PLANET DEVİNİMLERİ / PLUTO

yaklaşık 248 yıl

PLUTO DEVİNİMİ

Pluto devinimini 248 yılda tamamlar. Normal şartlarda bir insanın Pluto’nun karşıt açısını yaşaması olası değildir. Ancak düzensiz hareketi nedeniyle 20.yüzyılda doğanlar 80 yaş civarında karşıt açıyı, 40 yaş civarında ilk kare açıyı deneyimleme şansına sahiptir. Pluto doğum haritasında bir noktaya transit yaptığı zaman ortalama 3-4 yıl etkisini gösterir. Gerilimli etkiler geçtikten sonra kişi kendisini, nasıl olduğunu anlamadan, yaşamının başka bir boyutunda bulabilir. Ağır ağır gelişen olaylar kişiyi ve yaşamını değiştirir. Bu sürecin gerekliliğini algılayamayan, değişime ısarla direnen kişiler için bu dönem kontrol edemedikleri, denetleyemedikleri aşırı rahatsızlık veren olaylarla dolu olabilir. Kendilerini çok mutsuz ve acı dolu hissedebilirler.

Normal şartlar altında 64 yaşında, yirminci yüzyılın ortalarında doğanlar tarafından otuzlu yaşların sonu veya kırklı yaşların başında yaşanan Pluto karesi gerilim enerjisini uç noktaya taşımaktadır. Evrensel bilinçle sıkı bağları olan Pluto bu etkiyle kişinin dikkatini küçük dünyasının ötesine çevirmek istemektedir. Kişiye kendisinden büyük Allah’ın olduğunu en iyi gösteren planet Pluto’dur. Bu dönemde insan maddi manevi çeşitli kayıplar yaşayabilir, ölümle karşılaşabilir, her şeyi kontrol altında tuttuğunu, manipüle ettiğini düşündüğü bir anda her şey ters yüz olabilir. Iş hayatında aksilikler yaşama olasılığının sıfır olduğu bir anda ülkesel ekonomi kötüye gider işiniz batabilir. Her yönden size bağlı ve bağımlı olduğunu varsaydığınız eşiniz bir anda hayatınızdan çıkar gider. Hayat size “Ne yaparsan yap hala elinde olmayan şeyler var” demektedir. O güne kadar işi, kazandığı parası, evi, arabasıyla ilgili olan birisi kare açıdan sonra başkalarına hizmet etmeye, topluma yardımcı olmaya başlayabilir. Bu evren için anlamlı bir şeyler yapma duygusu ön plana geçebilir. Kişinin değerleri tamamen değişebilir.

Pluto’nun kare açısı kişinin temellerini kökünden sallar. Bilinçaltındaki unutulmuş, bastırılmış şeyler yüzeye çıkıp elenmek istemektedir. Dolayısıyla geçmişte yok sayılmış ne varsa onlarla ilgilenmek gerekebilir. Insan bunlardan kurtulmadan, bunlarla yüzleşmeden devam edemeyeceğini zorunlu olarak fareder. Örneğin annesiyle sorunlarını çözemiş bir kişinin annesi bu dönemde yoğun ilgi gerektiren ağır bir hastalığa yakalanabilir. Bu koşullar altında tekrar bir araya gelen anne ve çocuğu geçmişi yeniden yaşayıp çözmek zorunda kalabilir. Bu kökten değişim ve kendini yeniden var etme döneminde güç savaşları yaşanabilir. Kişinin değişimini çevresindeki yakınları engellemeye çalışabilir veya değişime direnen kişi diğerleri tarafından değişmesi için zorlanabilir.

124 yaşında yaşanması gereken Pluto karşıt açısı bu yüzyılın ortalarında doğanlar tarafından 80 yaş civarında yaşanacaktır. Bu henüz deneyimlenmediği için bir bilgiye sahip değiliz. Ancak gene de bunun bir ölüm, yeniden doğum, dönüşüm veya kökten değişim dönemi olacağını söyleyebiliriz. Diğer planet devinimleriyle birlikte düşünürsek yaşamımızın en önemli dönemlerinden biri olacaktır.

Barış İlhan, Astrolojide Yetişkinlerin Buluğ Çağı, İlhan Yayınevi, 1997

Close