İLK HORARY SORUM

Gilbert Navarro

Harita A: İlk aşkımı bir daha görebilecek miyim?

Harita A: İlk aşkımı bir daha görebilecek miyim?

21 Ocak 1999’da transit Uranus natal Pluto’ma son kez karşıt açı yaptığında hayatımı değiştirdi. Sonuçta 28 yıldan daha fazla bir zaman sonra çok eski ilk horary soruma bir cevap buldum. Horary astroloji (saat astrolojisi)* hakkında her hangi bir şey bilmeden önce ilk horary sorumu sordum. Ivy Jacobson horary astrolojinin ne olduğunu bana açıkladıktan sonra benim bir horary astroloğu olabileceğimi söyledi. Bu sonuca doğum haritamın rektifikasyonunu yaptıktan sonra vardı. 11 Haziran 1970’de telefonda konuşuyorduk. Ilk aşkim hakkında konuşuyordum. Merak ettim «Ilk aşkımı bir daha görebilecek miyim?»diye sordum, o da bana bunun bir horary sorusu olduğunu söyledi. Ben de cevaplamasını istedim.Soruyu PDT saati ile11:07 PM bayan Jacobson’un yaşadığı Temple City yakınlarında El Monte Kaliforniya’dan sordum. Bayan Jacobson’un soruma cevap vereceğini hiç ummuyordum. Ilk aşkımı gerçekten yeniden gorebileceğimi, ama bunun çok yıllar alabileceğini söyledi. Danışan olarak horary haritada Kova burcunun yükselmesi ile ortak yonetici gezegenlerim Saturn ve Uranüs’tü. Aynı zamanda Ay da herhangi bir horary haritada danışanın daima belirleyicisidir. Bu soruyu sorduktan sadece 32 dakika sonra Uranus geri hareketten durağana döndüğünde birşeyler söylemek istiyordu. Bu geri hareketten dolayı Saturn’ü benim oncelıklı yönetici gezegenim olarak düşünmek zorundaydım. Saturn sabit burçta ve üçüncü evdeyken zamanlama doğru tayin etmek icin çok uzundu, hatta muhtemelen 30 yıldan uzun. Bayan Jacobson bu birleşmenin beklenmedik ve aniden olabileceğini ima etti. Ilk aşkım bir grup insanla birlikte olabilir ve ben bu gruba katılıp onu görebilirdim. Benim belirleyicim olan Ay, sürprizleri yöneten Uranüs ve grupları yöneten Pluto ile birlikte üç gezegen de sekizinci evdeydi. Horary sorusunu sormadan önce Ay, hakkında soru sorduğum kışının belirleyicisi olan yedinci evin yöneticisi Güneş’e kare açı yaptı. Ay’ın soruyu sormadan önceki açısı soruya neyin rehberlik ettiğini gösterir. Bu olayda zararlı olan sekizinci evdeki Ay Başak burcunda olup stresli altıncı evin de yöneticisidir. Ay yedinci evin yöneticisi olan ve sevginin evi beşinci evde Ikizler burcundaki Güneş’e kare açı yaptı. Ilk aşkımla tartışmıştık ve hiç konuşmadık Asla bozulmuş olan bir ilişkiyi düzeltemez ve üstesinden gelemezdim.

Ilk horary soruma bir cevap almak 28 yıldan fazla bir zaman aldı, ama bu soru hayatımın şeklını değiştirdi ve horary astroloğu olmaya karar verdım. Bayan Jacobson sadece sorumu cevaplamakla kalmayıp haritayı da iyice inceledi. Sorum için horary haritayı yorumlayarak bana neler olacağını görebiliyordu. Sorumu cevapladıktan sonra 90 gün içinde ailemde bir ölüm olayı beklememi söyledi. Bu beni cok seven yaşlı bir kadın olabilirdi. Onun ölümü ani ve beklenmedik olacak ve kadın ölmeden önce yeni evlenmiş olacaktı. Gerçekten bana ne astrolog olacağımı soylediginde ne de horary astroloğu olabileceğimi söylediğinde inanmadım. Ama ilk horary soruma verdiği cevaba inandım.

Horary haritasının sekizinci evindeki zararlı planet bir yıl içinde yakınım olan birinin ölümünü görebileceğimi belirtti. Zararlı planetler Uranus ve Pluto haritanın sekizinci evindeydiler. Sekizinci ev girişindeki Ay yakın zamanda, doksan gün içinde birinin ölebileceğini işaret etti. Ay halaları ve amcaları temsil eden altıncı evin yöneticisi Başak burcundaydı. Ay feminen olup ve feminen bir burçta olduğundan hala olarak belirtildi. Feminen bir planet olan Venüs feminen Yengeç burcundaydı. Muhtemelen yaşli bir kadının ölümü olacaktı çünkü Ay ve Venüs bulundukları burcun son derecelerindeydi. Altıncı evde Yengeç burcundaki Venüs beni seven bir akrabam olabileceğini belirtti. Sekizinci evdeki Uranüs beklenmedik ve ani olabilecek bir ölümü gösterdi ve Ay’ın onuncu evin yöneticisi Pluto’yla kavuşum yapması kaderimde veya kariyerimde veya her ikisinde bir değişikliğe işaret etti. Yasal olaylar dokuzuncu evle ilgilidir bu evde evliligi işaret eden Terazi burcu var ve Venus tarafından yönetiliyor. Jupiter dokuzuncu ev çizgisi üzerinde ve geri harekette olduğundan bir tekrarı veya yasal olmayan evliliği işaret ediyor. Altıncı evin yöneticisi Ay’ın Saturn’le üçgen açısı var. Altıncı eve göre yedinci ev bu haritanın onikinci evi olup evliliği onaylar. Ay’ın Saturn’le tam uçgen açısından dört derece kırk dakikalık uzaklaşma zaten tanıdığı biriyle evleneceğini gösterir. Orb içinde olan herhangi bir açının uygulanabilirliği vardır. Birbirine yaklaşan açılar henuz tanısmamis iki kişi arasındaki evliliği belirtebilir. Buradaki gibi uzaklaşan açılarda zaten birbirini tanıyan iki kişi arasındaki evliliği belirtir. Ölüm evi yani sekizinci evin yöneticisi Merkür Neptün’e karşıt açı yapıyor. Sekizinci evden itibaren yedinci ev, yani evlilik evi bu da haritanın ikinci evine duşuyor yöneticisi Neptün ölümle sonuçlanacak bir evliliğe işaret eder. Karşıt açı iki kişi arasında ayrılma veya uzaklaşmayla biten bir açıdır.

Ilk sorumu ortaya attıktan 118 gün sonra üç yıldır yasal velim olan halamı 7 Ekim 1970’de kaybettim. Dikkat edin yasal veliliğin evi yani onuncu evin yöneticisi Pluto ölüm evi yani sekizinci evdeki Ay’la birleşip altıncı evdeki Venus’e altmışlık açı yapıyor. Halam ilk kocasından hiçbir zaman boşanmadı ve yaklaşık yirmi yıl resmi nikahli olmadığı kocasıyla yaşadı. Halamın ilk kocası onu boşamayıp ikinci karısından önce ölunce halam nıkahlı olmadığı kocasıyla evlenmeye karar verdi. Kısa bir zamanda evlendi ve balayında hastalandı, bağışıklık sisteminin zayıflığı yüzünden tetanozdan öldü. Halamın ölümünden ve ölümünün şokundan kendime geldikten sonra horary astrolojiye inandım ve horary astroloğu olmaya karar verdim. Bayan Jacobson’un horary sorumun haritasında şeklini çizdiği herşeyi anlayabilmek istedim.

Onyedi yaşında aşık oldum. Ondokuz yaşımda iken ilişki çok kötü bir şekilde bitti. Bu aşktan kendimi kurtaramadım. Hayatım öyle yoğundu ki duygularıma değinmek zorunda kalmadım.1972’de yirmibeş yaşıma girmeden az bir zaman önce hayatımın temposu yavaşladı ve bu yüzden duygularımla temas edebilirdim. Maalesef yapamadım ve intihara teşebbüs ettim. Bir akrabamın beklenmedik bir şekilde eve gelip beni tam zamanında bulmasıyla hayatta kaldım. 1972 Şubat’ında yaklaşık dokuz ay hafıza kaybı ortaya çıktı. Dokuz aylık periodun ortasında başka birisi oldum. Bellek kaybından sonra ilk aşkımla ilgili hatıralarımı ve bu zamanda sahip olduğum duyguların bir çoğunu kaybettim. Kalanlarlada baş edebilirdim ve sonraki yimiyedi yılı bu şekilde yaşadım. Hafıza kaybım başladığında ikincil progresyon A haritasında açılar serisi ortaya çıktı. Progres Ay Pluton’la kavuştu ve birinci evin yöneticisi olan durağan direkt Uranus’e Pluton’un etkilerini getirdi. Ay Uranus’le kavusum yaptı, 12 Terazi 38’e ulaşıp benim natal sekizinci ev başlangıcı 12 Kova’ya üçgen açı yaptı. Bu açı hayatımdaki ölüm ve yeniden doğuşu tetikledi ve bir bölümü bu yıl oldu. Bir planetin Solstice Noktası dönüm noktasıdır. O zamanda Ay’ın Solstice Noktası 17 Balık 22’da idi, bu da üçüncü ev tarafından yönetilen zihnin karanlık yönündeki kısıtlayıcı Saturn’e altmışlık açı yapıyordu. Saturn üçüncü evin başlangıcı olan burçta değil üçüncü evin içindeydi Saturn üçüncü evin karanlık yönündeydi. Diğerleri arasında altmıslık açı zihinsel bir açıdır. Progres Ay’ın ilişkiler burcu Terazi’de ve Ay’ın Solstice Noktasının geçmişin burcu Balık’tan kısıtlayıcı planet Saturn’le altmıslık açı yapması, bütün bu astrolojik olaylar Saturn’un benden aldığı hafızamın bazı bölümlerini canlandırdı. Ay altıncı evin yöneticisi seçici bir burç olan Başak’ta olduğu için ne hatırlayabildiğimi seçmek ve ayıklamak zorundaydım. Ay’in Solstice Noktasının da önceden farkına vardığımdan daha önemli olduğunu anladım. Altıncı evdeki Venüs rahatlık verir. 26 Yengeç’teki progres Venüs Jupiter’e kare açı yaparak beynin ayırım yapan bölümünü korumaya zorladı. Progres üçüncü evin başlangıcının 0 Boga’ya ilerlediğinden beri Venüs’un zihindeki etkisi güçlendirildi. Üçüncü evin yöneticisi ve ilişkinin onuncu evinin yöneticisi Mars’ın 7 Yengeç’e ilerlemesi ilk aşkımın 7 Kova’daki Yükselen burcuna yüzellilik açı yaptı. Yüzellilik açı yeniden organize olmanın açısıdır. Bu yüzellilik açı ilk aşkımla başarılı bir şekilde baş edebilmem için zihnimi yeniden düzenledi.

Hafıza kaybımın olduğu dokuz ay süresince zihnim kendi hayatıma dönebilmem için bazı acı olayların hatırasını ve duygularını eledi. Hafıza kaybım azaldıgında Progres Ay aşkın evi olan beşinci evde ikizler burcundaki Güneş’e üçgen açı yaptı. Ay aynı zamanda yedinci evin yani sorunun temsilcisinin de yöneticisidir. Bu üçgen açı ilk aşkım için hala sahip olduğum duygular ve hatıralar ile başarılı bir şekilde yaşamayı ve yaşamımla barışmaya izin veren dönüşümü tamamladı. Hafıza kaybım başladığında ikincil progres Yükselen’im benim ikincil progres geri giden Pluto’yla kavuştu. Dönüşüm gezegeni Pluto benim natal haritamın beşinci ev yöneticisidir. Hafıza kaybım bittikten dokuz ay sonra ikincil progres Yükselen’im natal ikinci evimin başlangıcında olan Pluto’yla kavuştu. Ilk aşkımın natal Güneş’i üçüncü evde 24 Boga’da ve başınızı kaybetmenize neden olacak sabit yıldız Caput Algol’le kavuşum halindedir. Yirmibeş yaşında iken hafıza kaybım nedeniyle bir anlamda başımı kaybettim. Üçüncül evlerdeki Güneş duruma daha da yakından uygundur. Üçüncül evlerde bir olay olduğu zaman soruyu soran ya olay hakkında hiçbir zaman bilgi almaz ya da uzun zaman sonra öğrenir. Ilk aşkım hafıza kaybımı olay olduktan yirmiyedi yıl sonra oğrendi. 

Orijinal horary sorum yaklaşık yirmidokuz yıl sonra 21Ocak 1999’da cevaplandırıldı. Ilk aşkımdan onun oturduğu 118W24, 37N22’da PST saati ile sabah 10 :40’da tamamiyle beklenmedik bir telefon aldım. Bu telefon hayatımın çoğu inanılmaz olan yıllarını tetikledi. Geçen ikibuçuk yıl içinde astroloji hakkında önceki yirmidokuz yılda sahip olduğumdan daha çok şey öğrendiğimi düşündüm. Bu ikibuçuk yılda nadiren olduğunu görmeme rağmen olayların mükemmel açılarda olmasını bekledim. Olaylar, genellikle açılar aynı derecedeyken ve bir derecelik farkla olma eğilimindedir. Otuziki yıldan fazla hiç görmediğim, bir şey işitmediğim bir kadından telefon geldi. Harita A’da ilk aşkım evlerin numaraları, burçlar, planetler tarafindan yonetilir. Yedinci ev daima sorulan sorunun temsilcisidir. Sadece yedinci evdeki insanlarla ilgilenirsiniz. Haritada yedinci evi aşkın burcu Aslan kesiyor ve Güneş’te aşkın evi beşinci evde bulunuyor. Güneş ve beşinci ev girişi de öğrenci veya sınıf arkadaşı burcu olan Ikizler’dedir. Bu kadın benim lise aşkımdı. Ikizler burcu liseye kadar olan eğitimi gösterir.

Mars beşinci evde düşük durumda olduğu Yengeç burcunda ve Mars kısıtlayıcı Saturn’ün bulunduğu üçüncü evin yöneticisidir. Ilişki çok kırıcı bir şekilde iletişim eksikliğiyle bitti. Dokuzuncu ev benim ilk aşkımı ve hayatımızdan kaybolan insanları yönetiyor. Dokuzuncu evi Terazi burcu yönetiyor, bu da bunun bir dokuzuncu ev insanı olduğunu onaylıyor. Benim natal yükselen burcum 21 Yengeç’tir. Ben ve bu kadın gençken bulunduğum yere göre Yükselen’im 22 Yengeç’ti, ilk aşkımın şimdi bulunduğu yere göre Yükselen’i ve benim ilk telefonu aldığım zaman harita A’daki 24 Yengeç Venüs’le kavuşum yaptı. A haritasıyla benim doğum haritam arasındaki bağ tesadüften biraz daha öte birşeydir. Genellikle herhangi bir horary haritasıyla danışanın doğum harıtası arasında ufak bir bağlantı vardır. Bu kadın ve ben karşılaştığımızda benim progres Jupiter’im horary haritanin MC’si ile kavuşum durumundaydı. Natal Jupiter’im benim beşinci evimde 25 Akrep’te. Natal Mars’ım yedinci evimde olup horary haritanın Yükselen’i ile kavuşum durumunda. Haritadaki 4 Terazi 39’daki durağan Uranus benim natal 4 Aslan 39’da birinci evdeki Saturn’üme tam altmışlık açı yapıyor. Saturn benim yedinci ve sekizinci evimin yöneticisidir. Beşinci evin başlangıç derecesi ve burcu benim natal onikinci evimin başlangıcıyla aynı.Otuziki yıl sonra bu ilişki tamamen eski bir aşktı.

Harita B: Progres Horary

Otuz iki yıldan daha fazla bir iletişimsizlikten sonra ilk aşkımdan telefon aldığım zaman ilk sorumun ikincil progres haritası B, PST saati ile sabah 10 :40 da 21 Ocak1999’a Ilerledi. 1999 oncesi Harita B’ye basitce bakabildim ve harita A ile karşılaştırabildim. Geçen ikibuçuk senede bir olay zamanında horary haritasına ve progres horary haritasına farklı yollardan bakmayı oğrendim. Hafıza kaybım boyunca ikincil progres haritasında oluşmuş bazı açıların tesadüf olduğuna inandım. Diğer birçok horary haritalarını inceleyerek onların tesadüf olmadığının farkına vardım. Bütün açılar aynı derecededir. Progres yedinci evin baslangıcı birinci evin yönetici gezegeni Saturn’e üçgen açı yapıyor. Bellek kaybım başladığında progres Yükselen burç sadece Saturn’e altmışlık açı yapmakla kalmayıp

aynı zamanda Ay’ın Solstice noktasıyla da kavusum yapıyor.17 Balık burcuna ilerlemiş progres Yükselen’imle yaklaşık 27 yıldır gitmiş olan hatıralarımın tamamı yeniden ortaya çıktı. Ilk defa Ay hala onun aynı açı ve derecesinde durağan olan Uranus’le birleşti. Ikinci kez Ay sonraki dereceye ilerlemiş progres Uranus’le birleşti ve Progres Ay 7 Terazi 32’de Lilith’e Karanlık Ay’a kavuşum ve ilk aşkımın Yükselen burcuna 7 Kova’ya üçgen açı yaptı.Venüs 28 Aslan’da ilk aşkımın Mars’ıyla kavuşum ve natal Venüs’üme üçgen açı yaptı. Iletişim gezegeni ve Progres yedinci evin yöneticisi Merkur 22 Yengeç burcunda olup gençliğimde bulunduğum yerdeki Yükselen burcumla kavuşum halindedir. Dördüncü evin başlangıç çizgisi ilk aşkımın natal beşinci ev çizgisiyle kavuşum halindedir. Geçmişimden birini yöneten onikinci evin başlangıcı ilk aşkımın natal Merkür’üne üçgen açı yapıyor. Beşinci evdeki progres Mars hayatınızdan kaybolan insanların dokuzuncu evini ve gelecek ikinci evini yönetiyor. Bu Progres Mars natal beşinci evimin girişinde olan 25 Akrep’teki natal Jüpiter’ime üçgen açı yapar ve hayatınızdan kaybolan insanların evi olan natal dokuzuncu evimi yönetir. Orijinal horary sorusunun A Haritasında kaderin onuncu evini ve iletişimin üçüncü evini yöneten Mars bu ilk telefon görüşmesinin bir kader olayı olduğunu belirtir. Ilk aşkımın şimdiki bulunduğu yere göre Yükselen burcu 24 Yengec’tir. Ilk telefon gorüşmesini yaptığımda bu Yükselen burcun progresi 5 Başak 58 benim natal üçüncü evimin başlangıç çizgisiyle tam dakikayla kavuşum halindedir. 5 Basak 58’in yerleşimi ilk horary sorumun yedinci evinin başlangıcının solar ark’ıydı. Bu görüşme beni iki yıldır olayları akışına bırakan bir sarmala bıraktı.1999 yılı hayatımın en iyi ve en kötü yılıydı.1964’ten 1966’ya kadar bu kadınla ben gerçek anlamda daha iyi olabilecek kadar aşıktık fakat ben cok gençtim ve ilk defa aşık olmanın kıymetini bilecek kadar tecrübeli değildim. Ilk aşkımın dört defa evlendiğini, üç defa boşandığını, ilk üç evliliğinin bazı yönlerden bana karşı bir tepki olduğunu öğrendim. Bu son evliliği muhtemelen en sağlıklısıydı ve sonra ben ortaya çıktım. Birbirimizin hayatına dönüşümüz her ikimiz içinde büyük bir karışıklıktı. 21Ocak 1999’da bu ilk telefon görüşmesi boyunca progres Ay’larımız tam olarak her birimizin progres Uranus’u üstündeydi. Sonuçta 13 Agustos1999’da yeniden karşılaştık ve şimdi 51 yaşında olan ilk aşkımı gördüm. Ben de 52 yaşındaydım. O bir grupla iş toplantısına katılıyordu ve ben bu toplantıda meydana çıktım. O gün duyguların bütün ayrıntılarını yaşadık. 16 Ağustos’da Maryland’da geri döndüm ve o akşam benim için nasıl bir sevgi hissettigini

telefonda konuştuk. Sonraki gün bir cevap ile beni arayacağını söyledi. İki gün sonra aradığında hala düşündüğünü ve ertesi gün telefon edeceğini söyledi. İki gün sonra 20 Agustos Cuma akşamıydı tekrar aradı. Maryland’te çoktan 21 Ağustos olmuştu. 20 Ağustos 1999’da PTD saati ile sabah 11:34 de 118 W 24, 37 N 22 den benim cevabımı verdi. «Gilbert, seni seviyorum ve yemin ederim bunu geri almayacağım.» O  zamanda oluşan astrolojik olgular nedeniyle bundan söz ediyorum. İlk sorunun harita A’daki Progres Merkür’ü 24 Yengeç’e ilerledi ve Venüs’e kavuşum yaptı. Benim 5 Yengeç’teki Progres Ay’ım ilk aşkımın 5 Yengeç’teki natal Venüs’üne kavuşum yaptı. İlk aşkımın ikincil progres Ay ve Venüs’u beşinci evde 26 Ikizler’de kavuşumda ilk sorunun A Haritasında Jüpiter’le üçgen açı yapıyorlar ve Progres yedinci evdeki Jüpiter Progres Yükselen Burcu ve amaçların, başarının ve kaderin evi onuncu evi yonetiyor. 21 Ocak 1999’da ilk telefonu aldığım haritada transit Ay 22 Balık 06 daydı. 20 Agustos 1999’da bu Ay yeni başlangıçlar burcu 0 Koç’a ilerledi. 20 Agustos 1999’da PTD saati ile gece saat 8:05:09 da ilk horary sorumun harita A’da Saturn döngüsü ortaya çıktı. İlk aşkımın beni sevdiğini itiraf ettiği telefon görüşmesi olayı Saturn döngüsünden üç saat 28 dakika ve 51 saniye sonra ortaya çıktı. Sonunda 32 yıldan fazla duymak istediğim şeyi söyledi.

Bayan Jacobson’un yanında aşk, hayatımın en harika astroloji oğretmeni oldu. 21 Ocak 1999’da ilk aşkımdan sürpriz bir telefon gelmeden üç gün önce ikincil progres Ay ve Venus mükemmel bir üçgen açıyı tamamladı. Aynı zamanda Solar Ark Venus’um 21 Kova’da ilk aşkımın bulunduğu yerdeki Yükselen burcuyla kavuşum yaptı. Ilk karşılaştığımızda 17 yaşındaydım ve bu benim için ilk görüşte aşktı. Maalesef duygularım değişmedi. Ilk aşkımın Solar Ark Venus’u 21 Yengeç’te benim Yükselen burcumla kavuşuncaya kadar kazanmaya çalıstım ve bunu sürdürdüm ve bu zamana kadar baş belası olarak düşünüldüm. Sonra ben hayatımda en romantik olabilen zamanın ne meydana getirdiğine bakmaya başladım. Bu gezegenler, ben sürpriz telefon konuşmasını yaptığım andaki gezegenlerin olduğu yere ilerlediğinden ikincil progres haritasi Harita B önem kazanır. Bu yüzden Harita B şimdi Progresyon ile açılandırılabilir ve Harita A gibi orijinal Horary haritasi olabilir. Harita A ve B benim doğum haritama ve aynı zamanda ilk aşkımın doğum haritasina da açı yapabilir ve tam tersi olabilir. Örnek olarak Harita B’de ikincil progres natal Ay’ım 22  Yengeç’te Merkür’e kavuşum yaptığı zaman Ekim 2000’in sonunda ilk aşkımdan bir mektup aldım. Yıllar boyunca astroloji hakkında çok teoriler geliştirdim. Ocak 1999’dan bu yana bütün bu teorileri incelemeye başladım ve hepsi iyiydi, fakat iki tanesi inanılmaz derecede iyi çalıştı.

Solar Ark ve Lunar Ark

Bütün gezegenlerin arkını ve aynı zamanda transit gezegenlerinin arkını herhangi bir belli olay icin araştırmaya başladım. Harita A’da transit Güneş’in arkı önemli, çünkü sorunun yedinci evini yönetiyor. Saturn ve Uranus’te soruyu soranın ilk evini yönettikleri için önemlidir. Bilgisarayda ilk soru için haritayı oluşturarak bu arkları elde edebilirsiniz ve Solar Ark ile onu ilerletebilirsiniz. Transit Güneş arkı için onu 27 Subat 2194’e ilerletiniz. Transit Saturn arkı için onu geriye 25 Eylul 1949’ ilerletiniz. Transit Uranus arkı için onu 4 Mayıs 2102’ye ilerletiniz. Bu gezegenlerin her birinin transitte oldukları yer PSTsaati ile 21 Subat 1999 sabah 10 :40’da olmalı.

Neler öğrendim, ilk aşkımla çoktan hata yaptığımı geçmişe bakmakla öğrendim. Bu yazıyı yazarken, konuşmuyoruz ya da mektup yazmıyoruz. Daha çok Saturn gibi davrandığımda ilk aşkımın beni çok hoş bulduğunu ve Uranus gibi davrandığımda beni çok can sıkıcı bulduğunu bu üç ark cok aşikarca ortaya serdi. Korkarım Saturn’den daha fazla Uranus gibi davrandım.

Harita A ve B’yi ayrıntılandırmak çok güçtü. Hayatımızdaki olaylarla bu astroloji haritasının nasıl uyum sağladığı ve tarafsızlıkla herhangi gelecek olayları görmek zordu. İlk aşkımın Venüs’u ikincil progresyonla durağandan gerilemeye döndüğünde gençlik yıllarımız boyunca olan ilişkimiz bitti. Onun Venüs’ü hala geriliyor ve biz altmışlı yaşlarda olana dek sürecek. Bu zaman boyunca Progres Yükselen Aslan’a sahiptim ve benim Ikincil Progres Uranus’um durağandan ileriye döndü. Bayan Jacobson daima Progres Uranus’um natal Uranus’u geçtiğinde Astrolojide büyük adımlar atabileceğimi söyledi. Bu o ölmeden bir yıl önce 1989’da oldu. Ivy Jacobson 5 Mayıs 1990’da öldü. Yükselen burcum Yengeç ve yedinci evimin yöneticisi 4 Aslan’da geri giden Satürn birinci evimde 5 Aslan ‘daki Ay’ımla kavuşumda doğdum. 2004’un sonunda Ikincil Progres Satürn’üm durağandan ileriye dönecek. Hayatımda ilk kez yedinci evimin yöneticisi ileriye dönecek. Hafıza kaybım başladığında Solar Ark Ay’ım Başak burcuna girdi. Bu sene ki Solar Ark Ay’ım Terazi burcuna girdi. Gelecek yıl Satürn yüceldiği burç olan Terazi’ye girecek. Bu yıl ikincil progres Venüs’üm yüceldiği Balık burcuna girdi.

Bayan Jacobson kendi doğum bilgileri hakkında ağzı sıkıydı, muhtemelen birinci evinin yöneticisi Ay onun yedinci evinin yöneticisi Satürn’e 150 lik açı oluşturduğu ve onun ne birinci evinin yönetici gezegeninin ne de onuncu evinin yönetici gezegeninin köşe evlerde bulunmadığı için. Onun köşe evlerdeki gezegenleri sadece onuncu evde Jüpiter ve dördüncü evdeki Uranus’tür. Burada Maryland’da benim sahip olduğum koşe evlerdeki gezegenler sadece dördüncü evdeki Jüpiter ve onuncu evdeki Uranus’tür. Doğum bilgilerim hakkında (4 Subat 1947 gece 3 :33 :48 San Francisco, Kalifornia) asla ağzı sıkı olmadım. Benim birinci evimin ve yedinci evimin yönetici gezegenleri kavuşum halinde ve MC’ime üçgen açı yapıyorlar ve birinci evimin ve onuncu evimin yönetici gezegenleri köşe evlerde. Sadece bir öğrenci iken eğer bir astrolog kadın ya da erkek benim doğum bilgilerime sahip olsa hayatımdaki herşeye sır ortağı olabilirdi diye düşünmüştüm. Şimdi bunun doğru olmadığını biliyorum. Astrologlar kimsenin bilmesini istemediğim bazı şeyler ile beni yüzleştirmiş olsalar bile söyleyeceğim şey «Hayır siz onu yanlış okuyorsunuz» dur. Astroloğun hicbir zaman benim doğru söylediğime emin olamayacağını biliyorum.

2003 de Solar Ark Yükselen burcum Harita B’nin yedinci ev giriş çizgisiyle kavuşacak. Geçmişte Progres Natal’den Progres Horary haritaya bakış açısını hiçbir zaman düşünmemiştim. Fakat bu Progres Horary haritasi orijinal Horary haritasında sorduğum soruyu cevapladı. Bu aynı yılda Solar Ark Jüpiter’im natal alçalanımla kavuşacak, Venüs natal Merkür’ümle birleşecek, Pluto natal Mars’ıma; Mars natal Satürn’üme; ve Güneş natal Pluto’ma üçgen açı yapacak. Bu zamanda ilk sorumun mutlu sona ulaşmasını varsayabilirsiniz.  Bunun doğru olmasını ne kadar çok istersem isteyeyim öyle değil. Bu konunun sonuca ulaşması için hala uzun yıllar var.

Çeviren: Silva Ayvaz

Bu makale NCGR Geocosmic Journal’dan alınmıştır.

Gilbert Navarro

Gilbert Navarro,otuz yıllık deneyımı olan bir ikinci jenerasyon astroloğudur. Natal ve Horary Astroloji dallarında Ivy Goldstein Jacobson tarafından eğitildi. Çok sayıda kongre ve konferanslarda bulundu. A.B.D., Guney Amerika, Yeni Zelanda, Avrupa ve Ortadoğu’nun her yerinde Horary konusundaki öğretmen kadrosuyla Gilbert Navarro Kursunun yaratıcısı oldu.

Close