EYLÜL 2023 YORUMU

Yolunuza Devam Etmek Mi Yoksa Yön Değiştirmek Mi?

Misty Kuceris ©2023

’’Eylül ayı geldiğinde yüzeyin altında oldukça fazla enerjinin hareket ettiğini hissederken aynı zamanda bu enerjiye karşı direnç de hissedersiniz. Bunun bir nedeni 1 Eylül’de Mars geri giden Satürn’le 150°’lik açı yaptığında kendinizi biraz keyifsiz hissetmenizdir. İlerlemek istiyorsunuz ama aynı zamanda sıkışmış hissediyorsunuz. Mars Terazi’deyken kimsenin damarına basmak istemezsiniz. Ancak aynı zamanda Satürn’ün Balık burcunda geri gitmesi nedeniyle dünyada faydalanmanız gereken bazı önemli enerjiler de vardır.

Hissettiklerinizin bir kısmı Aslan burcundaki Venüs’ün 3 Eylül’de ileri gitmeye başladığında yaptığı yön değişikliğidir. Venüs 22 Temmuz 2023’te geri gitmeye başladı. Venüs geri gitmeye başladığında içe döndünüz. Başkalarıyla çok fazla zaman geçirmek istemediniz. Gerileme döneminde yalnız kalmayı tercih ettiğiniz için bazı ilişkileriniz zarar görmüş olabilir. Ancak geri giden Venüs’ün bir avantajı da vardı: Kendinizle daha fazla zaman geçirmeyi tercih ettiğiniz için hangi ilişkilerin size gerçekten değer kattığını görmeye başladınız. Böylece Venüs ileri hareket ettiğinde ve yeniden sosyalleşmeye hazır olduğunuzda bazı ilişkilerin çabanıza uymadığını fark edebilirsiniz. Bu arada diğer ilişkiler o kadar önemlidir ki bu kişilerle daha samimi anlar geçirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca başkalarının cömertliğinizden faydalanmaması için koymanız gereken sınırları daha iyi anlayabilirsiniz.

Venüs’ün ileri gitmesinin başka bir faydası daha var. Venüs geri giderken sözleşmeler veya diğer mali konularla ilgili bazı gizli maliyetlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bazı gizli maliyetlerle karşılaştıysanız bunlar şimdi ortaya çıkacak ve böylece onlarla başa çıkabilirsiniz. Ayrıca gerileme döneminde bütçenizi değerlendirmek için zaman harcamış olabilirsiniz ve artık nerede değişiklik yapmanız gerektiğini öğrendiniz.

Diğer değişiklikler 4 Eylül’de Merkür üçlü açı dizisinin bir parçası olarak geri giden Merkür’ün Jüpiter’le üçgen açı oluşturması, Jüpiter’in geri gitmeye başlaması ve Ceres ‘in Güney Ay Düğümü ile kavuşum yapmasıyla hissedilir olacak.

Merkür’ün Başak burcunda gerilemesi nedeniyle hata yapma korkusuyla ilerlemek istemezsiniz. İlerlemeden önce her şeyi anladığınızdan emin olmak istersiniz. 9 Ağustos’ta ileri hareket halindeki Merkür Jüpiter’le üçgen açı oluşturduğunda başlangıçta ne yapmak istediğinizi bildiğinizi düşündünüz. Ama o sırada sizi rahatsız eden bir şey vardı. Gerekli tüm bilgilere sahip olmadığınız için rahatsızlık hissettiniz ve hatta belki biraz endişe duydunuz. İlerlemek yerine hayatınızda hangi bilgilerin eksik olduğunu anlayana kadar beklemeye karar verdiniz.

Harekete geçmeden önce hala beklemeniz gerektiğini hissediyor olabilirsiniz. Özellikle de geri giden Merkür’ün Jüpiter’e yaptığı üçgen açı, Jüpiter’in yavaşladığı, durduğu ve geri gitmeye başladığı bir açı olduğu için. Ayrıca Jüpiter’in Boğa burcunda olması değerlerinizi ve planlarınızın değerlerinizi destekleyip desteklemediğini düşünmek için iyi bir zamandır. Temel olarak hala zaman ayırmanız gerekir. Çevrenizdeki dünyada neler olup bittiğini anlamaya çalışın. İsterseniz büyük planınızı oluşturun. Ama bugün daha iyi bir eylem planına geçin. 25 Eylül’ de bu üçgen açının son kez meydana geleceği ve Merkür’ün ileri hareket halinde olduğu zamanda yapacağınız eylem planı geri çekilmek, gözlemlemek ve bir karara varmak şeklinde olabilir.

Jüpiter geri gitmeye başladığında 30 Aralık’a kadar geri gitmeye devam edecek. Uzun vadeli planlarınızı düşünmek için harika bir zaman olsa da bu planları uygulamak için her zaman en iyi zaman değildir. Jüpiter özellikle de serbest meslek sahibiyseniz, finansla ilgili olan diğer bir gezegendir. Bu Jüpiter geri giderken planlarınızla ilgili tüm mali konuları göremediğiniz anlamına gelir. Plan uygulanması beklenenden daha pahalıya mal olabilir. Planınıza yatırım yapma konusu tehlikeye girebilir. Hatta çözülmesi gereken bazı hukuki sorunlarla bile karşılaşabilirsiniz. Mümkünse Jüpiter’in geri gittiği dönemde herhangi bir dava açmamaya çalışın çünkü genellikle evraklarla ilgili olarak dosyalamadığınız veya doğru okumadığınız bir şeyler olabilir.

Geri giden Jüpiter’in faydalı olduğu yerler manevi düzeydedir, özellikle Boğa burcundaki Jüpiter geri giderken. Değerlerinizi anlamak ve hayatınızı etik bir şekilde yaşamak istersiniz. İşleri doğru yapmayı önemsersiniz. Jüpiter geri giderken ruhsal yolunuz aracılığıyla anlayış aramak çok yaygındır.

Gün akşama doğru ilerledikçe Ceres Güney Ay Düğümü ile kavuşum yaptığı için ruhsal yolu aramak daha da önemli hale gelir. Geçmişin mevcut kararlarınızı nasıl etkilediğini anlamak isteyebilirsiniz. Hatta uzun süredir görmediğiniz insanlarla bile karşılaşabilirsiniz. Bu insanlarla karşılaştığınızda öğrendiğiniz derslerden yola çıkarak nasıl büyüdüğünüzü gerçekten görebilirsiniz.

Ceres ‘in geri giden Neptün’le 150°’lik açı yaptığı 7 Eylül’de güvenlik ve kişisel gelişim önemli olmaya devam edecek. Geçmişin hayatınızı nasıl etkilediğini anladığınızı sanıyordunuz ama bugün anlamanız gereken daha çok şey olduğunu görebilirsiniz. Bazı durumlarda Neptün’ün kaldırılan perdeyi temsil etmesi nedeniyle sizden saklanan bilgiler bugün ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda Neptün başınızın üzerine yerleştirilen kese kağıdını temsil eder ve bu da içinizdeki olayları görmenizi zorlaştırabilir. Temel olarak bu çözüm sağlamaktan çok soruların sorulduğu bir gündür.

10 Eylül’de Ceres geri giden Plüto’yla kare açı yaptığında güç mücadeleleri sorun haline gelebilir. Ceres Terazi’deyken başkalarıyla iyi geçinmek isteyebilirsiniz. Gerekirse uzlaşmaya bile hazır olabilirsiniz. Ancak Plüto’nun Oğlak burcunda geri gitmesi nedeniyle diğer insanlar hayatlarında değişiklik yapmak istemeyebilirler. Uzlaşmaya istekli değillerdir. Daha ziyade eski inançlarına tutunmak isteyebilirler. Ancak bunu bilerek kendinizi güçlenmiş hissedebilirsiniz. Başkalarının inançlarını anlayarak onların sınırlarını anlayabilirsiniz. Ve sınırlarını anlayarak her ikiniz için de işe yarayacak uzlaşmalar geliştirmenin yollarını da bulabilirsiniz.

14 Eylül’de Yeniay meydana geldiğinde birçok gerçekleşme meydana gelir. Güneş ve Ay’ın Başak burcunda olmasıyla ayrıntılara dikkat etmenin önemini anlarsınız. Hiçbir şeyi kaçırmak istemezsiniz. Görevlere ve durumlara hassasiyetle yaklaşmak istersiniz. Başak burcundaki Yeniay’ın geri giden Uranüs ve geri giden Plüto ‘yu da içeren büyük bir dünya üçgeni oluşturmasıyla etrafınızdaki durumların değiştiğinin farkına varırsınız. Bu durumların bir kısmı ise geçmişte sorunlara neden olan ancak artık çözümlenebilecek olayları içermektedir. Ve Yeniay’ın geri giden Neptün’le karşıt açı oluşturmasıyla dünya büyük üçgeni bir uçurtmaya dönüşecek ve geri giden Neptün bu uçurtmanın odak noktası haline gelecek. Bir uçurtmada odak noktası üçgenin enerjisini kullanmanın yollarından birini temsil eder. Bu durumda Balık burcundaki geri giden Neptün hayata manevi olarak yaklaşma ihtiyacını temsil eder. Aynı zamanda yanılsama perdesinin kaldırılması ve sizin için yeni bilgiler edinme veya sırların açığa çıkması potansiyelini de temsil eder.

Ceres 15 Eylül’de Akrep burcuna girdiğinde sırlara tutunma isteğiniz vardır. Ayrıca diğer insanları da korumak istediğinizi fark edersiniz. Onların tehlikeye atılmasını veya zarar görmesini istemezsiniz. Gizliliğinizi korumak isterken aynı zamanda başkalarını da sorunlarını anlatırken dinlemek istersiniz ve onların bu sorunları çözmelerine yardımcı olacak bir yol bulmaya çalışırsınız. Ceres ‘in Akrep’te kaldığı süre boyunca başkalarıyla olan konuşmalarınız konusunda sessiz kalmak çok önemli olur. Bu şekilde çevrenizdeki insanlarla aranızda güven oluşturabilirsiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde Başak burcundaki Merkür ileri hareket etmeye başlayacak. Merkür 23 Ağustos’ta geri gitmeye başlamıştı. Merkür’ün gerilediği dönemde ya detaylara o kadar odaklanmıştınız ki bu durum sizi kaygılandırıyordu ya da olaylar karşısında o kadar bunalmıştınız ki detaylara tutunamamıştınız. Artık Merkür ileri gittiği için daha az kaygı hissedersiniz ve etrafınızdaki durumlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Uygulamanın tam zamanı olmadığına karar verseniz bile odaklanır ve planlar oluşturursunuz.

17 Eylül Venüs’ün geri giden Jüpiter’le kare açısının sizi nasıl etkilediğine bağlı olarak iyimserlik ya da endişe dolu bir gün olabilir. Temel olarak bu açı ortaya çıktığında çok fazla şey başarmaya çalışma eğilimi vardır. Kendinizi yenilmez olarak düşünebilirsiniz. Ancak aynı zamanda hissetmediğiniz bir özgüven sergilediğiniz için başkalarının sizi bir sahtekâr olarak görmesinden de endişelenebilirsiniz. Bugün kendinize karşı dürüst olmanız gereken bir gün. Bildiklerinizi itiraf edin. Öğrenmeniz gerekenleri kabul edin. Herhangi bir sunum yapmanız gerekiyorsa başkalarına da ilham verebilmeniz için size ilham veren gerçek noktalarına sadık kalın.

Şimdi 19 Eylül’de hikâye farklı. Mars geri giden Jüpiter’le 150°’lik açı yaptığından çok dikkatli olmanız gerekir. Çok hızlı hareket ederseniz yaralanabilirsiniz. Bunun nedeni üzerinde seyahat ettiğiniz yolun herhangi bir bildirimde bulunulmadan değişebilmesidir. Doğru yolda olduğunuzu düşünüyorsunuz ama bir anda karşınıza bir engel çıkıyor ve yönünüzü değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Ya da yanlış yola girmiş olmanız ve artık sizi doğru yola yönlendirecek değişiklikler yapmanız gerektiğini fark etmiş olmanız mümkündür. Bu gerçekleştiğinde, bu açı kılık değiştirmiş bir lütuf haline gelir.

Ceres 20 Eylül’de geri giden Satürn’le üçgen açı yaptığında kendinizi disiplinli hissedersiniz. Ceres ile çoğu zaman hedeflerinize ulaşmak için taviz vermeye hazırsınız. Ama bazen ödün vererek çok fazla şey verirsiniz. Ceres geri giden Satürn ile üçgen açı yaptığında hedeflerinize odaklanırsınız. Taviz verdiğinizde bunu önemli bir şeyden vazgeçmeden yaparsınız. Ayrıca diğer kişinin neye ihtiyacı olduğuna dair çok keskin bir anlayışa sahipsiniz. Böylece durumda uyum yaratacak uzlaşmalar önermenin yollarını bulabilirsiniz. Bunun farkına varmak bugün yaptığınız seçimlerle hayatınıza bir miktar güven getirir.

23 Eylül’de Güneş Terazi burcuna girecek ve Kuzey Yarımküre ‘de Sonbahar Ekinoksu gerçekleşecek. Astrolojik yılın yarısı bitti. Bu Güneş geri giden Satürn’le 150°’lik açı oluşturduğu için hayatınızda bazı ayarlamalar yapmanız gereken bir gün. İstediğinizi düşündüğünüz şey elde edebileceğiniz şey olmayabilir. Ayrıca Ay’ın Oğlak burcunda olmasıyla kendi ihtiyaçlarınızı karşılamaktan ziyade hayatınızdaki insanlarla ilgilenmeniz gerektiğini hissedebilirsiniz.

Ancak bu hayatınızdaki ilişkilerle hesaplaşacağınız bir dönemdir. Ve bu düşündüğünüzden daha kolaydır çünkü Venüs Güneş’in yöneticisi Aslan’da ve Güneş Venüs’ün yöneticisi Terazi’dedir. Bu Güneş ve Venüs’ün karşılıklı ağırlamada olduğu anlamına gelir. Gezegenler veya ışıklar karşılıklı ağırlamada olduğunda temsil ettikleri enerjiyi kullanmak daha kolaydır. Başkalarına yaklaşımınızda tıpkı onların size olduğu gibi, cömert olmaya istekli olabilirsiniz. Ve onların sizin için aynı şeyleri hissettiği gibi, siz de onların ihtiyaçlarına karşı daha empatik hissedebilirsiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde Venüs geri giden Kayron’la üçgen açı yapacak ve hayatınıza ve ilişkilerinize şifa getirebileceğinizin farkına varacaksınız. Günün erken saatlerinde hissettiğiniz empati devam edecek ve başkalarını daha derin bir şekilde anlamanızı sağlayacak. Başkalarına karşı gösterdiğiniz cömertlik, sevdiklerinizi kişisel girişimlerinde desteklemek için çaba harcadıkça da devam edecek.

24 Eylül yaklaşırken Mars’ın geri giden Kayron’la karşıt açı oluşturması nedeniyle daha temkinli olmak istersiniz. Dün bu kadar anlayışlı ve sempatik davranarak, tüm insanların ihtiyaçlarınızı desteklemediğini de fark etmiş olabilirsiniz. Yine de sorun değil. Bugün herhangi birinin size zararlı olup olmadığını görmek için ilişkilerinizi gözden geçirmeye başlayabilirsiniz. Size zarar verebileceğine inandığınız ilişkilerde kendinizi korumaya yönelik çaba gösterebilirsiniz. Başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızın önüne koymak zorunda olmadığınızı fark ettiğinizde bu aslında olumlu bir duruma dönüşecektir.

Merkür 25 Eylül’deki üçlü açı dizisinde geri giden Jüpiter’le üçüncü üçgen açısını oluşturacak. Artık Merkür ileri harekette ve Jüpiter geri harekette olacak. 9 Ağustos’ta Merkür Jüpiter’le ilk üçgen açıyı oluşturduğunda plan yapmak istediniz. Ve bu noktada hem Merkür hem de Jüpiter ileri konumdayken sanki bazı bilgilerin eksik olduğunu hissettiniz. Bu nedenle planlarınızı uygulamaya istekli değildiniz. Hâlâ bu planları çevreleyen ayrıntıları gözden geçirmeniz gerektiğini hissediyorsunuz. Bu açı 4 Eylül’de ikinci kez meydana geldiğinde Merkür geri hareketteydi ve Jüpiter bu açının meydana gelmesinden birkaç saat sonra geri hareket pozisyonuna geçmek üzereydi. Yine tüm gerçek bilgilere sahip değildiniz. Ve Jüpiter geri gitmeye başladığında gerçek planlarınızın değişmesi gerektiğini hissetmiş olabilirsiniz. Her iki durumda da planlarınızla veya herhangi bir planın uygulanmasıyla ilgili tüm kararları ertelemeye karar verdiniz.

Artık Merkür ileri harekette ve geri giden Jüpiter’le üçgen açı yaptığına göre uzun vadeli planlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu planların değer sisteminize uyup uymadığını belirlemeniz gerekebilir. Peki bu planlara etik bir şekilde yaklaşabiliyor musunuz? Özellikle Jüpiter geri harekette olduğundan hedefinize doğru küçük adımlar atmanın daha iyi bir plan olduğunun farkına varabilirsiniz. Şu anda büyük resmin peşinden gitmeyin. Büyük resimde bazı değişiklikler yapılması gerekebilir. Ancak küçük adımlar atmaya zaman ayırırsanız doğru yolda kalırsınız. Merkür Başak burcundayken her şey ayrıntılarla ilgilidir. Aynı zamanda misyonunuza katılmaktan keyif almanız için yolun her adımını ödüllendirmekle de ilgilidir.

27 Eylül’de başka bir Merkür üçlü açı dizisi sona eriyor. Bu üçlüde Merkür geri giden Kayron’la 150°’lik açı oluşturuyor. Bu açı 16 Ağustos’ta ilk kez ortaya çıktığında etrafınızdaki hayatın değiştiğini hissetmiş olabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı anlamaya ve kendinizi güvende tutmaya çalışmış olabilirsiniz. Ancak işler değişirken ne istediğinizi veya sizi güvende tutmak için neyin önemli olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Hatta geri çekilip öğrenmek için beklemeye bile karar vermiş olabilirsiniz.

30 Ağustos’ta bu açı ikinci kez ortaya çıktığında hayatınızdaki durumların kontrolünün sizde olduğunu hâlâ hissetmiyordunuz. O sırada hem Merkür hem de Kayron geri hareketteydi. Bu nedenle geçmiş olayları ve sizi tehlikeye sokan durumları nasıl oluşturduğunuzu düşünmeniz sizin için önemliydi. Veya sizi güvende tutan durumları nasıl yarattığınızı.

Son olarak artık bu açı Merkür ileri hareketi ile son kez gerçekleştiğine göre, kendinizi güvende tutmak için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ele alınması gereken küçük ayrıntıları anlıyorsunuz. Hayata plansız yaklaşamayacağınızı anlıyorsunuz. Ve güvenli bir şekilde ilerlemenin bu küçük ayrıntılara dikkat etmek anlamına geldiğini anlıyorsunuz.

İlişkilerin önemli olduğunu anlasanız da hala şunu merak ediyorsunuz: Bazı ilişkilerinize devam etmeli misiniz? Dolunay zaman dilimleri her zaman belirli bir yola nereden devam edileceğini veya rotanın değiştirileceğini sormak için iyi bir zamandır. Ve 29 Eylül’deki Dolunay sırasında Güneş’in Terazi burcunda ve Ay’ın Koç burcunda olmasıyla birlikte devam veya değişim sorusu ilişkilere odaklanıyor. Duygusal olarak bağımsızlığınızı kaybetmek istemezsiniz. Ruhsal olarak bir grup insanın parçası olmak istersiniz.

Bağımsızlığınızı kaybetmeden bir grubun parçası olma ihtiyacı günün ilerleyen saatlerinde Venüs geri giden Uranüs’le kare açı yaptığında daha da önemli hale gelir. Başkalarının iyi niyetinizi istismar ettiğini düşünüyorsanız, işte bu kadar. Onlarla işin bitti. Başkalarının sevdiğiniz kişilere saygı duymadığına inanıyorsanız, hepsi bu. Sevdikleriniz için savaşacaksınız.

30 Eylül’de Merkür geri giden Uranüs’le üçgen açı yaptığından fikrinizi söylemek önemlidir. Yeni fikirlere açık olsanız da başkalarının kendi inanç sistemlerini size dayatmasına açık değilsiniz. Merkür Başak burcunda ve Uranüs Boğa burcunda geri giderken duyduğunuz yeni fikirlerin pratik olmasını istersiniz. Gerçekçi olmayacak kadar tuhaf olmalarını istemezsiniz. Ayrıca yeni şeyler denemeye istekli olsanız da kendinizi riske atmaya istekli değilsiniz.

Eylül ayı başladığında değişen enerjilerin gizli akıntısını hissetmiştiniz. Artık enerjilerin değişmesi iyi bir şey olsa da bunların yine de küçük adımlarla gerçekleşmesi gerektiğinin farkındasınız. İllüzyonda neyin gerçek olduğunu bulmalısınız. Tüm hayallerinizde pratiği deneyimlemeniz gerekiyor. Ayrıca yeni fikirlere daha açık hale geldikçe şunu belirlemek için zaman ayırmak istersiniz: Bu aynı yolda kalmanın zamanı mı? Yoksa yön değiştirmenin zamanı mı geldi?’’

http://mistykuceris.com/

Çeviren: Belgin Avunduk

Close