PLANET DEVİNİMLERİ / NEPTÜN

yaklaşık 164-(163.74) yıl

NEPTÜN DEVİNİMİ

Neptün’ün devinimi 164 yıl sürer. Buna göre 82 yaşında karşıt açı ve 41 yaşında ilk kare yaşanır. Ikinci kareyi ve kavuşumu bir insan ömründe deneyimlemek olası değildir. Neptün’ün dönüş hızında da düzensizlikler olduğu için 41 ve 82 yaşında gerçekleşmesi gereken açılar bir kaç yıl oynayabilir.

Neptün’ün 36-42 yaşlarındaki ilk karesi bize hayatımızı, hedeflerimizi, ideallerimizi düşündürür. Gençlikte ideallerimiz nelerdi, bunlara ulaşabildik mi, yoksa ideallerimiz, beklentilerimiz gerçekçi olamayacak kadar yüksek miydi? Yaşamda bugüne kadar kendimizi yanılttık mı? işte bu dönemde bu soruların cevapları verilir. Bu yaşına kadar insan kendisini çok iyi tanıdığını düşünmektedir. Yaşamın olumlu, olumsuz yönlerini gayet iyi bildiğinden, yapabilecek bir şey olmadığından emindir. Her şeyi böyle kabul etmek eğilimindedir. Ancak Neptün devreye girince bir çözülme başlar. Emin olduğumuz konulardan şüphe etmeye başlarız. Sanki sisli bir havada gibi net göremeyiz. Ne yöne gitmek lazım, adımlarımızı nasıl atmalıyız bilemeyiz. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey her şeyi oluruna bırakmak, sezgilerimize kulak vermek, yeni deneyimlere açık olmak, gerçeği görmeye çalışmaktır. Kendimizi, kurduğumuz yapıları olduğu gibi koruyabilmek olası görünmez. Yeni bir tanım getirme, yapı kurmaya çalışma da akılcı değildir, çünkü Neptün’ün etkisi geçtikten sonra bir yanılsama içinde olduğumuzu farkedebiliriz. Bunun dış dünyadaki mesajları aldatma, aldatılma, hayal kırıklıkları, içkiye sarılmadır.

Ortalama 82 yaşındaki karşıt açı ruhsallığı güçlendirir. Bilinç yeni bir düzeye atlamaktadır. Bir çok insan yaşamdan el ayak çeker. Bazıları huzur içinde ölür, bazıları hastanede bakım gerektirecek kadar hastalanır. Yaşama devam edenler hayırseverlikle, gençlere rehberlikle meşgüldür.

Barış İlhan, Astrolojide Yetişkinlerin Buluğ Çağı, İlhan Yayınevi, 1997

Close