Yay’da Yeniay

24 Kasım 2022’de saat 01:58’de Yay’da bir Yeniay gerçekleşiyor. Değişken bir burçta olan bu Yeniay bize yeni girişimlerde bulunma fırsatı vermekle birlikte, değişebilecek veya yeni oluşabilecek koşullara da uyum sağlamak konusunda daha esnek bir yaklaşımda olmamız gerektiğine işaret ediyor. Şu anda gökyüzünde Yay’da üç gezegen (Güneş/Merkür/Venüs) kümeleşmiş durumda; Yeniay’ın getirdiği enerji de Yay temasına uygun olarak, hevesle bir şeylere başlamak isteyebileceğimizi, yeni deneyimlere daha fazla açık olacağımızı, birçok anlamda ufkumuzu genişletecek projelere/konulara girişebileceğimizi ve bazı konuları anlama veya kavrama eğiliminde olacağımızı gösteriyor. Ayrıca gökyüzünde ‘değişken’ burç vurgusu var (Mars İkizler’de geriliyor; Yay’daki kümeleşmenin yöneticisi Jüpiter Balık’ta geriliyor;Neptün Balık’ta). Bir yandan adaptasyon ve esneklik ile problemleri çözebileceğimiz gibi, bir yandan da akıntıyla sürüklenerek yönelimi kaybetmek, kararsızlık veya sürekli tereddüt ederek hedefleri ıskalamak/şaşırmak, belirsizliğin yarattığı kafa karışıklığı (ne yapacağını bilememek), her anlamda ‘dağınıklık’ (özellikle enerjinin ıvır zıvır konularla dağılması) veya aynı anda birçok şey yaparak hiçbir konuyu sonuca ulaştıramamak gibi risklerle karşılaşabiliriz. Değişken burçlar, ayrıca ‘öğrenme’ ile bağlantılı; bu dönem yeni bir şeylere merak salabilir, öğrenme süreçlerimize daha fazla odaklanmak isteyebilir, öğrendiğimiz konularda uzmanlaşmak isteyebilir veya bazı konuları iyice kavramamızı sağlayacak deneyimler yaşayabiliriz.

Yeniay’ın düzenleyicisi Jüpiter’in Balık’ta gerilediğini hatırlarsak, sadece dışa dönük bir enerjiyle kendimizi yaşama/deneyime açma eğilimde olmayabiliriz; geriye dönük değerlendirmeler yaptığımız, bazı mevzuları zihnimizde anlamlandırdığımız, kendi ‘içsel’ doğrularımızın neler olduğunu iyice kavradığımız ve zihnimizin yol göstericiliğinden çok, sezgilerimizin veya ‘içsel rehberimizin’ yol göstericiliğine inandığımız bir süreçten geçebiliriz. Ayrıca Yeniay, kendi düzenleyicisi Balık’taki Jüpiter’e (burç dışı) üçgen bir açı yapıyor. (Bu açı 21 Kasım’da Güneş Akrep’ten çıkmadan önce kesinleşmişti). Birçok anlamda büyüme, açılma veya kendimizi/yaşamımızı geliştirme eğiliminde olabiliriz. Yaşama karşı inancın ve iyimserliğin artması, olaylara daha geniş bir perspektiften bakmak, kavrayışlarımız/iç görülerimiz yönünde yönümüzü tayin etmek, isteklere/ihtiyaçlara uygun hedefler koymak veya bu konularda desteklenmek, fırsatların/şansın bolluğuna inanmak, Evren’e veya Tanrı’ya güvenmek (Her şeyde bir ‘hayır’ olduğuna inanmak), merhamet, hoş görü ve kabullenicilikle problemleri çözmek söz konusu olabilir.

Yeniay’ın Sabian sembolü cümlesi ise şu şekilde: “Köpüklü dalgalarla kaplanmış okyanus”. Sembol, enerjinin artması, coşkun duygular, duyguların ifade edilmesi, aşırı reaksiyon, öfke, değişkenlik, geçicilik ve sessizlik/huzur ihtiyacı ile ilgilidir. Bu sembol, olayların veya duyguların kontrolden çıktığı durumlardan bahseder.Yoğun deneyimlere maruz kalındığı için de, uzun süredir bastırdığınız düşünceler ve duygular açığa çıkar. Sembol, ‘hızlı ve güçlü bir rüzgarla’ açığa çıkacak gerçeklerden ve bunun getireceği değişimden haber verebilir. Özellikle sürekli kontrol etmeye veya insanları idare etmeye çalıştığınız bir alanda bu gelişmeleri yaşamanız olasıdır. Yoğun duyguların içinden geçebileceğiniz bu süreçte, ani ve keskin kararlar vermekten kaçınmanız önemlidir çünkü sembol, olaylar yatışınca pişman olabileceğinizden söz eder. Diğer yandan, azımsadığınız bir şeyin ‘gücü’ veya yaşamınızdaki yaptırımı oldukça fazladır. ‘Okyanus’, bilinç dışındaki unsurlara işaret ettiğinden, bunların sizi yönlendiriş şekli de alttan ve gizli olabilir. Sembol, böyle bir durumda, sürekli hareket halinde ve meşgul olduğunuz için gözden kaçırdığınız ve aslında ‘önemli’ olan şeylere dikkatinizi vermenizi sağlayacak gelişmelere işaret edebilir. Duygusal ve fiziksel bir problemi çözmek için durup düşünmeniz gerekebilir. ’Köpüklü Dalgaların’ altında yatan nedenleri görmek hem sizi rahatlatacak hem de size yeniden bir istikrar /güvenlik duygusu kazandıracaktır…

Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:

*Astroloji Dersleri, Barış İlhan

*https://sabiansymbols.com/

Close