sahip olmadığına göre yapılacak en iyi şey gezegen devinim sürelerine sıkı sıkıya bağlı kalmayıp, bu süreleri esnetmektir.

KİŞİSEL AÇIDAN GEZEGEN DEVİNİMLERİ

84 Yıl süren Uranüs devinimini birçok astrolog insan ömrüne eşit tutmaktadır. Buna göre 42 yaş, ömrün yarısı, en önemli yaştır: Orta yaş kriz dönemi ve aynı zamanda en verimli olabileceğimiz dönem. Bu biraz çelişik görünüyor olsa da yaşanan bu kriz dönemi insanın kendini gerçekleştirebilmesi için en önemli, hatta belki son fırsat, çünkü bu noktaya kadar veya bu noktada yapılması gerekenler yapılmazsa yaşam inişe geçiyor. Yani mutsuzluk ve doyumsuzluk başlıyor.

Astrolojik açıdan bir yaşam sürecine baktığımızda farklı devinim hızına sahip gezegenlerin bazı dönemlerde çakıştığını görebiliriz. Yaşam boyunca 7 kere Jüpiter devinimi, 3 kere Satürn devinimi, belki 1 kere Uranüs devinimi yaşarız. Neptün ve Pluto devinimleri için bir ömür yeterli olmamasına karşın, yine de bu iki gezegenin devinimlerinden fayda sağlamamız olasıdır.

Bir gezegenin deviniminde özellikle dört nokta çok önemlidir. Devinimin 360 derecelik bir tur olduğunu düşünürseniz, bu tur esnasında doğum haritasındaki orijinal konumuna 2 kere 90 derecelik kare açı, 1 kere 180 derecelik karşıt açı yaptığını görürsünüz. Turunu tamamladığında ise doğal olarak kendisiyle kavuşum açısı yapacaktır. İşte bu kavuşum, kare ve karşıt açı dönemleri özellikle kendini hissettiren dönemlerdir. Çünkü bu açılar gerilim, stres, sürtüşme yaratan açılardır.

Gerilimli dönemler gezegen devinim sürelerinin ikiye ve dörde bölünümü ile astroloji bilmeyenler tarafından dahi kolayca hesaplanabilir. Bu hesap sadece düzensiz hareketleri nedeniyle Pluto’da farklılıklar göstermektedir.

Aşağıdaki linklerdeki tablolar yardımıyla geçmiş yıllarda oluşmuş açılar ile o yıllarda yaşadığınız tecrübeleri karşılaştırma imkanı bulabilirsiniz.

TABLO 1

DOĞUM YILLARINA GÖRE URANÜS, NEPTÜN, PLUTO’NUN AÇILARI VE YAŞ DÖNEMLERİ

https://www.astrolojidergisi.com/tablo%201.HTM

TABLO 2

YAŞAMDAKİ KRİZ DÖNEMLERİ

https://www.astrolojidergisi.com/tablo%202.htm

Close