ARALIK 2023

Sadece Geri Dönmek İçin İleri Gitmek/ Misty Kuceris ©2023

Aralık 2023 ayının önemli astrolojik enerjileri:

• 12 Aralık 2023’te Güneş ve Ay Yay burcundayken Yeniay meydana gelecek.

• 13 Aralık 2023’te Oğlak burcundaki Merkür geri hareketine başlayacak. 23 Aralık 2023’te yeniden Yay burcuna girecek ve 1 Ocak 2024’te Yay burcunda ileri harekete geçecek.

• 21 Aralık 2023’te Güneş Oğlak burcuna girecek ve Kuzey Yarımküre’ de Kış Gündönümü yaşanacak.

• 26 Aralık 2023’te Güneş Oğlak burcunda ve Ay Yengeç burcundayken Dolunay gerçekleşecek.

• Boğa burcundaki Jüpiter 30 Aralık 2023’te ileri harekete geçecek. Jüpiter 4 Eylül 2023’te geri gitmeye başlamıştı.

’’Bu ay her şeyi tekrar tekrar düşünmeniz gerektiği duygusu var. Plan yapmak istiyorsunuz ancak hala tüm bilgilere sahip değilsiniz. İlerlemek istiyorsunuz ama bir şey sizi durduruyor. Başkalarıyla etkileşim kurmak ve hayatınızı tek başınıza sürdürmek istiyorsunuz. Ancak başkalarından eylemlerinizi desteklemeleri konusunda yardım alamazsanız bunu kendi başınıza yapacağınızı da biliyorsunuz. Öyleyse neden sadece geri dönmeniz gerektiğini öğrenmek için ilerlemeye çalışıyorsunuz?

Jüpiter hâlâ geri hareketteyken ve Merkür 13 Aralık’ta geri gitmeye hazırlanırken ve tek arzunuz ilerlemek iken tüm planlarınız hala askıda. Olan şu ki Merkür’ün geri gitmeye başlamadan birkaç hafta önce benim Merkür üçlü açı dizisi adını verdiğim astronomik olayı başlatmasıdır. Daha hızlı hareket eden bir gezegen olan Merkür, daha yavaş hareket eden bir gezegenle aynı açılardan üç kere yaptığında bir Merkür üçlü açı dizisi meydana gelir. Birincisi ileri harekette, ikincisi geri harekette ve son olarak üçüncüsü yine ileri hareketteyken. Bu iki gezegenin bu açıyla yarattığı enerjinin üç kez meydana geldiği anlamına gelir. İlk kez ortaya çıktığında bu enerjiyi hayatınıza nasıl uygulayacağınızı düşünmeye başlarsınız ancak bir şeyler eksiktir ve ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip değilsinizdir. Bu açı Merkür geri hareketindeyken ikinci kez ortaya çıktığında geri dönüp varsayımlarınızı ve verdiğiniz kararları gözden geçirmeniz gerektiğini fark edersiniz. Ayrıca tüm gerçeklere sahip olmadığınız için bazı değişiklikler yapmanız gerektiğinin de farkındasınızdır. Son olarak açı üçüncü kez meydana geldiğinde ve Merkür tekrar ileri harekete geçtiğinde ilerleyebilmeniz için ihtiyacınız olan tüm gerçek bilgilere sahip olursunuz. Bu durumda ilk Merkür açı dizisi 27 Kasım’da Merkür’ün Neptün’le kare açı oluşturmasıyla Aralık ayının başlamasından sadece birkaç gün önce gerçekleşti. Yani bu ayın başında hayallerinizin peşinden gitmek istersiniz ancak en iyi hareket tarzı konusunda kafanız karışıktır.

1 Aralık’ta Merkür Oğlak burcuna girdiğinde her şeyi ciddiye alırsınız. Herhangi bir hata yapmak istemezsiniz. Ve insanların sizi anlamasını istersiniz. Aynı zamanda başkalarının oldukça eğlenceli bulabileceği alaycı bir mizah anlayışına da sahip olursunuz. Aptallara katlanamazsınız ve onlara tahammül edemezsiniz.

13 Aralık’ta Merkür geri gitmeye başlayacak. Merkür bu ayın sonlarında geri hareketine geçtiği için Aralık ayı boyunca birçok Merkür üçlü açı dizisi oluşturuyor olacak. Nitekim ilk açı oluşumu aslında 17 Kasım’da yaşandı. Şimdi 2 Aralık’ta Merkür, Satürn’le altmışlık açı oluşturacak ve Merkür üçlü açı dizilerinin ikincisi meydana gelecek.

İşleri çok ciddiye almaya devam edersiniz. Belki daha da fazla. Yanlış anlaşılmak istemediğiniz için kelimeler ağzınızdan çıkmadan önce ne söylemek istediğinizi planlarsınız. Ayrıca diğer insanların konuşurken kısık sesle söylediklerini de dinlersiniz böylece onların gerçek niyetlerini de anlarsınız. Ayrıca sahip olduğunuz herhangi bir planın başarısını garantileyeceğini düşünüyorsanız taahhütlerde bulunmaya da hazırsınızdır.

Bu aynı zamanda bir eylem planı geliştirmek istediğiniz bir dönemdir. Hayatınızda bir temel oluşturmaya başlamak istersiniz. Acele etmemenin önemini de kavrarsınız ki bu iyi bir şey çünkü bu açı 21 Aralık’ta Merkür geri hareketteyken tekrar meydana gelecek ve 18 Ocak 2024’te Merkür bir kez daha ileri hareketteyken sona erecek. Bu, 21 Aralık’ta bu açı ikinci kez meydana geldiğinde temelinizin inşasının nasıl ilerlediğini ve eğer varsa daha ne yapılması gerektiğini görebileceğiniz anlamına gelir.

3 Aralık’ta Venüs Plüto’ yla kare açı ve Mars geri giden Jüpiter’le 150°’lik açı yaparken yoğun bir başarılı olma arzusu hissedebilirsiniz. İster kişisel ilişkilerinizde ister mesleki durumlarınızda olsun hiçbir şeyi tek başınıza yapmak istemezsiniz ancak ihtiyacınız olursa yaparsınız. Başarılı olmak için öyle bir dürtü hissedersiniz ki sınırları zorladığınızda başkalarını yabancılaştırabilirsiniz, hatta belki de ihtiyacınız olan insanların size yardım etmekte zorluk çekmesine neden olabilirsiniz. Özellikle Mars geri giden Jüpiter’le 150°’lik açı yaptığında meselelere nazik bir şekilde yaklaşmak zordur. Aslına bakılırsa o kadar hızlı hareket ediyor olabilirsiniz ki eylemleriniz, insanların sizin ne istediğinizi veya neye ihtiyacınız olduğunu bilmediği noktaya kadar karışık sinyaller gönderiyor olabilirsiniz. Veya ilkini tamamlamadan bir projeden diğerine atlıyor olabilirsiniz. Mümkünse bugün yavaşlamaya çalışın ve her seferinde bir görevi üstlenin. Veya bunu yapamıyorsanız, bu görevlerden bazılarının tamamlanması için devretmenin bir yolunu bulmaya çalışın.

4 Aralık’ta Venüs Akrep burcuna girdiğinden dolayı pek rahat değil. Bunun nedeni Venüs’ün sevgi dolu ve nazik olma arzunuzu temsil etmesidir. Ancak Venüs Akrep burcundayken başkalarına şüpheyle yaklaşırsınız. Onlara güvenip güvenemeyeceğinizden emin olamazsınız. Onlardan faydalanmak istemezsiniz. Ayrıca başkalarının sizi aptal yerine koymasını da istemezsiniz.

Bazı yönlerden şüpheci olmak da bir avantaj olabilir. Hiçbir şeyi göründüğü gibi kabul etmezsiniz. Başkalarının söylediklerini sorgularsınız. Bu kişinin ne istediğini öğrendikten sonra güvenilir olup olmadığına karar verirsiniz. Ve birinin güvenilir olduğunu belirledikten sonra o kişi için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. Korumacı ve son derece sadık olursunuz.

5 Aralık’ta yani Venüs Akrep burcuna girdikten sonraki gün Satürn’le üçgen açı oluşturacak. Bu ister başka insanlar ister çeşitli projeler konusunda olsun taahhütlerde bulunmaya istekli olduğunuz bir gündür. Hangi projelerin nerede değerli olduğunu ve nerede yardımcı olabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli taahhütlerde bulunmanın bazı görevlerinizi kolaylaştırdığını, çünkü diğer insanların size yardım etmesini sağladığını da görebilirsiniz. Temel olarak planı ve ne yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Ve tutkunuz diğer insanları da aynı şekilde hissetmeye davet edebilir.

​6 Aralık’ta Balık burcundaki Neptün ileri harekete geçecek. Neptün 30 Haziran 2023’te geri gitmeye başlamıştı. Balık burcundaki Neptün dünyaya açılma arzunuzu destekleyen bir gezegen değildir. Aslına bakılırsa kendi başınıza kalabildiğinizde kendinizi daha iyi hissedersiniz. Yani Neptün ileri harekete geçtiğinde biraz moraliniz bozulabilir ve nedenini anlayamayabilirsiniz. Sadece perde arkasında kalmayı tercih ederken hayatınızdaki dışsal meselelere devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Öte yandan başkalarının hayatınıza dikte etmeyeceği bir şekilde hayallerinizi yaşamaya başlamanın zamanının geldiğini de hissedebilirsiniz.

7 Aralık’ta Merkür’ün bu üçlü açı dizisinde geri giden Jüpiter’le üçgen açı oluşturması nedeniyle kendinizi çok iyimser hissedebilirsiniz. Geçmişe dönüp bazı konuları düzeltme fırsatınız doğabilir. Ayrıca hedeflerinizi yeniden değerlendirme şansınız da vardır. Bir eylem planı geliştirip plana başlamak isteyebilirsiniz ancak çeşitli nedenlerden dolayı beklemek daha iyidir. Jüpiter’in geri harekette olması uzun vadeli hedeflerinizin önünde hala bir şeylerin durduğunu gösterir. Bu arada 18 Aralık’ta Merkür geri hareketteyken geri giden Jüpiter’le üçgen açı yapacak. Bu, tüm planlarınızı yeniden değerlendirmek ve planlarınızın işe yaramayan kısımlarını silmek için harika bir gün olacak. 19 Ocak 2024’te Merkür’ün bu üçlü açı dizisinde son kez Jüpiter’le üçgen açı yaptığında hangi kilometre taşlarını uygulayacağınızı tam olarak bileceksiniz. Ayrıca o dönemde hem Merkür hem de Jüpiter ileri harekette olacak.

9 Aralık’ta hem Ceres hem de Venüs, geri giden Jüpiter’le açı oluşturacak. Ceres 150°’lik açı oluştururken Venüs bir saatten kısa bir süre sonra karşıt açı yapacak.

Jüpiter’in gerilimli açıları olduğunda, özellikle de Jüpiter geri hareketteyken, taahhütlerde bulunmak veya başkalarının taahhüt altına girmesini sağlamak zordur. Ceres’ in geri giden Jüpiter’le 150°’lik açı yapmasıyla karşınızdakinin bugün herhangi bir eylemde bulunmayacağını anlarsınız. Tereddüt eder ve bunun nedenini size bildirmez. Nedense bu durum karşısında kendini güvende hissetmiyor olabilir. Ve sizinle iletişim kurmadığı için neden bu güvenlik eksikliğini hissettiğini anlamanız mümkün olmaz. Yolunuza devam etmeniz ve herhangi bir yardım beklememeniz daha iyi olur.

Venüs geri giden Jüpiter’le karşıt açı yaptığında işinizin bittiğini anlarsınız. Yani bu kişiyle işiniz biter. Bu kişi sizinle çalışmaya hiç istekli olmayabilir. Ve bu durumdan elde ettiğiniz tek şey onların neden haklı olup sizin haksız olduğunuzun ortaya çıkmasıdır. Tekrar söylüyorum zahmet etmeyin. Zamanınızı boşa harcamayın. Bu birey kendi yolundadır ve bu yol sizi içermez.

12 Aralık’ta Yeniay meydana geldiğinde hayatı aktiviteler ve diğer kişiler aracılığıyla deneyimlemek istersiniz. Çünkü hem Güneş hem de Ay Yay burcundadır. Ancak bu Yeniay geri giden Uranüs’le 150°’lik açı oluşturduğu için biraz dikkatli olmanız gerekir. Bu beklenmedik bazı bilgilerin önünüze çıkacağı anlamına gelir. Hayata o kadar hızlı girebilirsiniz ki önemli detayları kaçırabilirsiniz. Veya kendi ayağınıza takılıp bir kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Her ne kadar istemeseniz de yavaş ve dikkatli hareket etmek önemlidir. Bu özellikle doğrudur çünkü Yeniay aynı zamanda Neptün’le de kare açı oluşturacak. Her şey göründüğü gibi olmayabilir. İhtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşamayabilirsiniz.

13 Aralık’tan itibaren iş konusunda en önemli şeyleri gözden geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bunun nedeni Merkür’ün Oğlak burcunda geri harekette olmasıdır. Belki yeni bir iş aramayı düşünüyorsunuz. Veya mevcut şirketinizi seviyorsunuz ancak daha iddialı bir şey yapmak istiyorsunuz. Veya serbest meslek sahibisiniz ve artık pazarlama stratejinizi ve hatta hedef pazarınızı yeniden değerlendirmenin zamanı geldi. Merkür geri hareketine devam ederken 23 Aralık 2023’te yeniden Yay burcuna girecek ve 1 Ocak 2024’te Yay burcundayken ileri harekete geçecek.

15 Aralık Mars’ın geri giden Kayron’la üçgen açı yapması nedeniyle yeniden değerlendirme yapmak için harika bir gündür. Genellikle Mars Yay burcundayken eylemlerinizin sonuçlarını düşünmeden aceleyle ilerleyebilirsiniz. Hatta bu acelenin neden gerekli olduğunu göstermeye çalışabilirsiniz. Ancak Mars geri giden Kayron’la üçgen açı yaptığında dosdoğru ilerlemenin pek de doğru olmadığı hissine kapılabilirsiniz. Belki bir tuzak sezebilirsiniz. Veya belki de devam ederseniz tehlikeli olabilecek bir şey fark edebilirsiniz. Her ne ise geri çekilmenin uygun olacağına siz karar vereceksiniz. Kaçtığınız için değil. Bunun yerine durumu yeniden değerlendirip tam olarak neyle karşı karşıya olduğunuzu bilene kadar geri adım atabilirsiniz.

Mars’ın geri giden Kayron’la üçgen açı yapması aynı zamanda sonuçlarını düşünmeden durumlara acele ile girişmeniz sebebiyle oluşan eski yaraları iyileştirmek için de harika bir gündür. O sırada başkalarını incittiğinizi fark edebilirsiniz ve şimdi özür dilemeye ve durumu düzeltmeye çalışabilirsiniz. Ya da gerçekten kendiniz yaralanmış olabilirsiniz ve artık yavaşlamanın ve yaraların iyileşmesine izin vermenin zamanı gelmiştir.

17 Aralık’ta Venüs geri giden Kayron’la 150°’lik açı yaptığında nasıl ilerleyeceğinizden tam olarak emin olamayabilirsiniz. Venüs Akrep’teyken mahremiyet çok önemlidir ve başkalarıyla çok fazla bilgi paylaşmak istemeyebilirsiniz. Ancak bilgiyi kendinize saklamak yardım istemekten daha fazla zarara neden olabilir. Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalıştığınızda işlerin pek de yolunda gitmediğini görebilirsiniz. Ancak yardıma ulaşmaya çalıştığınızda bunu nasıl soracağınızı bilemeyebilirsiniz. Belki de bu diğer insanlara nasıl ulaşacağınızı öğreneceğiniz bir gündür.

Akrep burcundaki Venüs ile Koç burcundaki geri giden Kayron arasındaki bu 150°’lik açı aynı zamanda ilişkiler veya mali konularla ilgili sırların açığa çıktığını da gösterebilir. Sonunda sizi aldatan bir kişi hakkındaki gerçeği öğrenebilirsiniz. Veya bazı yatırımların düşündüğünüz kadar güvenli olmadığını keşfedebilirsiniz. Kendinizi göründüğü gibi olmayan ilişkilerden veya finansal konulardan kurtarmanız biraz zaman alabilir. Ancak bu 150°’lik açı ile bir yolunu bulabileceksiniz.

18 Aralık’ta bu Merkür üçlü açı dizisinde geri giden Merkür geri giden Jüpiter ile ikinci üçgen açısını oluştururken bu açının Merkür’ün ileri hareket halindeyken ilk kez meydana geldiği 7 Aralık’ı düşünebilirsiniz. O dönemde hedeflerinizi yeniden değerlendirirken aynı zamanda geçmişteki bazı sorunları düzeltme fırsatlarını bulmuş olabilirsiniz. Ciddi bir karar vermeden önce bugüne yani ayın 18’ine kadar beklemeye karar vermiş de olabilirsiniz. Şimdi doğru yolda olup olmadığınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve planlarınızın işe yaramayacağını bildiğiniz kısımlarını çıkarabilirsiniz. Yine de Merkür’ün geri gidiyor olması nedeniyle nihai planınızı oluşturmadan önce daha fazla araştırma yapmanız gerektiği gerçeğini kabul edin. 19 Ocak 2024’te Merkür Jüpiter’le bu üçlü açı dizisinde son kez üçgen açıyı oluşturduğunda nihayet bir başarı planınızın olduğunu hissedebileceksiniz.

Kış gündönümü 21 Aralık’ta gerçekleşecek. Kuzey Yarımküre’ de yılın en karanlık günü yaşanırken şimdi bu ışığı kutlamanın zamanı. Kış Gündönümü doğası gereği tek başına çok yoğun olabilir. Ancak bu yıl Kış Gündönümü gerçekleşmeden önce Venüs geri giden Uranüs’le karşıt açı, geri giden Merkür Satürn’le altmışlık açı ve Mars geri giden Uranüs’le 150°’lik açı yaptığında yoğunluk artacak.

Venüs geri giden Uranüs’le karşıt açı yaptığında başarı için ihtiyacınız olan desteği sağlayamayan durumlarla ve insanlarla işiniz biter. Bahanelerini dinlemekten ve aynı şekilde hissetmeyen insanlara taahhütlerde bulunmaktan da yorulmuş olabilirsiniz. Bunun kişisel yaşamınızda mı yoksa profesyonel yaşamınızda mı olduğu önemli değil.

Geri giden Merkür Satürn’le altmışlık açı yaparken işleri ciddiye aldığınızı fark edebilirsiniz. 2 Aralık’ta Merkür üçlü açı dizisinde bu açı ilk kez meydana geldi ve  Merkür ileri hareketteydi. O zamanlar inandığınız amaçlara yönelik taahhütlerde bulunmak istemiştiniz. Ayrıca hayatınızda sağlam bir temel oluşturabilecek planlar yapmak istemiş ama bir şeylerin eksik olduğunu hissetmiştiniz. Hayatınızda meydana gelebilecek tüm olasılıklardan emin değildiniz. Yani daha fazla bilgi alana kadar bu planları ve taahhütleri ertelemeye karar verdiniz. Artık Merkür geri gittiği için bu planları ve taahhütleri yeniden düşünebilirsiniz. Yine de bir şeylerin eksik olduğunu hissedebilirsiniz. Belki hayatınızdaki diğer insanlar bu taahhütleri umduğunuz kadar ciddiye almaya istekli değildir. Veya belki de bu insanlar konseptlerinizi tam olarak anlamadıkları için sizinle aynı planları paylaşmıyor olabilirler. Dolayısıyla herhangi bir kalıcı taahhütte bulunmadan önce hala zaman ayırmanız ve tüm olasılıkları anlamanız gerekir. Bu açı 18 Ocak 2024’te Merkür ileri giderken üçüncü kez meydana geldiğinde planlarınıza devam etmek için ihtiyacınız olan tüm gerçek verilere sahip olacaksınız. Ayrıca planlarınızı uygulama konusunda destek alabilmeniz için kimlerin benzer taahhütlerde bulunmaya istekli olduğunu da bileceksiniz.

Şu anda herhangi bir nihai kararı ertelemeniz gerektiğinin farkına varmak, çok fazla bilgi bombardımanına tutulduğunuzu hissettiğiniz için önemlidir. Mars’ın Uranüs’le 150°’lik açı yapmasıyla birlikte geri giden durumlar hızla değişecektir. Yeni bilgilerin tümüne ayak uydurmak zordur. Gidişatınız konusunda eksik bir şeylerin olduğunu hissedersiniz ve bu duygu doğrudur.

Hem Venüs hem de Mars geri giden Uranüs’le sert açı ve geri giden Merkür Satürn’le üçgen açı yaptıktan sonra Güneş Oğlak burcuna girecek ve Kuzey Yarımküre’ de kış gündönümü başlayacak. Kış Gündönümü (veya Güney Yarımkürede Yaz Gündönümü) astrolojik yılın son çeyreğinin başlamak üzere olduğunu gösterir. Son çeyrek ve Merkür’ün Oğlak burcunda geri harekette olmasıyla birlikte hayatınızın yönünü değerlendirmek isteyebilirsiniz. Devam etme zamanının gelip gelmediğini belirleyebilirsiniz. Belki de yeni bir işin zamanı gelmiştir. Ya da belki de iş ve aileyle ilgili olarak yaşamda daha iyi bir denge bulmanız gerekir.

Güneş’in Oğlak burcuna girmesiyle toplumdaki yerinizi belirlemek istersiniz. Ve bu yıl toplumdaki yerinizi belirlemek her zamankinden daha önemli ve Güneş’in geri giden Merkür ile kavuşum ve Boğa burcundaki Ay ve geri giden Jüpiter ile üçgen açı yapması da bunu gösteriyor. Küresel olaylar gelişmeye devam ettikçe gönülsüz olsanız bile sizden bir görüş belirtmeniz istenebilir. İnsanların size “Neden?” ’’Böyle mi düşünüyorsun?’’ diye soracağı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Aniden değerlerinizi veya etrafınızdaki dünyaya ilişkin algınızı sorgulamaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Kafanızın karıştığını hissederseniz eğer geri çekilip bu karışıklığı derin şekilde düşünmenizde bir sakınca yoktur. Güneş, geri giden Merkür, Ay ve geri giden Jüpiter Satürn’le altmışlık açı oluştururken bu düşünme süreci size çok iyi hizmet edebilir. Bu açılar sizi kafa karışıklığından çıkaracak bir yol bulacağınızı da gösterebilir.

13 Aralık’ta Merkür Oğlak burcunda geri gitmeye başladı. Bu dönem işinizi ve kişisel yaşamınızı dengelemeye odaklanmanın zamanıydı. Odağınızın bir kısmı aile ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz saatlere kıyasla iş için harcadığınız saatlerin sayısı üzerineydi. Artık Merkür geri giderek Yay burcuna yeniden girdiğinden odak noktası hedeflerinize doğru kayıyor. Hayatınızda ne istiyorsunuz? Ruhsal gelişiminizi destekleyen aktiviteleri nasıl buluyorsunuz? Merkür geri gittiği için hedeflerinizi ifade etmekte zorluk çekebilirsiniz. Bunun yerine potansiyel hedefler hakkında düşünebilirsiniz. 1 Ocak 2024’te Merkür Yay burcunda ileri gitmeye başladığında daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz.

Venüs’ün Neptün’le üçgen açı yaptığı 25 Aralık’ta hayallerinizi anlamak çok önemli. Çoğu zaman insanlar rüyalar görürler ama bu rüyaların neden bu kadar önemli olduğunu bilmezler. Ama Venüs Akrep’te olduğunda bilirsiniz. Sizi bu rüyalara yönlendiren geçmişinizdeki şeyleri hatırlayabilirsiniz. Ve bu anılarla rüyalarınızı daha net anlayabilirsiniz.

26 Aralık’ta meydana gelen Dolunay zamanında Güneş Oğlak, Ay ise Yengeç burcundadır. Özellikle Güneş geri giden Jüpiter’le üçgen açı ve Ay geri giden Jüpiter’le altmışlık açı yaparken her şeyi başarabileceğinizi hissedersiniz. Normalde bu enerjiyle diğer insanların duygularını dikkate almadan durumlara hemen girersiniz. Eğer insanlar yolunuza çıkarsa onları yolunuzdan itersiniz. Ancak Oğlak burcundaki Güneş’in Satürn’le altmışlık açı ve Yengeç burcundaki Ay’ın Satürn’le üçgen açı oluşturması nedeniyle yaklaşımınızda daha muhafazakâr olursunuz. Ölçülü bir yaklaşım sergilersiniz. Bu, kazanma olasılığını hesapladığınız, yaklaşımınızı desteklemeleri için diğer insanlarla ilişki kurmanın yollarını bulduğunuz ve zamanınızı metodolojik olarak nasıl kullanacağınızı belirlediğiniz anlamına gelir. Hem kısa hem de uzun vadede beklediğinizden çok daha fazlasını başardığınızı görebilirsiniz.

Dolunay meydana geldikten birkaç saat sonra Kayron ileri hareket etmeye başlayacak. Kayron 23 Temmuz 2023’te geri gitmeye başlamıştı. Kayron’ un yön değiştirmesiyle bir aydınlanma yaşamayabilirsiniz, ancak geçmişten gelen herhangi bir acı çözüldüğü için hayatınızda nihayet ilerleyebileceğinizi hissedebilirsiniz. Sanki ne olduğunu bilmeseniz bile vücudunuzdan ağır bir şey salınmış gibi olabilir.

27 Aralık’ta geri giden Merkür Neptün’le kare açı yaptığında bu kare açının ilk kez meydana geldiği 27 Kasım’da hayatınızdaki insanlarla tartışmaya çalıştığınız hayalleri hatırlayın. O dönemde Merkür ileri hareketteydi ve insanların fikirlerinizi duymaya, hayallerinizi desteklemeye açık olacaklarını düşünüyordunuz. Ama şimdi sadece seni yatıştırmaya çalıştıklarını fark edebilirsiniz. Fikirlerinizi desteklememiş ve belki de gerçekçi olmadığınızı düşünmüş olabilirler. İlaveten kendi düşüncelerini paylaşmak konusunda isteksiz davranmış ve sadece sizi yönlendirmiş olabilirler. Artık onların hayalleriniz konusunda sizin kadar hevesli olmadıklarını anlayabilirsiniz. Yine de bu onların gerçekte ne düşündüğünü öğrenmek için iyi bir zamandır. Bazı haklı endişeleri olabilir. Eğer durum buysa Merkür’ün açıyı son kez ileri giderken yapacağı 8 Ocak 2024 tarihine kadar bu endişeleri anlayamayabilirsiniz.

29 Aralık’ta Venüs Yay burcuna girmeden önce Plüto ile altmışlık açı yapacak. Bu tutkunun açısıdır. Başarılı olmak için bir dürtü hissedebilirsiniz. Dışarıda fırsatlar olduğunu görebilir ve onları değerlendirmeye hazır olabilirsiniz. Hiçbir şeyin yolunuzda durmasına izin vermeyebilirsiniz. Ayrıca hayatınızdaki insanların da planlarınıza katılmasını isteyebilirsiniz. Çünkü bir şeyleri kendi başınıza yapmaktan yorulmuş olabilirsiniz.

Venüs Yay burcuna girdiğinde gerçekten ruh eşinizi bulmanız gerektiğini düşünürsünüz. Ancak Venüs Yay burcundayken aynı zamanda taahhütlerde bulunmakta zorluk çekersiniz. Çünkü her zaman daha iyisini ararsınız. Veya taahhütlerde bulunursanız bu seri durumlardan biri haline gelir. Daha iyi birini bulduğunuzu düşünene kadar kısa bir süre için birine bağlanırsınız. Daha iyi birini bulduğunuzu hissettiğinizde ise o kişiye yönelirsiniz.

Hayatınızın diğer yönleri de aynı şekilde olabilir. Dünyanızı ve statünüzü iyileştirmenin yollarını ararsınız. Gitmek istediğiniz yere ulaşmanızı zorlaştıracak hiçbir şeyin olmasını istemezsiniz. Dikkatli olmazsanız, özellikle de daha iyi bir şey bulduğunuzu düşündüğünüz için iyi bir durumdan ayrılırsanız, ancak ilk durumun istediğiniz durum olduğunu fark ederseniz, bu bazı sorunlar yaratabilir. Eğer sorun yaratırsa bu sorunların sonuçları 1 Ocak 2024’te Venüs’ün Satürn’le kare açı yapmasıyla ortaya çıkabilir.

Birkaç gün sonra 2023 yılı sona erecek. 30 Aralık’ta Jüpiter ve 1 Ocak 2024’te ise Merkür ileri gitmeye başlayacak. Birçok yönden Merkür ve Jüpiter aynı madalyonun karşıt yüzleridir. Her iki gezegen de iletişim kurma ve plan yapma arzusunu temsil eder. Ancak bunun nasıl gerçekleştiği farklıdır. Jüpiter büyük resimdir ve Merkür ise küçük şeylerdir. 4 Eylül’de Boğa burcundaki Jüpiter geri hareketine geçtiğinde değer sisteminiz veya hayatta ilerlemek istediğiniz yön konusunda kafa karışıklığı yaşamış olabilirsiniz. Veya hayatta ilerlemek istediğiniz yönü anlamış olabilirsiniz ancak durumlar ve koşullar yolunuzda duruyor gibi görünebilir. Artık devam etmeye hazır olabilirsiniz. İnsanların sizi desteklemeye istekli olduğunu görebilirsiniz. Bunların hiçbirini tek başınıza yapmanıza gerek yok. Davranışlarınızı ve planlarınızı haklı çıkarmanıza gerek yok, sadece onları harekete geçirmeye başlamanız gerekebilir. Daha iyi bir ivme kazanmak için gerekli olan enerjiyi artırmak amacıyla 1 Ocak 2024’te Merkür ileri hareket edene kadar birkaç gün bekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu gerileme döneminin neden olduğu Merkür üçlü açı diziliminin 19 Ocak 2024’te Merkür’ün Jüpiter’le üçgen açı yapmasıyla son bulması da yerinde olacaktır. O zaman her iki gezegen de uyum içinde çalışacak ve bir yol bulmanızı sağlayacaktır. Sonunda ilerleyebilmeniz için planlarınızı geliştirebileceksiniz.

Bu nedenle yılın son açısının 31 Aralık’ta geri giden Ceres ile Kayron arasında oluşan üçgen açı olması çok uygundur. Bir takvim yılının şifa işaretleri ve sembolleriyle bitmesi metafiziksel açıdan önemli bir şeydir. Bu yıl boyunca işler zordu. Yay burcundaki Ceres dünyanın ve özellikle sizin geçmişi geride bırakıp geleceğe uzanma arzunuzu temsil ediyor. Bu arada geri giden Kayron kendi ihtiyaçlarınızı anlama ve sağlıklı bir geleceğin önünde duran geçmişi bırakma ihtiyacını temsil ediyor. Her ikisi de şifa yoluyla dünyaya daha fazla ışık ve sevgi getirebileceğinizi gösteriyor. Ayrıca bu dünyadaki yerinizi bulmak için zaman ayırdığınızda kendi bireyselliğinizi de kaybetmek zorunda değilsiniz. Dünyadaki yerinizi bulurken maneviyatınızı da kaybetmenize gerek yok. Ve ilerlemeye başlayabildiğiniz gibi planlamaya da başlayabilirsiniz.’’

​http://mistykuceris.com/

Çeviren: Belgin Avunduk

Close